בערב תשעה באב, במסגרת שידור וידאו לייב, אירח ראש המועצה האזורית מטה יהודה, ניב ויזל, מספר אנשי מפתח מקהילת מטה יהודה, דתיים וחילוניים כאחד, לשיח בנושא שוני ואחדות. "האתגר באחדות למרות השוני של 'ערב רב' הקיים בינינו, תושבי 58 היישובים באזור מטה יהודה, הוא קשה, אך קשה פירושו אפשרי", אמר ראש המועצה. ברב שיח, אשר הועבר בתכנית, למדנו איך כל אחד ממשתתפי הפאנל השונים רואה את השוני מנקודת מבטו הייחודית וכיצד כל אחד מהמשתתפים, דתיים וחילונים כאחד, מכירים בחשיבותו של תשעה באב.

ד״ר שמריהו בן פזי, ראש מכינת אדרת: פתח ואמר ״בתחילה, המחשבה שלנו היתה איך להפוך את המושב למקום מאחד ומזמין לכל חברה שהיא מרחבי הארץ. כעבור כשלוש שנים של עבודה החלטנו לאמץ את הדגם של מכינה מעורבת ולנסות להפוך את אדרת לבית - מקום בו שואלים שאלות לאומיות ומקום בו חילוניים ודתיים באים לבית המדרש ללמידה משותפת.

על האתגרים של בניית בית הכנסת באדרת הוסיף אסף פרי: ״כשמדברים על מורכבות ועל חיבור יש פוטנציאל שלילי לניתוקים וכעסים. בבית כנסת אחד בו יש קהילה קטנה, עם מגוון דתי, קיים הסיכון לבעירה. על-כן, יש שיח כיצד מייצרים ״ביחד״ בו כולם יהיו מרוצים ושותפים למסע. מדובר באתגר גדול מאוד. בתקופה האחרונה מתהווים תהליכים מורכבים ומעניינים שספק אם יכלו לקרות בעיר. צריך להזכיר לעצמנו תמיד שאנחנו קהילה״.

על הארגון שהקים, ״מעבר״,  פלטפורמה המאפשרת לקבוצות שונות להיכנס לשיח, הוסיף אסף: ״איך קורה שאנו כחברה משאירים את השיח הערכי הזה רק לצעירים? או לאנשים שעוסקים בזה? התשובה היא שיש המון אנשים עסוקים מדי, שכמעט ולא שותפים לשיח, נשאלת השאלה איך אנו כחברה לא מרחיבים את המעגל״?

האם צריך את ט׳ באב כדי לדבר הדברים הללו? מלכי בן ימין, יוצרת ומלחינה התייחסה לכך: ״אני לא רואה סתירה, דווקא בגלל המצב הקשה, נוכחות הדברים מקבלת אור בוהק יותר ומראה שיש התרחשויות כל הזמן. ביישוב שלנו העשייה החברתית נמצאת בדנ״א אצל כל משפחה. הפרויקט בר מצווה-בת מצווה קורה כאן זו השנה השלישית ברציפות, הילדים של נס הרים עושים פרוייקט של מפגשים עם ילדים מרקעים שונים מהם. זה דבר קטן אמנם שעליו יש זרקור, אך זה כל הזמן כאן״.

און ריפמן, סמנכ״ל השומר החדש אמר כי: ״ יש לבנות אומץ אזרחי מתוך ערבות הדדית. בספר האגדה של ביאליק מדברים על חורבן ואז מדברים על אדם המקשה את ליבו. מה שאותי תפס בספר הוא כשבהמשך הסיפור עמדו אנשים מהעם שלנו אשר ניסו להוכיח כמה הם יודעים יותר, וצודקים יותר מאחרים. הם הרשו לעצמם לשרוף אוכל ומזון של הכלל בזמן המצור על ירושלים. איך נוצרת מציאות כזו נטולת חמלה וריצוי של האחר? צריך להתבונן פנימה, זאת שאיפה גדולה״.

אסנת ורטמן מטל שחר התייחסה לשאלה מה ניתן לעשות לכבוד ט׳ באב: ״אני חושבת מה שמייחד אותנו זה שבמועצה ובישובים, אפילו אלה הקרובים אחד לשני, יש מערכות יחסים ייחודיות ושונות. גם בישוב שהוא הומוגני יחסית ניתן למצוא מורכבויות. אלה המחשבות שמעסיקות אותי, בעיקר ביום זה. איך מוצאים ומוצאות את המקום להביא את הקול של כל אחד ואחת ביישוב במועצה ובכלל בחברה הישראלית? הקולות מאוד מגוונים ומטה יהודה היא מיקרו-קוסמוס מאוד מיוחד״.

מוטי כהן אמר: ״בתרבות ישראלית יהודית חשוב לי מאוד להביא את כל הקולות ולא לפחד ממגוון הדעות - לשמוע את כולם, וביחד למצוא מקום משותף. כמושבניקים יש לנו הזדמנות, אין לנו לאן לברוח - ניפגש בסופו של דבר איפשהו במקום שלנו. לכן יש את ההזדמנות להתמודד עם הדברים להיכנס לעומק הדברים ולא להשאיר אותם כמו שהם - לוותר על הנוחות האישית למען ערבות הדדית״.

הרב נעם קריגמן, ראש ישיבת נחשון: ״שני דברים שמתחברים הם חורבן בית המקדש מול אהבת חינם ושנאת חינם. פעמים רבות נדמה לנו ששנאת חינם היא שנאה בלי סיבה אך שנאת חינם היא לשנוא את השונה, את מי שחושב אחרת ממני - כי אני חושב שצריך לפעול אחרת. השנאה באה פעמים רבות מתוך אידיאליזם. המקום החזק של מגילת איכה הוא התחושה של להיות לבד. זה הבסיס לשנאת חינם. אהבה אמיתית לא סותרת את זה שיש לך דרך ואתה הולך ומאמין בה, אלא זו ההבנה העמוקה מאוד שכשם שלי יש תפיסה ואני בעל ערך, כך האנשים סביבי, וגם  אלו שמתנגדים לי הם בעלי ערך ונשמה - גם לדעות שונות משלי יש מקום בעולם״.

יעל אברמן טאובין- מנכל״ית המועצה: ״אחד הדברים המרכזיים שלמדתי במטה יהודה בשנים האחרונות זה לפגוש דרך עשייה אנשים שונים ממני. בסופו של דבר כשעושים משהו ביחד - דווקא מתוך השונות, העשייה מאפשרת ליצור משהו שהוא מעבר לסיסמא של אהבת חינם. זה מראה יותר על המשותף ומקטין את חשיבותם של הוויכוחים. מחר בבוקר יש את צום חג הקרבן, מדהים שהמועדים מתחברים. לסיכום, העשייה היא התרופה בעיני״.

סיוון כהן טופול, מנהל אגף שירות ואסטרטגיה: ״אני לא רוצה לדבר על חורבן הבית, אלא דווקא על בניית הבית. אחד הפסוקים במגילת איכה הוא ״עוד ישמע בהרי יהודה ובחוצות ירושלים. עשייה משותפת, עשיה בטוב ומתוך אהבה… ככה בונים בית, ככה בונים מועצה. תודה על השיח השונה והחדש במועצה״.

ניב ויזל ראש המועצה, סיכם את המשדר ואמר: ״קבענו ש-2020 היא שנה בה אנו מסתכלים על האחר, וכל אגף במועצה צריך היה להחליט מה הוא תורם לאחר, לשונה ולזה שלא רואים אותו ביום יום. הדברים האלה לא מפורסמים, ולא משמיעים אותם, אבל שיפצנו למשל בתים לנזקקים וניצולי שואה, ובתקופת הקורונה עזרנו למאות אנשים. שאלתי את עצמי מה זה מטה יהודה? - לנו יש פה הכל מהכל, אנו חיים את המגוון הזה ואני מכיר את האנשים מיום היוולדי. אני לא יודע מה זה לשנוא״.