בעת כתיבת שורות אלו טרם דובר על סגר מלא ועל סגירת אתרי רשות הטבע והגנים. עם זאת, תעקבו אחרי העדכונים וההנחיות וגם תקיימו אותם. הקורונה לא לבד. הימים חמים מאוד ויש להתנהל בהתאם וכך נעבור את הקיץ בשלום וגם נהנה מטיולים עד כמה שניתן.

סיור מודרך וחווייתי באתר הלאומי הקסטל: אתר לאומי הקסטל מספר את סיפורי קרבות מלחמת העצמאות בדרך לירושלים, ובעיקר את סיפורו של הקרב שנחשב נקודת מפנה חשובה במלחמת העצמאות. במסלול 'שביל הערכים', אתם מוזמנים להכיר את ארבעת הערכים הבולטים שבאו לידי ביטוי בקרב: נחישות, רעות, מנהיגות ואמינות. ערכים אלו מוגשים לכם, המבקרים, בחוויה מאתגרת של משימות קבוצתיות והמתנסים בהן מרגישים ומבינים את חשיבותם. מדריכי רשות הטבע והגנים יובילו אתכם בדרך המיוחדת בסיור מודרך ללא תשלום. מלבד משימות 'שביל  הערכים', הסיור מציע גם תצפיות מרהיבות על הרי ירושלים ועל זירת הקרבות. הסיור ייצא מסמוך למרכז השירות למטייל. בשל הנחיות 'התו הסגול', מיצג הקרב סגור לביקור קהל. הפעילות מתקיימת בימי רביעי, בשעה 16:30. ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

בורחים אל העבר בעיר בני החורין בבית גוברין: משחק קבוצתי מעולמות התוכן של חדרי הבריחה. הזמינו חברים או בני משפחה וצאו לגלות את העיר דרך משחק חידות מלהיב ומאתגר. המשחק ישגר אתכם לפינות גלויות ונסתרות בין העתיקות, לתוך האמפיתאטרון ותחת מושביו, לדרך לכנסייה ולידה. כדי להגיע לפתרונות תצטרכו לחפש, לחשב, לספור ולחדד את החושים. בקשו את המשחק בקופת האתר. הפעילות מתקיימת מדי יום, בשעות 15:00-8:00. ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

הנביא של כולם בנבי סמואל: קהילת מתנדבי נבי סמואל של רשות הטבע והגנים מזמינה אתכם לסיור מרתק בעקבות אמונות ומסורות, כובשים וסיפורי קרבות. נטייל לאורכו של הרחוב ההלניסטי ונזכה בהצצה ייחודית בחיי היומיום לפני 2000 שנה בביקורנו בבית הלניסטי טיפוסי, בו ננסה לאתר את המטבח והכיריים ואת האמבט והשוקת המודרנית. נמשיך במעלה הרחוב וניכנס לחללים של המתחם הצלבני, ששומר ושוחזר, ואולי גם נזכה לבקר במחצבה הקדומה ולעלות לתצפית הגג המרהיבה. אחרי הסיור מומלץ ללכת לגן המקלט לצמחים מוגנים שבאתר ולקנח במעיין חנה. הפעילות מתקיימת בימי חמישי, בשעה 16:00. ניתן להזמין סיורים ללא תשלום בהדרכת מתנדבים בתיאום מראש ובימים א'-ה' בלבד. להזמנת סיורים היכנסו לאתר, לתיאום סיורי חלאקה התקשרו למרכז חינוך והסברה שומרון: 09-9539222. ללא תשלום.

בואו להירודיון

לפגוש מלך בהרודיון: קחו דקה ודמיינו שאתם במגדל שן נישא מעל ארמון הר ומבצר על ספר המדבר. צאו עם מדריך קולי לחוויה בלתי נשכחת בסיור מרתק בארמונו הפרטי של המלך הורדוס. בסיור תבקרו בבית המרחץ, תעצרו בבית הכנסת הקדום, תרדו למערכת בורות המים, תצפו על גרם המדרגות ומסדרון הקשתות המונומנטלי ואל תפסחו על התיאטרון ועל מבנה הקבר של המלך הורדוס. השכרת ערכת שמע בתשלום של 10 שקלים ובתנאי של השארת תעודה מזהה כפיקדון. הפעילות מתקיימת מדי יום, בשעות פעילות האתר. בתשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, כניסה חינם למנויי מטמון.


להעיר את השמש בהרודיון: נכון שתמיד חלמתם לעצור את הזמן? רוצים לצאת למסע הרפתקה?  אז קדימה, למה אתם מחכים? קחו לכם שישי חופשי ושאו רגליכם בשעת הזריחה לארמון המלך הורדוס בהרודיון. לכבוד הקיץ, גן לאומי הרודיון פותח את שעריו בזריחה, בשעה 5:00. אנו מזמינים אתכם להשתמש במערכת ההדרכה הקולית (אודיו גייד) ועל רקע זריחה מדברית לצאת לחוויה בלתי נשכחת בסיור מרתק בארמונו הפרטי של הורדוס. בקרו בבית המרחץ, עצרו בבית הכנסת הקדום, רדו למערכת בורות המים, צפו בגרם המדרגות ובמסדרון הקשתות המונומנטלי ואל תפסחו על התיאטרון ומבנה הקבר של המלך הורדוס. הפעילות מתקיימת בימי שישי בשעות  8:00-5:00ץ ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

'המלך וההר' בהרודיון: אל מול הנוף הקסום של מדבר יהודה, ניצב אחד הארמונות המרשימים של  העת העתיקה – ארמונו של המלך הורדוס בהרודיון. מי היה הורדוס? גאון או משוגע? מלך היהודים או עבד הרומאים? הצטרפו לסיור מרתק ולמפגש עם שחקן שיחשוף מסודות הארמון, אך יגלה טפח ויכסה טפחיים. בסיור נבקר בארמון מבוצר, נרד למאגרי המים ונתרשם משרידי קבר הורדוס ומגרם המדרגות המונומנטלי שנחשפו באחרונה. הפעילות תתקיים ביום שישי (17.7), בשעות 12:00-10:00. ללא תשלום.

הרשמה מראש בקישור: www.parks.org.il/siyurim.