הדרישה לתרומת מנות דם לכלבים וחתולים הופכת לחשובה ואף אקוטית בעונת הקיץ, ב'וט חולים מרכז רפואי ווטרינרי' שבקרית ענבים, פועלים במרץ להעלות את המודעות לתרומה זו שהיא חשובה ומצילת חיים

מדוע בקיץ חשוב יותר מתמיד?

בקיץ קיימת סכנת הכשות נחשים, והטיפול מציל החיים הוא בעזרת מנות דם – בעיקר במונח המקצועי – הפלסמה שבדם. לצד הנחשים, קדחת הקרציות היא מתופעות הקיץ הידועות שמזג האוויר החם הופך את פגיעתה אנושה. אצל חתולים הסכנה הקייצית מתבטאת בעלייה בתחלואה עקב פרעושים.

הימים השרביים העוברים עלינו מעלים את הסיכון גם אצל חיות המחמד בסכנת מכות חם, ולצד זה נרשמת מדי קיץ עלייה במקרי תאונות דרכים שכלבים וחתולים מעורבים בהן. כל אלו אירועים בהם ניתן להציל חיי בעלי החיים בעזרת מנות דם. 

תרומת הדם היא תהליך קצר בו התורם (חתול או כלב) עוברים הרדמה קלה והדם נלקח מהצוואר, לאחריו התאוששות התורם וקבלת כרטיס תורם.

חשוב לזכור, כי בעוד שנושא תרומות דם מכוסה בצורה מסודרת  לבני האדם, נושא דם לחיות המחמד הוא כמעט תמיד במחסור, בעיקר בגלל חוסר מודעות של בעלי חיות המחמד וכן - גם בגלל העלויות הנלוות לתפעולו והקמתו של בנק דם כזה במרכז רפואי ווטרינרי.

בנק הדם לחיות מחמד מציע מגוון של 'מוצרי' דם שמופקים ממנת הדם שנתרמה, כך שלמעשה, מכל מנת דם מופקים שני הרכיבים העיקריים: תאי הדם והפלסמה - שהיא נוזל הדם המכיל גם את חלבוניו. לכל אחד מן המרכיבים יש שימוש אחר ולעיתים נדרשת מנת דם הכוללת את כל מרכיבי הדם או מנה מלאה שלא עברה תהליך הפרדה. מנת דם גם משמשת כסרום לעיניים במקרים של כיבים.

 

תורם למופת

השבוע הגיעה בקשה לתרומת דם מלא של חתול כדי להציל חתול הסובל מאנמיה. נדרש היה דם נדיר ומהרגע להרגע וחתול ג'ינג'י העונה לשם 'שמשון הגיבור' תרם עד כה 7 מנות דם שהצילו חיי חתולים אחרים. יש לו סוג דם נדיר והוא הפך לתורם דם חרוץ ידוע לחתולים ג'ינג'ים רבים.