המרכז העולמי של בני ברית וקרן קימת לישראל ינציחו את זכרו של שמואל (סאלי) ביין, מחנך דגול והמנהל המייסד של בית האומנה הראשון בגרמניה לילדים יהודים בעלי צרכים מיוחדים שנוסד בשנת 1908 בעיירה בייליץ על ידי מרכז הקהילות היהודיות וארגון בני ברית בגרמניה.

טקס הסרת הלוט לציון 78 שנה לגירוש לסוביבור, יתקיים ביום ד', 17 ביוני 20 בשעה 11 במערת בני ברית ביער הקדושים שבין צומת אשתאול לרמת רזיאל. שלט הזיכרון ינציח גם את זכרה של אשתו של שמואל ביין, רבקה, בתם הצעירה ליזה קרולה ו-47 חניכים ואנשי צוות שנרצחו על ידי הנאצים ועוזריהם.

ישאו דברים בטקס: דניאל עטר, יו"ר קרן קימת לישראל; אלן שניידר, מנהל המרכז העולמי של בני ברית; רוני דותן, חוקר החייו ופועלו של סאלי ביין (עם שותפתו טטיאנה רוגה); הסופרת ליהיא לפיד; אלוף (מיל.) דורון אלמוג, יו"ר עלה נגב – נחלת ערן, אלוף (מיל.) יוסי פלד, עמיקם רז, נציג אקי"ם ישראל ושי קוקוי, נציג המשפחות.

עוד לפני קום המדינה, בני ברית היה שותף של קרן קימת ברכישת אדמות שעליהם הוקמו במסגרת "חומה ומגדל" המושבים מולדת בני ברית ורמת צבי – על שם נשיא בני ברית צבי הנרי מונסקי. כבר בתחילת שנות ה-50' יזם בני ברית, שחבריו נפגעו באופן קשה מרדיפות הנאצים ברחבי אירופה, את הקמת יער הקדושים – האתר הראשון בארץ להנצחת קורבנות השואה על ידי נטיעת ששה מליון עצים. לשכות בני ברית מרחבי העולם תרמו והתרימו להקמת היער ואנדרטת "מגילת האש" שבפסגת ההר.

המרכז העולמי של בני ברית וקרן קימת לישראל מקיימים מזה 18 שנה ברציפות טקס יחודי ביום השואה להנצחת פועלם של המצילים היהודיים בשואה ברחבת מגילת האש בהשתתפות אלף חיילים, בני נוער, חניכי מכינות קדם צבאיות, ניצולים ומצילים.

לרגל 70 שנה להקמת יער הקדושים שיחול בקרוב, בכוונת המרכז העולמי של בני ברית וקק"ל לקדם את הנגשת היער כמקור חינוכי לילדי ישראל על השואה, בין היתר באמצעות חומר חינוכי נגיש באמצעים דיגיטליים מתקדמים, גם לילדים בעלי צרכים מיוחדים כמו אלה שהיו חניכיו של סאלי ביין.