לקראת הקיץ, שודרג מוזיאון המוזיקה העברי בירושלים והתחדש בסרטונים והפעלות חדשות ואיכותיות, כמו גם בכלי נגינה חדשים. בשדרוג המוזיאון הושקעו למעלה מ 350,000 שקלים לטובת שדרוג ומינוף החוויה. במהלך חודש אוגוסט, מוזמן הקהל הרחב על מגוון הגילאים לצאת למסע מוזיקלי אינטראקטיבי חוצה יבשות ולגלות מוזיקה יהודית שהייתה נהוגה בתפוצות, תוך שמירה על הנחיות 'התו הסגול'.  במסע הייחודי ייהנו המבקרים מאלמנטים מוסיקליים היסטוריים ועכשוויים, פעילות אינטראקטיבית והתנסות בכלי נגינה עתיקים וחדשים שעברו חיטוי על פי הכללים.  

דרך מסע במרכז אסיה והקווקז, מרוקו ואנדלוסיה, אפריקה, אתיופיה, תימן, אירופה, בלקן, סוריה, עיראק והחלל העברי, מוזמנים המבקרים להכיר מעל ל-250 כלי נגינה מיוחדים ומרהיבים - שהגיעו מאותן תפוצות - המוצגים במוזיאון, מסיפורן של משפחות וקהילות יהודיות, מאנשים שסיפורם טרם סופר. בשבועות האחרונות הגיעו למוזיאון עשרות כלי נגינה ייחודיים שנתרמו ולראשונה מוצגים לקהל הרחב. ביניהם הגיעו שני כלים שהם הראשונים מסוגם בארץ: צ'מבלו הונגרי עתיק כבן 90 (תרומתו של יחזקאל אבוזווילי) – כלי מיתר, עליו מנגנים באמצעות הקשה. הכלי עלה מהונגריה בעזרת יחזקאל. הסיפור מאחורי הכלי הוא סיפורה הייחודי של יהדות הונגריה; קונג-מון קמבודי (תרומתו של מר מיכאל קאופמן) – כלי מיוחד ונדיר בנוף הישראלי, הבנוי מצלחות מתכת ועיטורים אמנותיים. באמצעות הקשה על הצלחות מופקים צלילים שייקחו את המבקרים (בדמיון) היישר לקמבודיה הרחוקה.

בהתאם להנחיות החדשות, יתקיימו הקיץ במוזיאון סיורים מודרכים לילדים בקבוצות קטנות, בדגש על הפעלות, נגינה ומשחקים, כמו גם סיורי מבוגרים בדגש על חוויה רב תרבותית מעצימה. כלי הנגינה מחוטאים באופן שוטף וכך גם המוזיאון.

לשדרוג חוויית המוסיקה והעצמתה, הופקו שמונה סרטים חדשים לטובת קהל המבקרים, שיוקרנו החל מחודש אוגוסט. הסרטונים, בהשתתפות חברי התזמורת האנדלוסית, 'מקמאת', 'העות'מאנים' מובילי הזמר התימני, נגנים נוספים ואמנים שונים, מלווים בקריינות של  המוזיקאי יאיר דלאל.

כאמור, מידי יום, יוכלו המבקרים ליהנות מסיורים מוזיקליים-תיאטרליים לכל המשפחה (מודרכים או עצמאיים) בשילוב תלבושות ודמויות היישר מארצות הגלות. בסיור מודרך (האופציה המומלצת) יוכלו לשמוע על ההיסטוריה של כלי הנגינה הנמצאים בכל חלל וחלל במוזיאון, על האנשים המרתקים שנהגו לנגן בהם בתפוצות, על המדינות מהן הם הגיעו וכמובן להתנסות בנגינה. יצוין כי כלי הנגינה מחוטאים באופן שוטף.

בנוסף, יוכלו באי המוזיאון לצאת לסיורים עצמאיים בעזרת 'סבא לוי', המדריך הווירטואלי, המלווה את מבקרי המוזיאון. את סבא לוי ניתן להכיר באמצעות הטאבלט הניתן בכניסה למוזיאון. המבקרים מוזמנים להצטרף למשחקים האינטראקטיביים הקיימים בכל חלל, שכולם עוברים חיטוי באופן שוטף: בחלל מרכז אסיה: מוזמנים להשתתף במשחק אינטראקטיבי בסגנון 'גיטר הירו' וליהנות מהתנסות בכלי נגינה עתיקים כמו זורנה כורדית, זארב פרסי, רובאב בוכרי, פאנדור קווקזי ועוד (טאבלט לילד מגיל 10 ומעלה בלבד).

בחלל המוקדש למסורת המרוקאית ולהשפעות ספרדיות – מרוקו ואנדלוסיה – נהנים המבקרים מסרטון המציג את התרבות המקומית וכלי הנגינה הייחודיים לאזור זה ולהצטרף למשחק אינטראקטיבי המבוסס על 'סיימונס' - משחק זיכרון.

בחלל המאפיין מוזיקה מאזור עיראק, סוריה, מצרים והודו, ימצאו המבקרים ברקוד שיזמין אותם להצטרף למשחק טריוויה אינטראקטיבי, העוסק בסגנון המוסיקלי הייחודי לארצות אלו. בחלל המוקדש לשירה והמוזיקה של ארצות אירופה ואשכנז מוצג ספר דיגיטלי ענק, המעניק חוויה ייחודית ופרטים על דמויות מפתח שהשפיעו על המוסיקה היהודית וגם סרט בהנחיית 'סבא לוי'. בחלל ארצות הבלקן מוזמנים לבדוק את מיומנותם בכלי נשיפה אופייניים לאזור על ידי משחק תחרותי אינטראקטיבי וליהנות מתצוגה מרהיבה הכוללת בוזוקי, קאנון, מנדולינה וצלילי טברנה מקפיצים.

רוצים להיות אקטיביים ולנגן בעצמכם? בואו להתנסות בכלי הקשה אלקטרוניים, הכרת כלי הנגינה אפריקאים כמו פעמון דון דון, תוף גינאה, נבל אתיופי שופרות תימנים ועוד בחלל אפריקה ותימן.

בגולת הכותרת של המוזיאון, החלל העברי, המוקדש לקיבוץ הגלויות ולעבר המוסיקלי המיוחד של ארץ ישראל וירושלים, יוכלו ליהנות המבקרים מסיור בדגם בית המקדש הווירטואלי באמצעות משקפי מציאות מדומה שעוברים חיטוי בין משתמש למשתמש (במוזיאון 16 עמדות) מה שהופך את הביקור במוזיאון לחוויה מרגשת וייחודית. במהלך הסיור, ילמדו המשתתפים על הסגנונות המוזיקליים השונים אשר השפיעו על המוזיקה והשירה שהיו נהוגים בתפוצות בהן חי העם היהודי.

מוזיאון המוזיקה פועל בהתאם להנחיות 'התו הסגול', מחוטא פעמיים ביום. כל טאבלט ואוזניות עוברים חיטוי לפני השימוש ואחרי. הביקור במוזיאון עם מסיכות בלבד. כמות המבקרים השוהים בו זמנית במוזיאון מוגבלת ובכניסה מתבצעת בדיקת חום לכל מבקר. התנסות בכלי נגינה אך ורק במסגרת סיורים מודרכים.

מוזיאון המוזיקה העברי, רחוב יואל משה סולומון 10, נחלת שבעה, ירושלים.

שעות פתיחה: ראשון עד חמישי בין השעות 10:00-19:00, שישי 10:00 עד 14:00.

מחירי כניסה: 60 שקלים, אזרח ותיק/ילד מגיל 5 ומעלה – 45 שקלים, סטודנט - 40 שקלים, חייל – 32 שקלים.

לפרטים נוספים ותיאום הגעה מראש בלבד: טל' 02-5406505 ובאתר המוזיאון: http://hebrewmusicmuseum.com/he/