חיי הסטודנטים באמת עמוסים מאוד. לעיתים קשה לחשוב איך אפשר להשחיל עוד סיכה של התארגנות לאכילה בתוך האינטנסיביות הזו. הם לומדים מהבית, הלימודים לוחצים, צריך לדאוג לפרנסה, יש גם הרבה דרישות חברתיות ומשפחתיות, ובתוך כל זה צריך לדאוג גם לתזונה נבונה והרגלי אכילה. 

מרבית הסטודנטים מדלגים על ארוחות באופן שגרתי ואף יש להם נטייה לדלג על ארוחות ורק מעטים דואגים להכין לעצמם ארוחות. אך האמת היא שכשמתרגלים למסגרת אכילה בריאה, מבינים שזה לא לוקח הרבה זמן. לומדים לעשות את זה קל ומהיר. בנוסף, תיווכחו לראות שכשאוכלים טוב, בעצם מרוויחים זמן – מרוכזים יותר בלימודים, חולים וכואבים פחות ומתבזבזים פחות בתורים במזנונים ובהמתנה לפיצה שבדרך... 

בשורות הבאות: איך לעשות זאת נכון ונבון.

קודם כל מבינים למה – תזונה בריאה תעזור להצלחה בלימודים. כשאוכלים טוב, מרגישים טוב (וזה אומר גם שחולים פחות), האנרגיות טובות ופוטנציאל ההצלחה עולה. בנוסף, כשאוכלים טוב ובריא – קל יותר להגיע ולשמור על משקל תקין. וכשלא אוכלים מסודר – הקילוגרמים עולים די בקלות..

ואחרי שמבינים, מקבלים החלטה. 'אחרי המעשים נמשכים הלבבות' – עושים, מנסים, משנים. גם אם זה לא קל, ואין עדיין את ההרגלים ועוד לא מרגישים את הצורך – בונים מסגרת לאכילה בריאה ונכנסים לתוכה. מה זה אומר? בבקשה, ארוחות מסודרות: בוקר, צהריים וערב וביניהן משהו קטן כמו פרי ו/או יוגורט. לא להיבהל, זה לא ייקח מכם יותר מידי זמן:

ארוחת בוקר יכולה להיות גם סנדוויץ'. את הסנדוויץ' הזה אפשר לאכול גם בדרך או דקה לפני השיעור. זה לא ענין של זמן אלא של התארגנות ומודעות.

ארוחת צהריים יכולה גם היא להיות קלה ומהירה – גם פה אפשר סנדוויץ', אפשר קופסא עם אוכל מבושל ואפשר לקפוץ לקפיטריה ולקנות שם ארוחה חמה. בדקו מה הכי טוב וזול עבורכם. אוכל ביתי מבושל מכיל פחות שמן מאוכל מבושל בקפיטריה והוא תמיד עדיף על אוכל קנוי.

ארוחת ערב צריכה להיות בערב, (לא בלילה מאוד מאוחר כשאתם מותשים ומורעבים והדבר היחיד שאתם מסוגלים לעשות זה לצלצל לפיצה ומהר...). אפשר להכין ארוחת ערב מהירה וטעימה – ירקות מבושלים או חיים, חביתה/טונה/גבינה ובכלל – מה שבא. רק שיהיה ביתי, עם מעט  שמן ועם הרבה ירקות על יד.

עשו את זה ביחד. כחבורה. החליטו על הבשלן, על מי שמזכיר שהגיע זמן האוכל, על מי שמזכיר למרצה שצריך גם זמן לאכול... החברותא טובה למהלך של שינוי. התארגנות מראש. צחצחתם שיניים? התלבשתם? ומה עם אוכל – מה בתכנון? התכנון יעזור לכם להימנע מימים שלמים ללא אוכל מסודר ומבחירות לא בריאות:

הימנעו מבחירה לא בריאה עבורכם – מזון מהיר, שתייה מתוקה, חטיפים... לפעמים נראה שהם זולים יותר יחסית לפירות, ירקות ולחם מחיטה מלאה אבל זה לא נכון. קודם כל, אפשר 'לעשות שוק' בצורה חסכנית, ובנוסף – אם היום לא תשקיעו קצת בבריאות שלכם, מחר תצטרכו לשלם על כך ביוקר בגלל מחלות והפסדים (גם לימודיים) עקב בריאות לקויה.

מזווה בריא ועשיר יעזור לכם להצליח. כי כשהמזון זמין להכנה, כבר חצי העבודה נעשתה. עשו לעצמכם מנהג ופעם בשבוע/שבועיים צאו לקניות למילוי המזווה. בחרו שעה נוחה ולא עמוסה בסופר כדי לקצר את זמן הקנייה. אורז מלא, פסטה, קוסקוס מחיטה מלאה, לחם במקפיא, קטניות למיניהם, ירקות, פירות וביצים, גבינה דלת שומן, עוף ודגים – מהמרכיבים הללו אפשר להכין מגוון ארוחות מצוינות ומשביעות בזמן קצר.

ולסיום, ספורט חשוב להקדיש זמן לספורט זה טוב לבריאות ולמצב הרוח. אם יש ספורט כקורס בחירה – קחו אותו בשתי הידיים. ובכלל, נסו להפעיל את הגוף כמה שיותר במדרגות במקום במעלית, בהליכה במקום בנסיעה. הדם יזרום טוב לכל חלקי הגוף, תתאווררו קצת מהאווירה הלימודית ותגיעו רעננים וחדי מחשבה להמשך הלימודים.