תערוכת 'הקסם שבעדשה - מוונציה לירושלים', מציגה צילומים מרהיבים של דמויות ססגוניות מפסטיבל המסכות בוונציה, פרשנות חדשה למושג ה'מסכה' בעידן זה של ה'קורונה טיים' ביד עדינה ואמונה של האמן יצחק דוידוביץ'.

כאשר פוסעים אל תוך אולם ועדת התרבות החינוך והספורט בכנסת ישראל, מתגלה מחזה מרהיב: אולם שלם 'מולבש' כולו בחוויות וונציאניות בידו האמונה של דוידוביץ'.

יצחק, איש עסקים רב פעלים, אשר במסגרת עבודתו ונסיעותיו הרבות ברחבי העולם, נדבק בחיידק האמנות ונחשף אליה לא מעט, אך תמיד חוזר לאהבה הישנה - ונציה, אותה הוא פוקד מידי שנה בעת פסטיבל המסכות המתקיים שם בכל חודש מרץ. כעת, בעידן ה'קורונה טיים', בוטל הפסטיבל ויצחק מביא אותו בשלמותו אל כנסת ישראל בתערוכה מרתקת זו המגלה טפח ומסתירה טפחיים.

בעולם של אסקפיזם, אנו חוזרים הפעם לוונציה הרומנטית והססגונית, ונחשפים לפרשנות חדשה למושג ה'מסכה': גילוי והסתרה, כיסוי וחשיפה, פרכוס ויופי לעומת כיעורה של הצביעות. אנו מביטים על  ההשקעה בתפאורה, בלבוש, בבדים השופעים, בתכנון, בהיצמדות לאופנה, לקו שהמציג ביקש שנראה. אך יש גם את העיניים המשקיפות וזהו הגנום האנושי: שמח, נוגה, חרד או אולי מלא תקווה?

הצופה זוכה לסימביוטיקה מאלפת של גוונים, טקסטורות ושפות שונות משולבות להן בתערוכה זו. יש בה, בוונציה, שילוב מטריף של זהב, כחול, ורוד וקיטש משגע. העיר הזו, הרומנטית בעולם והמרגשת, מרעיפה על הצופה צבעוניות מתפרצת על רקע התעלה הגדולה – ה'קאנאל גראנדה' כשפת המקום.

יצחק דוידוביץ’ מיטיב לטפל בדמויות הקרנבל השונות, המושקעות, אך בד בבד הוא מציג בפנינו גם את הפיגורות הפחות מושלמות, הפחות מפורכסות, והיותר אנושיות. אנו זוכים בתערוכה זו  בפיסה ייחודית מקרנבל אחד מסנוור שאף פעם לא נגמר.

אתר האמן: www.yd-artist.com.