​העלייה הניכרת בטמפרטורות בחודש האחרון הביאה לעלייה בכמות הנחשים מחוץ לשטחי הטבע ועימם עלייה בכמות התלונות על כך למשרד הגנת הסביבה ולרשות הטבע והגנים. 

הנחש הוא בעל חיים מוגן במדינת ישראל, וכל פעילות של תפיסתו או הריגתו הינם עבירה פלילית. למרות זאת ניכרת עלייה הן במספר המקרים בהם נחשים נתפסו על ידי מלכודות חניכיים וצינורות אשר פוצעים את הנחשים וגורמים להם סבל רב כמובן אסורים בחוק. 

הנחשים, למרות התדמית הבעייתית לה הם זכו, ניזונים מסוגי מכרסמים מזיקים ותורמים רבות לסביבה ולאיזון הטבעי. באופן טבעי הם פוחדים מבני אדם ובמהלך מפגש הם תמיד ינסו לברוח. במקרה שהם מופתעים מאוד או נתפסים רק אז הם תוקפים ומנסים להקיש. בנוסף, עם תחילת הקיץ לאחר שהנחשים מתעוררים מהחורף, כמות הרעל בגופם גדלה ובכך הסיכון בהקשה. מרבית הנחשים פעילים בדרך כלל בלילה, אך, הם עשויים להיות פעילים גם במהלך היום. בימים חמים נחשים אוהבים להישאר בשמש בשעות המוקדמות של היום ובשעות חמות הם נשארים במקום קריר או ליד מקור מים.

הוראות להתנהגות בעת מפגש עם נחש:

  • אם אתם נמצאים בשטח פתוח, עזבו את הנחש ואל תתקרבו אליו.
  • אם אתם נמצאים באזור עירוני, אנא פנו לאחד מהלוכדים המורשים אותם תוכלו למצוא באתר רשות הטבע והטבע , או בקישור בסוף כתבה זו.

לכידת נחשים דורשת ידע מקצועי, ניסיון ורישיון מיוחד מטעם רשות הטבע. לכן, באם החלטת להזמין אדם מוסמך ללכידה חשוב לזכור לוודא שיש ברשותו רישיון והיתר בתוקף.

לאיתור לוכדי נחשים בהיתר באתר המשרד להגנת הסביבה לחצו כאן:

https://www.parks.org.il/article/snake/

 

הטיפים נכתבו על ידי ניצה קרניאל לוי, רכזת חינוך והסברה ביחידה לאיכות הסביבה ''שורק", מחלקת קיימות ואיכות הסביבה במועצה האזורית מטה יהודה