ויסות חושי (באנגלית Sensory regulation) הוא תהליך שבו נקלטים גירויים במערכת העצבים באמצעות החושים (מישוש, שמיעה, ראיה, ריח וטעם) ומערכות התחושה שלנו. הויסות החושי מאפשר התאמה של עוצמת הגירוי ואורכו לסביבה שלנו, על מנת שנדע להבחין בין גירויים חשובים לבין גירויים מיותרים ו/או מסיחי דעת. באמצעות ״התעלמות״ מגירויים מסוימים, נוכל למשל להתרכז או להיות רגועים. כאשר הויסות החושי תקין, המוח מפרש בצורה נכונה את הגירוי, ותגובה שלנו מתאימה לעוצמת הגירוי.

הפרעות בויסות החושי

10-15% מהאוכלוסייה סובלים מהפרעות שונות בויסות החושי. הפרעות אלו מתרחשות כאשר המוח לא מצליח לתרגם את המידע שהחושים קולטים בצורה אפקטיבית. הפרעה בויסות חושי עלולה לגרום לכם שאדם ירגיש, יראה, ישמע, יריח או יטעם דברים בצורה חזקה או חלשה מהנורמה. כאשר מתבצע עיבוד שגוי של הגירויים החושיים, עלולה להתפתח תגובה של רגישות יתר, או תת רגישות. תופעות אלה נפוצות במיוחד בקרב ילדים, ועלולות לגרום לבעיות של הפרעת קשב והיפראקטיביות, או לחילופין – בעיות של אדישות ומופנמות (במקרה של תת רגישות).

דוגמה להפרעות נפוצות

במיוחד אצל ילדים, אך גם אצל מבוגרים, תופעות של גירוי-יתר עלולות לגרום לפחד או הפרעה מפני דברים שנפוצים בסביבה ונראים לשאר האוכלוסייה ״טריוויאלים״ כמו חול, דשא, בגדים, רעשים של מכוניות או אפילו מכונת כביסה ומזגן, ריחות של מאכלים מסוימים ועוד. התופעה עלולה לגרום להימנעות-יתר (לדוגמה, מרעשים, מאכלים, חוויות או בגדים מסוימים), ולהפרעות שונות של קשב וריכוז.

לעומת זאת, תופעות של תת-גירוי עלולות לגרום לאדישות, תגובתיות נמוכה לסביבה (למשל, ילדים שצריך לקרוא להם פעמים רבות או שנוהגים בחולמנות), או לחילופין שימוש בעוצמה חזקה / אגרסיביות, לדוגמה ילדים שמחבקים חזק או נוהגים להשתולל או לצעוק, משום שסף הגירוי החושי שלהם נמוך. 

כיצד מטפלים בבעיות הללו?

ישנן שיטות רבות לטיפול בבעיות הללו, ביניהן טיפול בריפוי בעיסוק (מדרכי הטיפול הנפוצות ביותר), שינוי ויסות חושי לקוי, התאמה ושינוי סביבתי בקרבת הסובל/ים מהבעיה (משינוי של מאכלים או בגדים ועד לשינוי בריהוט) ושיטות נוספות, שמשלבות שימוש באבחון, שאלונים קליניים, תצפיות וניתוח פרופיל תחושתי, ואפילו שחייה טיפולית. אמצעי הטיפול המגוונים מתאימים לסוגים שונים של מטופלים ולבעיות חושיות שונות, למצב בריאותי ותפקודי ספציפי, גיל המטופל ועוד. בכל מקרה, חשוב להיוועץ בגורמים מוסמכים ומקצועיים, לקבל מענה טיפולי מתאים, ולנקוט בגישה טיפולית מכילה ומבינה, כולל תמיכה רגשית בעת הצורך, ולהימנע מהבעת כעס או האשמה.


* האמור בכתבה כולל תוכן ומידע מסחרי/שיווקי ומערכת "שמשנט" אינה אחראית למהימנותו. פרסום התכנים והמידע המסחרי בכתבה אינו מהווה המלצה או הצעה מטעם "שמשנט" לרכוש ו/או להשתמש בשירותים או המוצרים בכתבה.