לאורך הראיון עם ח''כ קטי שטרית היא מזכירה שוב ושוב את הרקע העדתי, החברתי והגיאוגרפי ממנו באה. וכשמדברים על גיאוגרפיה, הכוונה כמובן לבית שמש עיר מגוריה, שעבור קטי היא מטרה לאפליה, לדעות קדומות ולהכללות. אבל לפני הכל, היא מרגישה חייבת לאביה את ההצלחות שלה בזירה הציבורית, עבורה הוא האיש שהביא אותה עד הלום לכנסת ישראל. 

"בשבילי זה קודם כל ניצחון של אבא שלי", היא אומרת ומתארת את החיים הנוחים שאביה השאיר אחריו במרוקו כשעלה לארץ ישראל והיא אז בת שנה וחצי. היא מספרת על אבא שהיה מנהל של חברה גדולה במרוקו, הפך להיות סבל בשדה התעופה ולא בחל בשום תפקיד שהציעו לו, עד שלאט לאט התקדם והפך להיות מנהל עבודה וקנה בית. "למרות הקשיים שידע בשנים הראשונות, לאורך כל הדרך פימפם בנו את המסר שלא להתלונן על שום דבר. אתה רוצה לשנות? תעשי, תפעלי, תקומי ותעשי, אל תקטרי. גדלנו על עשיה, נתינה ונטילת יוזמה".  אם תשאלו את קטי, אלה הם המסרים שמלווים אותה עד היום בעשייתה.

ממתי הבנת שאת רוצה להיות ח''כית?

"אני הגעתי לרעיון מתוך תפיסת חיים שמאמינה בהשפעה אמיתית מהמערכות המתאימות, מהן ניתן להשפיע באופן משמעותי. זו היתה שאיפה שהיתה אצלי במשך שנים בתאים במוח, מצד אחד בלב ומצד שני בחשיבה הפרקטית, בחזון ובאסטרטגיה, במהלך כל המעגלים של חיי. תמיד ידעתי שאני רוצה להשפיע במעגלים גדולים יותר. כשהתחלתי כמורה, הבנתי שאני צריכה להשפיע דרך הסתדרות המורים, כשהייתי מורה בבית ספר לוי אשכול בעיר, הייתי בוועד ההורים של בית הספר כדי לדאוג שהמורים בבית שמש יקבלו לא פחות ממורים אחרים בארץ. בהמשך הבנתי שאם אני רוצה להשפיע על מעגלים רחבים יותר בעיר, צריך להיות בשלטון המקומי, וכך הגעתי לתפקיד ראש מטה ראש העיר אצל דני וקנין, רה''ע בזמנו, שם שירתתי 15 שנה בלשכה. לאחר מכן היה ברור לי שהכנסת היא התחנה הבאה".

בראיון לתקשורת טענת ששברת את תקרת הזכוכית, לאיזו תקרה כוונתך?

"אני חושבת ששברתי יותר מתקרת זכוכית אחת. ראשית, מעצם היותי אישה שמגיעה לפוליטיקה, כאשר לצערי גם בימינו זה עדיין לא מובן מאליו שנשים הולכות לפוליטיקה ולתפקידים ציבוריים. בנוסף, כאישה מזרחית, מה שרק מוסיף לריחוק ממעגלי ההשפעה. אני מוגדרת כאשת ימין, נתון שגורם אוטומטית להדרה שלי מכלי תקשורת רבים בארץ. ואם לא די בכך, אני תושבת בית שמש, דבר שרק מוסיף לסטיגמות. כך שנקודת הפתיחה שלי נמוכה. נגיד, כשפעלתי בכנסת להשבת דמי נסיעה לפולין להורי תלמידים, בשל ביטול הנסיעות בעקבות הקורונה, את מי הזמינו לאולפנים להתראיין בנושא? לא אותי, אלא את ח''כ ניצן הורביץ. מבחינתם הוא עדיף ממני, אישה, ימנית, מזרחית, מבית שמש". 

האם את רואה ערך מוסף לתפקידך בשל היותך תושבת בית שמש?

"ודאי, אני יותר רגישה לרחשי לב הציבור, בעיקר לאלה השקופים, לאלה שאין להם אוזן קשבת ואוזן פתוחה. זה לא סוד שהמצב הסוציו אקונומי של תושבי בית שמש נמוך ביחס לערים אחרות ולכן אנשים בעיר זקוקים יותר למערכות הגדולות של השלטון, כך שאנשים כמוני בעמדות מפתח בכנסת או בממשלה, נחוצים עבור העיר בית שמש. אני משתדלת תמיד לא לקטלג אנשים על גזע דת או מין, רק לראות את האזרח הקטן ואת הצרכים שלו". 

מה לדעתך מגדיר חברת כנס מוצלח שעושה את מלאכתו נאמנה? 

"בעיניי חבר כנסת מוצלח הוא קודם כל כזה שמצליח לפתור אתגרים בירוקרטיים, לפרק את הכבלים הקיימים ולפשט עבור הציבור את הקשיים הבירוקרטיים. בעיניי זו העבודה העיקרית של חבר כנסת. תנאי נוסף הוא לסייע למגזרים רבים ככל האפשר. אתן לך דוגמאות למגזרים מתוך הפעילות שלי: ילדים אלרגיים, נשים עם קשיי פוריות, השתתפות בעלות מכשיר שמיעה לבעלי חרשות באוזן אחת,  החזרי תשלום להורים מהמסעות לפולין, סיוע לבעלי אולמות הנמצאים כעת במצב קטסטרופלי. הנגשת מערת המכפלה לנכים, שבעניין זה אני יכולה להעיד שאין משרד ממשלתי שלא פניתי אליו בנושא. כל מיני נושאים בירוקרטיים שאין בהם היגיון ואני מבינה שצריך לשנות. אני יכולה לפרט לך עד מחר את הנושאים שבהם פעלתי בזמן הקצר שאני בכנסת, אבל זו טעימה מתחומים שאני פעילה בהם ומרגישה לגבם סיפוק רב כשאני מצליחה לדחוף קדימה את העגלה העמוסה". 

איך נראית שיגרה יומית שלך בעבודה הפרלמנטרית?

"קודם כל, אנחנו עכשיו לא נמצאים בתקופה נורמלית, אנחנו עדיין מנסים להתאושש ממערכת הבחירות השלישית שעברנו תוך שנה, שנית אנחנו כעת עם הקורונה. כל אלה בהחלט משפיעים על סדר היום של הכנסת ובכל זאת אנחנו מנסים לקיים שיגרה. סדר היום שלי מתחיל בשעה מאוד מוקדמת של אשמורת הבוקר. אני קמה ועוברת על העיתונים, נכנסת לאימייל לעבור על אימיילים שהתקבלו, בממוצע כמאה פניות יומיות באימייל. ואז אני צריכה לעשות תעדוף, במה אני מטפלת קודם. מטבע הדברים אני מתחילה קודם עם דברים שקרובים לליבי. אני נעזרת עם צוות מאוד אוטונומי עם חופש פעולה, אני בעד פיזור הסמכויות. יחד עם זאת אני אוהבת לשתף את הצוות עם מה שקורה. מדי בוקר הצוות שכולל את העוזר, היועץ האסטרטגי והדובר, משוחחים בקבוצת הווטסאפ ומחליטים במה להתקדם. ואחר כך מתחיל סדר היום, בסביבות 10 בבוקר. אז מתחילות לפעול הוועדות בכנסת, אנחנו צוללים לתוך הנושאים ובדרך כלל מגישים הצעה לסדר. 

"לאחר מכן אנחנו  פשוט מתנתקים ממה שעשינו בבוקר ועוברים לנושא חדש לגמרי. עכשיו יש עומס בוועדות, אחרי כמעט שנה שלא עברו חוקים ובנוסף, האופוזיציה מתישה בוועדות. בעת הגשת הסתייגות בוועדות עולים הנואמים לסבב ארוך של נאומים ואז שוב עיכובים בהצבעות, אחרי אלפי הסתייגויות, לפעמים אל תוך הלילה, עד לפנות בוקר. במצב כזה כל שנותר לי הוא לנמנם על הכורסא. מכניסים לפה איזה אוכל לא הכי בריא, בורקסים וכדו'. מי שחושבים שחברי כנסת לא עושים כלום, מוזמנים לראות מה זה עבודה של חבר כנסת". 

איזו אוכלוסיה את מייצגת בכנסת?

"הכל מכל, חילונים, חרדים, דתיים לאומיים וכל עם ישראל. אני אתן לך דוגמה, פנו אליי מ'הנוער העובד והלומד', ארגון שמאל מובהק, בנושא השבת הכספים של המסעות לפולין וביקשו עזרה. אחת מהארגון אמרה לי: אני לא מאמינה לח''כים שלנו בשמאל, אני מעדיפה לפנות אלייך. אין אצלי איפה ואיפה, אתה יכול לראות את היומן שלי. כל חיי הצבעתי למחנה אחד ובסוף בצד השני של המחנה מוצאים אצלי אוזן קשבת."

האם יש לך שאיפה להיות שרה? ואם כן, באיזה תפקיד?

"חלום חיי זה משרד החינוך, זה עבורי סגירת מעגל כמי שהתחילה כמורה חיילת בדימונה, בהמשך מורה בבית ספר ולאחר מכן כמרצה באוניברסיטה. אם וכאשר זה יקרה, זה יהיה ניצחון שיוקדש לאבא שלי שחינך אותנו לעשייה ולעבודה קשה".

בדומה למרואיין הקודם, ח''כ משה אבוטבול, לח''כ שטרית יש תשובה ברורה לשאלה מה הייתה בוחרת בין משרת ראש העיר בית שמש לבין משרה פרלמנטרית: "תראה, מדובר בשני תפקידים שונים לגמרי עם אתגרים שונים למדי. בית שמש זו עיר שאני ובני משפחתי מתגוררים בה 35 שנה, אני אוהבת את העיר, אני חושבת שיש הרבה מה לעשות בעיר, אבל אני כבר לא במסלול המקומי, אני בחרתי במסלול של הרשות המחוקקת, בעוד העירייה זו רשות מבצעת. זו לא בחירה בין ממתקים שונים, אלא בין שני מאכלים שונים לגמרי".

האם את מצפה לראות יום אחד את בנך משה בכנסת?

"אכן, אני חושבת שאין אדם מתאים ממשה לכהן בכנסת. הוא אדם בעל חשיבה אסטרטגית וראייה רחבה, הוא חרוץ, הוא נאמן, יש לו דרך ויש לו תוכנית סדורה. הוא מסוג האנשים שרק צריך לתת להם את המרחב והם ישעטו קדימה ויפעלו כמו שצריך. אבל בסופו של דבר הוא ילד גדול והוא מחליט בעצמו. התפקיד שלי כאמא זה לתמוך בו ולסייע לו ואני איתו בכל בחירה שלו".

האם לא נראה לך ראוי שהח''כים והשרים יקצצו מעט משכרם לאור המצב הכלכלי הקשה?

"אכן, אני בעד. בדיוק לכן החלטתי לוותר על תוספת שכר של קרוב לאלפיים שקל לחודש". 

אלו נושאים היית רוצה לקדם עבור העיר בית שמש?

"ראשית, אני חושבת שכל נושא שאני מקדמת בזירה הארצית, בסופו של דבר זה משפיע גם על בית שמש. אם למשל לוקחים פרויקט מסוים שהוא ישים בכל הארץ, אז קל לבקש שיחילו אותו גם על בית שמש, כעיר פריפריה ובכלל. אם אני פועלת למען ילדים אלרגיים בארץ, אז זה עוזר גם לאלרגיים תושבי בית שמש, כמו גם הנושא של השבת הכספים להורים במסעות פולין, שאגב התחיל מאמא מבית שמש שפנתה אליי. אבל אני חושבת שהדברים הכי חשובים לבית שמש זהו חזון ותוכנית עבודה, כי הזמן אוזל והמלאכה מרובה. אני רואה את העבודה המצוינת בעיר של האנשים הקרובים אליי בעשייה הפוליטית, את העבודה היפה של שלום אדרי, שעושה רבות למען שיפור פני העיר הוותיקה. אני יודעת ששלום משמש כאוזן קשבת להרבה מאוד אנשים בעיר ואני מלאת הערכה על כך. אני רואה גם את העבודה של בני משה בעיר, כמה פרוייקטים הוא עושה וזה ממלא אותי בגאווה". 

כמי ששירתה כרמ''ט משרד התחבורה, מה את חושבת על מצב התחבורה בבית שמש?

"קודם כל חייבים לציין שהמצב הבעייתי התחיל בקדנציה הקודמת כשבנו בעיר דירות בסיטונאות, מבלי לחשוב על היום שאחרי, זו הטעות הגדולה ביותר מבחינתי. אם אני הייתי היום בהנהגת העיר, הייתי מפסיקה את כל הבניה בעיר. אי אפשר לבנות ולבנות ולצפות שכל השירותים יהיו זמינים מאליהם בלי תוכניות ובלי התאמות, והדברים נכונים גם לגבי תשתיות התחבורה בעיר. מבחינתי, עד שהתושבים הקיימים לא יקבלו את כל מה שהם צריכים ביום יום, אין סיבה לאשר עוד בניה. זו צריכה להיות חשיבה אסטרטגית. בנוסף, בגלל מערכות הבחירות נתקעו מכרזי התחבורה והתושבים נאלצים להמתין עד שהמכרז הקרוב ייצא ובינתיים לסבול. אני ועמיתיי בכנסת, תושבי העיר, עוד נידרש לסוגיה ונעשה הכל שהמצב הנוכחי לא יימשך". 

איך היית מתארת את מערכת היחסים שלך עם רה''ע עליזה בלוך?

"אני רוצה להיות כנה וישירה, אני תמכתי בעליזה יחד עם חבריי בהנהגת הליכוד, אבל לצערי אני שומעת הרבה תלונות על התעלמות, על חוסר שיתוף פעולה, על ריכוז יתר של סמכויות. אמרתי לעליזה: אנחנו לא בבית בספר, אנחנו מנהלים עיר, אנחנו צריכים לפזר סמכויות, צריך לקיים הבטחות. איש ציבור נמדד לפי קיום ההבטחות שלו לתושבים ולשותפים שלו לעשייה. בהתחלה הייתי יותר מעורבת. אבל לצערי הבנתי שזה ריטואל שחוזר על עצמו, אז לקחתי צעד אחורה. בלי קשר, אני תמיד אשמח לעמוד לימין ראש העיר ואסייע לה בכל מה שצריך. אני יודעת להפריד בין הדברים ולשים את המחלוקות בצד, לטובת תושבי העיר".

האם את בקשר עם הח''כים הנוספים מבית שמש?

"בוודאי, אני בקשר מצוין עם הח''כים משה אבוטבול ועומר ינקלביץ. אני ועומר אפילו חברות טובות במובן מסויים. משה אבוטבול עוסק רבות בנושאים חברתיים ומטבע הדברים אנחנו משתפים פעולה בנושאים אלה. אנחנו גם יושבים קרובים זה לזה במליאה וגם בוועדות הכנסת ואנחנו משוחחים המון. אפשר להגיד שיש בינינו שיתוף פעולה פורה לטובת העיר בית שמש. אגב, כשנושא התחבורה בבית שמש עלה, אני ומשה שיתפנו פעולה ואפילו עצרנו תקציבים של משרד התחבורה כדי שיתייחסו אלינו וכדי שנקבל מענה".

אמרת שאת בעד עצירה כללית של בניית דירות בבית שמש. מה דעתך על דיור לאוכלוסיה הכללית בבית שמש בכלל ועל שכונת נווה שמיר בפרט? 

"ראשית, מה שאמרתי בעד עצירת הבניה בבית שמש הוא למעט שכונת נווה שמיר, שממילא נבנית לאוכלוסיה שפחות משתמשת בתחבורה ציבורית. הזוגות הצעירים מהציבור הכללי בבית שמש סובלים ממצוקת דיור, הם לא עוזבים בגלל החרדים הם קודם כל עוזבים מהסיבה הפשוטה שמלבד ציבור אחד לא בנו לציבורים אחרים בעיר. מבחינתי אין הבדל בין הצעירים של העיר מודיעין לצעירים בבית שמש, רק ששם יש דירות זמינות לצעירים מהציבור הכללי ופה אין מספיק. זהו תפקיד של פרנסי העיר לדאוג למגורים לדור הצעיר של ילידי העיר, בזה צריך להתעסק". 

כשהיא נשאלת לגבי שר השיכון הנוכחי, המשתייך למפלגה חרדית, עד כמה הזהות הפוליטית שלו עשויה להשפיע על המדיניות שלו בתחום הדיור בבית שמש, היא עונה שהיא סומכת עליו "שימשיך לדאוג לכולם ואפשר יהיה לדבר איתו, כפי שהוכיח במהלך כהונתו במשרד הבריאות".  

לח''כ שטרית יש משנה סדורה מה צריך לעשות כדי להשאיר את הצעירים בבית שמש. "אני הייתי מעודדת פינוי בינוי, מסע הסברה והקמת קבוצות רוכשים לציבור הכללי בעיר. בתקופת כהונתו של רה''ע לשעבר דני ועקנין, נסעתי לארצות הברית כדי לשכנע תושבים לבוא לגור בבית שמש. חברת המועצה סטלה וולטר נסעה לברית המועצות והביאה אוכלוסיה מדהימה. גם היום אני אשתף פעולה עם העירייה בכל מה שקשור לבניית דירות לצעירים בבית שמש. אני גרה בעיר, אני אוהבת את העיר ורוצה שיהיה פה טוב לתושבים".