במהלך תקופת הקורונה, נאלצה קבוצת 'התיאטרון הירושלמי', כמו כולם, לסגור את שערי התיאטרון ולהשבית את הבמות. מתוך הרצון והצורך לשמור על קשר עם קהל הצופים ולשמר את פעילות השחקנים, העלתה הקבוצה הצגות רבות לצפייה אונליין ואירחה אמנים ויוצרים, סופרים ומשוררים, בסדרת מפגשים מרחוק תחת השם 'במה חדשה'.

עם האישור לפתיחת האולמות תחת ההנחיות וכללי 'התו הסגול', שמחה קבוצת 'התיאטרון הירושלמי' לפתוח מחדש את השערים, עם געגועים לקהל הצופים. קבוצת 'התיאטרון הירושלמי' נחושה לחזור לשגרת הצגות ולפעילות תרבותית לטובת הצופים.

כאמור, החל מה-6.7 תפתח קבוצת התיאטרון את שעריה עם הצגות, מופע רחוב ייחודי, סטנד אפ קורע ואירועים ספרותיים. במקביל, תקיים הקבוצה מופעים לגיל השלישי בבתי אבות ודיור מוגן. המופעים יתקיימו בקבוצות קטנות, על פי כללי משרד הבריאות, עם השחקן ערן בוהם.

קבוצת 'התיאטרון הירושלמי' היא בין החלוצות בישראל המייצרת תיאטרון פרינג'. ייחודה של הקבוצה הוא בראייה הכללית של מה שקורה בירושלים, ברחבי הארץ ובעולם היהודי. הצגות והפקות הקבוצה מצליחות לשלב צבע קול תנועה, רעננות ומחשבה ולעיתים קרובות מעלה לדיון שאלות נוקבות. לאורך השנים, מצליחה הקבוצה להשמיע את קולה של האישה - הן במקורות והן בשיח התרבותי הישראלי בצורה מקורית עוצמתית ומפתיעה. קבוצת התיאטרון שוכנת ב'בית מזי"א' לתיאטרון, רחוב מסילת ישרים 18 ירושלים, פועלת ומופיעה ברחבי הארץ ובעולם כבר למעלה מ-30 שנה.

אסנת גיספאן, מנהלת הקבוצה: "לאחר שלושה וחצי חודשים, אנו שמחים לחזור לבמה תוך הקפדה מלאה על הנחיות משרד הבריאות. רכישת הכרטיסים תוגבל על פי המכסה המותרת ותתאפשר אונליין או טלפונית בלבד. המרחק בין הצופים באולם הבית ישמר על פי ההנחיות. השחקנים וצוותי הבמה מתרגשים ומצפים לקהל שירכוש כרטיסים ויגיע לפקוד את אולם התיאטרון".   

 

אימפרוב רחוב

מופע רחוב תיאטרלי מאולתר לחלוטין בשיתוף הקהל, המפגיש שחקנים מקצועיים וקהל במרחב הציבורי בצורה ייחודית ומשעשעת דרך מערכונים, סצנות ומשחקים מאולתרים. הקהל זוכה לפגוש את השחקן והבמה בגובה העיניים ונותן הצצה לעולם היצירתי של אומנות האלתור. הטקסטים, השירים והמצבים הדרמטיים קורמים עור וגידים אל מול הצופה ובהשתתפותו ומייצרים חוויה מיוחדת וחד פעמית, שכן הכל קורה בזמן אמת. את המופע יצר סער שני, שחקן קבוצת 'התיאטרון הירושלמי', בוגר הסטודיו למשחק 'ניסן נתיב' בירושלים, בעל ניסיון רב בתאטרון רחוב, סיורים תיאטרליים ומופעי אלתור. המופע כולל: משחקי אלתור והפעלות בהשתתפות הקהל: שורט פורם: בעזרת נתונים שהקהל נותן יוצרים סצנות קצרות ומשעשעות תוך מחויבות לאותם נתונים; לונג פורם: שוב לוקחים נתונים והפעם מעלים מחזה קצר עם דמויות קונפליקטים, וסיפור מעגלי, שילוב מוסיקה מוקלטת חיה והתייחסות יצירתית למרחב הציבורי.

שלישי, 7.7, החל מן השעה 18:00, רח' עזה, ירושלים.

 

מניה - אגדה בחייה

בשישי האחרון עלה מערכון בתוכנית 'היהודים באים', המציג את דמותה של מניה שוחט באור השנוי במחלוקת. מזמינים אתכם לצפות בהצגה 'מניה – אגדה בחייה' ולהכיר את דמותה מזווית אחרת. ההצגה, הפקה חדשה בשיתוף יד יצחק בן צבי, מבוססת על מחזה מקורי מאת פנינה גרי, מספרת את סיפור חייה של מניה שוחט, 1961-1879, אשת העלייה השנייה, השזור היטב בסיפור היישוב בארץ ישראל, תקומת המדינה ובמפעל הקיבוצי. דרך שברי זיכרונות, קטעי וידיאו וצילומי ארכיון, מוזיקה חיה, תמונות ודמויות מן העבר לומדים הצופים להכיר את דמותה רבת הפנים של מניה שהייתה אפופת חידות וניגודים, אגדה בחייה ובמותה.

המחזאית, פנינה גרי: "מניה שוחט הייתה בין הנשים הבודדות שכבר בתחילת המאה הקודמת חלמה ונלחמה על עולם חדש ושוויוני, סובלני וחופשי לכל אדם באשר הוא אדם ללא הבדל דת ארץ ועם. מניה התנדבה בצעירותה לעזרת תושבי כפרים נחשלים והמשיכה בתרומתה הרבה לטובת תנועת העבודה בארץ. מניה שוחט יסדה את הבסיס לקולקטיב הראשון בסג'רה, שהיווה מאוחר יותר, את הבסיס לקיבוץ ולחינוך המשותף. את המחזה כתבתי גרי בהשראת ספרה של רחל ינאית בן-צבי, על מנת להכיר לדור הצעיר איך נבנתה הארץ ומי היו בוניה. דור החלוצים הראשון של החלום הציוני. במחזה ביקשתי לעורר לחיים בעזרת התיאטרון את מה שהיה ומה שיכול עוד להיות".

בימאית ההצגה, גבריאלה לב: "בעולם התיאטרון הישראלי העכשווי, המילה ציוני היא ביטוי שלילי לצערי ולכן הצגת יצירה כמו מניה, המקדשת את חייה של אחת הנשים הדומיננטיות במפעל הציוני חשובה מאין כמוה. חשוב שהדור הצעיר ילמד ויכיר דמויות מפתח הקשורים להקמתה של המדינה".

שני, 6.7, 20:30, בית מזי"א מסילת ישרים 18 ירושלים.

עלות כרטיס: 40 שקלים.

 

יונה קפח במופע סטנד אפ

אם כל מה שאתם מחפשים כרגע זה לצחוק, ליהנות ולצאת קצת מהשגרה המעיקה שנכפתה על כולנו, המופע הבא הוא בשבילכם. הסטנדאפיסטית העולה יונה קפח מגיעה לבית מזי"א למופע קורע שלא תוכלו להפסיק לצחוק שכתבה יחד עם עדי אשכנזי. אחרי שכבשה את הרשת בשלל סרטונים, עולה יונה קפח לבמת קבוצת 'התיאטרון הירושלמי' ומספרת על חייה מנקודת המבט הייחודית רק לה, והכל בתדר של אהבה, הומור שנון ואינטליגנטי ובשפה נקייה. קפח, כרגע בין דיאטות, עובדת במחלבה המגדירה את עצמה ככבשה השחורה של המשפחה, הולכת לספר לכם בדרכה המאוד מצחיקה וייחודית על המשפחה, החברים, עבודה, סיטואציות מהחיים וגם על המצב הרי איך אפשר בלי...

חמישי, 9.7, 21:30, בית מזי"א, מסילת ישרים 18 ירושלים

משך המופע: שעה ורבע ללא הפסקה.

עלות כרטיס: 75 שקלים. 20 הרוכשים הראשונים יזכו להנחה של 10 שקלים במחיר הכרטיס.

 

לרכישת כרטיסים לכל האירועים: 02-6244585-6 ובאתר www.tcj.org.il.