רשות הטבע והגנים משיקה בחודש אוגוסט הקרוב את 'מאחורי הקלעים': סדרת סיורים חדשה שתתמקד בסיפורים מרתקים ומפתיעים של שמורות הטבע והגנים הלאומיים הפופולאריים בישראל. את הקיץ הקרוב נבלה כאן בארץ, וזו הזדמנות מיוחדת במינה להיחשף לאתרי התיירות הייחודיים, מזווית חדשה לחלוטין.

הסיורים יעסקו בגילויים מדהימים שחשפו פיסות היסטוריה בבטן האדמה, במלחמות מסמרות שיער, באתגרים שצצו במהלך עבודות בנייה, סיפורי ביצות, מבוכים ומערות מסתוריות. את הסיורים הייחודיים ידריכו אנשי רשות הטבע והגנים, ביניהם מנהלים, ארכיאולוגים, פקחים ותיקים, אקולוגים ועוד.

אורית שטיינפלד, מנהלת אגף שיווק ברשות הטבע והגנים: "אנו נרגשים להשיק את סדרת הסיורים החדשה 'מאחורי הקלעים'. ישבנו עם טובי המוחות ברשות הטבע והגנים ובחרנו את הצימוקים מתוך אלפי סיפורים מרתקים. חשוב לנו להעניק למבקרים חוויית ביקור מגוונת ומעשירה, שתפתיע אותם ותשאיר להם טעם של עוד. אני משוכנעת שכל אחד יוכל למצוא את האתר והסיפור שידברו אליו, בהתאם לסגנון האתר ולתכנים המעניינים אותו".

יש להירשם מראש לכל סיור באתר רשות הטבע והגנים (www.parks.org.il/sodot), ללא תשלום נוסף מעבר לדמי הכניסה לכל אתר. כל הסיורים יתקיימו בהתאם להנחיות 'התו הסגול' של משרד הבריאות.

 

באתרים הקרובים אלינו

הרבה יותר מ'חור באדמה' - מאחורי הקלעים של מערת המבוך והמערה הצידונית בגן לאומי בית גוברין: "הוא הוביל אותנו לחור קטן ובלתי מרשים בקרקע. השעה הייתה מאוחרת, וכלל לא ציפינו להפתעות גדולות. אבל ההפתעות הגיעו. בגדול". אז מי הוביל את מי? מה התגלה בחור הקטן והתמים למראה? עוררנו את סקרנותכם? מעולה, כעת הצטרפו אלינו ובואו לשמוע את סיפורה המרתק של המערה הצידונית בגן לאומי בית גוברין, ולשמוע על תהליך שחזורה ושימורה מפיו של יוסי בלנקשטיין, מנהל הגן הלאומי לשעבר. בנוסף, תוזמנו ללכת (כמעט) לאיבוד במערת המבוך, וגם לפגוש גן חיות מהאגדות. שלישי, 11.8; רביעי, 26.8, 10:00-11:30. מיועד למשפחות. ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי 'מטמון'.

'להפוך לימון ללימונדה' ב'עיר בני החורין' בבית גוברין: אתר ארכיאולוגי משעמם ועזוב באזור השפלה. החלום הוא להופכו לפנינה תיירותית מעניינת, מרגשת ואפילו מסעירה. ד"ר איל מטרני הוא איש שמגשים חלומות. של עצמו, וגם של אתרי מורשת. בוקר אחד הוא התעורר עם חלום - ופשוט החליט להגשים אותו. הוא הפך את מתחם 'עיר בני החורין' בגן לאומי בית גוברין ל'בייבי' שלו והחל להפיח בו חיים. שום דבר לא עצר אותו. מטרני, ממונה תחום קהל וקהילה במחוז מרכז ברשות הטבע והגנים, יספר בסיור האישי והמיוחד הזה על הדרך להגשמת החלום ויחשוף את אחורי הקלעים של תהליך ה'טוטאל מייקאובר' של עיר בני החורין. ולא פחות חשוב: כאן תגלו כיצד יוצרים את הסיפור הנכון, במקום הנכון. צפו להפתעות. שני 24.8; חמישי 27.8, 17:00-19:00. מיועד למבוגרים. ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

הפנים האמתיות של העטלפים בגן לאומי עין חמד: אפשר לשאול אתכם שאלה קצת מוזרה? האם אתם אוהבים עטלפים? אם עניתם בשלילה כי אתם חוששים, נגעלים או דואגים מהם, אתם פשוט חייבים להצטרף לאדר סטולרו-מליחי, מנהלת יחידת התוכן של מחוז מרכז ברשות הטבע והגנים. אדר תוביל אתכם בבטחה בסיור מיוחד והרצאה לכל המשפחה. התכוננו לגלות את הפנים האמתיות של העטלפים, וכל זאת בשילוב ידע מקצועי עדכני לצד חוויות אישיות במיוחד. במהלך הסיור נסביר כיצד פועלים ברשות הטבע והגנים למען שימור מיני העטלפים בישראל וכיצד דווקא הם - העטלפים בעלי התדמית השלילית והמפחידה של מוצצי דם ומעבירי מחלות - תורמים ומסייעים בשמירה על הטבע הישראלי. מכאן, תחזרו הביתה כשגרירים של העטלפים. באחריות. שני 10.8; שני 17.8, 17:30-19:00. מיועד למשפחות. ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.