לקראת החופש הגדול ילדים רבים מתכוונים לבלות בקפיצות בטרמפולינות ביתיות ובפארקי טרמפולינות. מדובר באפשרות מהנה להוציא אנרגיות ולהפעיל את הגוף עבור דור המסכים הצעיר. הבעיה שבמקרים רבים הקפיצות נעשות בצורה מסוכנת הבילוי מסתיים בבית החולים. לקראת הקיץ ארגון בטרם לבטיחות ילדים פרסם דו"ח החדש המצביע על נתון מדאיג לפיו בחמש שנים (2015-2019) פנו לחדרי המיון 1,708 ילדים שנפגעו במהלך שימוש בטרמפולינה ביתית. ההיפגעות מטרמפולינה מהווה 20% מכלל הפניות למיון במעורבות מתקני משחקים. עוד עולה מהנתונים כי 67 ילדים אושפזו בשל היפגעות חמורה יותר מטרמפולינה.

אורלי סילבינגר, מנכ"לית ארגון בטרם לבטיחות ילדים: "טרמפולינות קפיצה נראות מתקן תמים, אך עלולות להיות מסוכנות בשימוש לא נכון. מאות ילדים נפגעים מדי שנה בקפיצה בטרמפולינה, חלקם גם נפגעים קשה עד כדי נכות. היפגעות יכולה לקרות כתוצאה מנחיתה לא טובה, נחיתה על הקפיצים או על מסגרת, נפילה מחוץ לטרמפולינה או עקב התנגשות עם קופצים אחרים. את מרבית מקרי ההיפגעות ניתן למנוע באמצעות שמירה על ה נחיות בטיחות – בין אם בבית ובין אם במתקני קפיצה ציבוריים"

בשנת 2016 חברו יחד האיגוד הישראלי לרפואת ילדים, החוג לרפואה דחופה בילדים וארגון בטרם לבטיחות ילדים לכתיבת נייר עמדה לשימוש בטוח בטרמפולינות. בנייר העמדה נכתב כי רוב הפציעות (75%) מתרחשות כאשר יותר מילד אחד קופץ על הטרמפולינה, במיוחד כאשר קופצים יחד ילדים בגילאים שונים (כאשר לצעיר מבניהם קיים הסיכוי הרב יותר להיפגע וזאת בשל הבדלי המשקל והכישורים המוטוריים הפחות מפותחים אצלו).ילדים מתחת לגיל 6 שנים נמצאים בסיכון הגדול ביותר לפציעות, מרבית הנפגעים (57%) הם בנים, והגורמים השכיחים להיפגעות הם נפילה (%ו7) ומכה/חבלה (25%). במחצית מהמקרים הפגיעה גורמת לשבר.

האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים ממליצה לאפשר שימוש בטרמפולינות רק במתקנים ייעודיים, במסגרות מוגדרות ובפיקוח מדריך צמוד. עוד נכתב בנייר העמדה כי יש לעודד את הילדים לבצע פעילויות גופניות בטוחות יותר כגון ריצה, הליכה, שחיה, רכיבה על אופניים, או משחק ספורט קבוצתי.

 

הנחיות הבטיחות של ארגון בטרם:

•           לפני כל שימוש מוודאים שהטרמפולינה תקינה, ללא קרעים או קפיצים בולטים

•           בכל פעם רק אדם אחד קופץ על הטרמפולינה. בשום מקרה לא מאפשרים קפיצה של ילדים בגילים שונים

•           בודקים את  הגבלת הגיל לשימוש בטרמפולינה ופועלים בהתאם

•           בכל שימוש בטרמפולינה ביתית סוגרים את הטרמפולינה למניעת כניסת קופצים נוספים או לנפילה מחוצה לה

•           ממקמים את הטרמפולינה הביתית על משטח רך, באזור חשוף, פנוי ממכשולים, עם מרחב נפילה בטוח של 2.5 מטר מסביב לטרמפולינה

•           כשהטרמפולינה לא בשימוש, מרחיקים את הסולם למניעת כניסת ילדים ללא השגחה.

 

ד"ר ערן משיח - אחראי תחום טראומה והיפגעות ילדים, המחלקה לרפואה דחופה, מרכז רפואי "שניידר" לילדים, פתח תקווה: רוב הפציעות (75%) מתרחשות כאשר יותר מילד אחד קופץ על הטרמפולינה, במיוחד כאשר קופצים יחד ילדים בגילאים שונים (כאשר לצעיר מבניהם קיים הסיכוי הרב יותר להיפגע וזאת בשל הבדלי המשקל והכישוריED המוטוריים הפחות מפותחים אצלו).ילדים מתחת לגיל 6 שנים נמצאים בסיכון הגדול ביותר לפציעות, מרבית הנפגעים (57%) הם בנים, והגורמים השכיחים להיפגעות הם נפילה (%ו7) ומכה/חבלה (25%). במחצית מהמקרים הפגיעה גורמת לשבר. האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים ממליצה לאפשר שימוש בטרמפולינות רק במתקנים ייעודיים, במסגרות מוגדרות ובפיקוח מדריך צמוד. יש לעודד את הילדים לבצע פעילויות גופניות בטוחות יותר כגון ריצה, הליכה, שחיה, רכיבה על אופניים, או משחק ספורט קבוצתי.