מדינתנו השנה, הולכת לחגוג 72 שנות עצמאות, והמסורת שמגיעה עם חגיגות יום ההולדת של הגברת היקרה, הן ארוחות 'על האש'.  אולי השנה לא יהיו חגיגות המוניות כמו שכולנו רגילים, ואולי הברביקיו לא יהיה בחברת אנשים רבים כך שכמויות של אוכל גדולות לא יהיו, וגם הפיתויים לא יהיו רבים (אם תחליטו כך), ואולי דווקא השנה יהיה קל לשמור בחגיגת יום העצמאות יותר מתמיד.

ארוחות 'על האש' לא חייבות להיות אסון לדיאטה, למרות שיש אנשים שיכולים בקלות לנשנש לאורך כל היום בשר רווי שומן לצד מספר רב של בירות, אפשר לעבור את חגיגת יום העצמאות עם בחירות נכונות כמו פירות וירקות טריים לצד בחירה של בשר דל שומן ובחירה של מנת אלכוהול אחת.

להלן 8 הטיפים איך לעבור את המנגל השנתי הישראלי מבלי 'לחבל' בדיאטה שלכם:

1. תכנון מראש

השנה יהיה יותר קל, כי לא תצטרכו להיות מופתעים ממה שהמארחים יגישו. הפעם, אתם במגרש הביתי שלכם ואתם תוכלו לקבוע מראש איזה בשרים וסלטים וקינוחים יהיו ב'על האש'.  פועל יוצא מכך, היא פחות ישיבה ממושכת סביב שולחן עם חברים ומשפחה וככה יש פחות אכילה חברתית שגורמת לצריכת קלוריות מיותרת.

2. קחו יותר חלבון בשרי על חשבון פחמימה

חלבון בתזונה הוא גורם מפתח כמעניק שובע ועוזר לנו לשלוט על התיאבון. בנוסף הוא עשיר בברזל ובוויטמין B12 ויש בו עושר תזונתי שחשוב לאכילה נכונה בכמות מתאימה. לכן, אם אתם מאוד אוהבים בשר או עוף, תיקחו 150 גרם חלבון בשרי אחרי בישול שזה שלושה שיפודים או ארבע קציצות או שלוש פרוסות חזה עוף או נתח דק של סטייק דל שומן בגודל כף היד (כמו פילה מדומה, סינטה וכו') במקום התוספת של הפחמימה (שליש פיתה או תפוח אדמה צלוי או  שלוש כפות אורז). לצמחונים שביניכם הייתי ממליצה לצלות על שיפוד ביחד עם ירקות קוביות טופו.

3. בלי רטבים

איכלו את הבשר שלכם בלי רוטב מעל, ברטבים יש כמויות של סוכר מוסף (כמו קטשופ ומיונז) או כמויות גבוהות של שומן כמו בטחינה או חומוס. כף חומוס גדושה מאוד יכולה להגיע ל-300 קלוריות.

4. סך הכול קלוריות משנה לעלייה במשקל

יש גישה שאם אכלתי רק בשר ורק סלטים בלי פיתה ותפוחי אדמה וממתקים אז אכלתי 'ארוחה מרזה'. אז זהו,  שלא! הקלוריות כן נספרות וכן נחשבות. רק אם לאורך זמן תקפידו על תזונה ללא פחמימות, יכול להיות שיהיה יתרון בהמשך לירידה במשקל, אך לא יותר מפני תזונה רגילה מאוזנת עם פחמימות לטווח הארוך. מה שמשנה בירידה במשקל הוא הגירעון הקלורי ולא רק הרכבי ארוחות. כמויות הן גורם המפתח בירידה במשקל.

5. בריאות טובה

כדאי לצלות על הבשר על גחלים ולא על אש גלויה מבחינת היווצרות של חומרים רעילים בבשר שידועים כמסרטנים על פי ארגון חקר הסרטן העולמי. בנוסף, כדאי לצלות את הבשר כשהוא קר על מנגל כי ככה נוצרים פחות חומרים רעילים לבריאותנו.

6. שפע קולינרי ושובע

על מנת לשבוע, העשירו את הצלחת שלכם לצד השיפודים והקציצות בירקות צבעוניים וההמלצה שלי היא לשלב שיפודי ירקות או דלעת צלויה על המנגל או חציל או בצלי שאלוט. כל אלה מכילים נוגדי חמצון שעוזרים להילחם בחומרים הרעילים מהבשר הצלוי ומעבר לכך הם מעניקים נפח לצלחת מה שעוזר לעין שלנו לשבוע יותר מהר. כמו כן, גם מבחינת סיבים תזונתיים, ירקות הם בעלי צפיפות קלורית נמוכה שעוזרים להגיע למלאות ושובע מהר יותר. הייתי ממליצה גם לדאוג לירקות מוחמצים כחלק ממנה ראשונה לנשנוש לפני שהבשר מוכן.

7.  קינוח

הקפידו שבארוחה על האש לצד קינוחים מתוקים אם יהיו, יהיו גם פירות טריים כמו ענבים או אבטיח או מלון ואכלו כוס ענבים טריים או שתי כוסות אבטיח או כוס וחצי מלון כקינוח לפחות שעה וחצי מתום הארוחה הבשרית.

8. אכילה רק בישיבה

כשאתם מסתובבים בין המנגל לשולחן שבו נמצא האוכל מוכן, קל יותר לנשנש בעמידה ולאכול בהסחת דעת. כשאנחנו אוכלים בהסחת דעת, הקלוריות לא 'נספרות' או האוכל לא 'נחשב' וככה אנחנו עלולים לצאת לא מסופקים ולאכול כמות הרבה יותר גדולה ממה שאנחנו זקוקים לה. לכן, ההמלצה שלי אליכם, שבו על כיסא או על מחצלת ואיכלו רק על צלחת כשאתם מתרגלים אכילה מודעת. ברגע שאתם מודעים לכמויות שהיו אצלכם בצלחת ונכנסו לפה, הרבה יותר קל לשלוט בצריכת המזון.