ככל שקרני השמש יוקדות, הן חושפות את מה שהיה נסתר מן העין. הן מאירות באור עז ובוהק את המקומות החשוכים והאפלים. ככל שחולפים הימים והקורונה מכה בעוצמתה, צריבה שקטה אך תקיפה, מתבהר שאין שינויים של ממש. עולם כמנהגו נוהג והפירוד בישראל מתגלה במערומיו.

אם בגל הראשון הייתה ישראל גיבורה למופת – תקתקנית וסולידרית, החלטית ועקבית – כעת, לאורו של הגל השני שמתפשט, נתפסת ישראל כמזדנבת אחרי העמים. והקורונה לא מרפה, היא תמשיך לכפות את נוכחותה עלינו עד שנעכל אותה ונבין את המטרה לשמה היא הגיעה אלינו.

האירועים שמתגלים בעם, בחברה ובמדינה, מעוררים דאגה גדולה ועמוקה. ככה לא נשרוד. אנחנו לא יכולים לעצום עיניים כמו ילדים, לברוח כאילו זה לא שייך לנו. להיפך, זה הזמן הנכון והמקום הנכון לחדד את כל החושים, להרחיב את התפיסה ולדעת מה קורה איתנו, לשאול מה עובר עלינו ואיך עלינו להתנהג ולהתקיים.

התקופה היא אחרת, מיוחדת, שונה מכל תקופות העבר. תמו ימי הגלות שיכולנו לעסוק בעסקים אגואיסטיים, לסחוב בשקט מאתמול להיום, עכשיו נדרשת מאתנו התנהגות חדשה לחלוטין. הקורונה פתחה בפנינו מרחב חדש לביטוי רגשי אחד כלפי השני ולהיות מחוברים בלבבות. זה גדול יותר מזה, כל עתיד האנושות תלוי בחיבור בין היהודים, בהתקשרות בינינו מעל כל ההבדלים והסכסוכים. ישראל צריכה להיות סטארט-אפ רוחני, אומה דומיננטית שנושאת את דגל האחדות. ישראל נועדה להיות אור לגויים.

אין אף מדינה בעולם שישראל יכולה לקבל ממנה דוגמה, בטח שלא ביחסים החברתיים שצריכים להיבנות בינינו, כי זו לא מכה, זו הכוונה, דרך לקשר נכון בינינו, לקרבה ולחיבור עד שנגיע לתנועה אחידה עם הטבע.

ישראל תצליח לשרוד בתנאי שתקבל דוגמה מחכמת הקבלה. אם תשאב מהערכים היסודיים, העמוקים, הבלתי מתפשרים שכתובים בחכמה זו. חכמת הקבלה היא תורת האהבה, "ואהבת לרעך כמוך". חכמת הקבלה היא שיטה לחיבור מעל האגו המפריד, כמו שכתוב "על כל פשעים תכסה אהבה".

ענן הסכנה מרחף מעלינו, אבל הוא יכול להתפוגג תוך זמן קצר. אם נוסיף במאמצים שלנו להתקשר זה לזה, תבוא עלינו ברכה. אם נתחקה אחר הטבע הסובב, הגלובלי והאינטגרלי ונלמד מהם החוקים המוחלטים שלו, ניחלץ מהמשבר המאמלל. אם נטה אוזן קשבת לחכמים שדבקים בפעולות שלו על האנושות, אלה ששומעים בקולו הפנימי של הטבע - ניצור כאן חיים מאושרים.