בקונצרט הרביעי בסדרת הקונצרטים 'מעבר לקשת', בניהולו המוסיקלי של ד"ר יואל גרינברג, תיקח רביעיית 'כרמל' את המאזינים למחוזות הבארוק. את הקונצרט ינחה נגן הצ'מבלו יזהר קרשון, שייקח חלק גם בנגינה בקונצרט. אומנית נוספת שתתארח בקונצרט היא נגנית התיאורבו, אופירה זכאי. חברות הרביעיה בקונצרט זה: רחל רינגלשטיין וטלי גולדברג בכינורות, ותמי ווטרמן בצ'לו.

בתוכנית הקונצרט מוסיקה קאמרית מתקופת הבארוק, עם יצירות מופת של תקופה זו. הקונצרט ייפתח בסונטה האוונגרדית של דאריו קסטלו מהבארוק המוקדם, ימשיך ביצירות מופת של קורלי, שמלצר, מרולה וויוולדי ויסתיים בקונצ'רטו המפורסם של יוהאן סבסטיאן באך לצ'מבלו ומיתרים ברה מינור ובטריו סונטה התוכניתית של בנו, קארל פיליפ עמנואל באך, שכתובה כדיאלוג בין שני הכינורות, שמייצגים שתי דמויות: סנגווינוס (מלא באש ובתשוקה) ומלנכוליקוס (השקוע במרה שחורה).

יזהר קרשון, שינחה את הקונצרט, הוא מבכירי מוסיקאי הבארוק בישראל. ביחד אתו יתוודע הקהל אל התעוזה, הרגש המתפרץ, הווירטואוזיות והעומק של מלחיני הבארוק. הוא מסביר כי "בתקופת הבארוק המלחינים התחילו במסע לפריצת הגבולות של מה שכולם חשבו שהוא מובן מאליו. הם לא חיפשו להלחין עוד מוזיקה מקודשת ומושלמת, כמו עמיתיהם ברנסנס, אלא מוזיקה שפונה לרגש האנושי, על כל החסרונות והמגבלות שלו. הם כתבו מוזיקה של דרמה ושל קונפליקטים, שהם לא תמיד נעימים ולא תמיד יפים. מלחינים רבים בתקופת זו חיפשו דרכי הבעה חדשניות וכתבו מוזיקה ניסיונית ומלאת תעוזה. יצירות רבות נותרו עד היום יוצאות דופן בעוצמת ההבעה בהן, ולהן מוקדשת תכנית זו".

בקונצרט יזכה הקהל להזדמנות חד פעמית לשמוע את חברות רביעיית כרמל מנגנות בכלי בארוק – כינורות וצ'לו בארוק עם מיתרי גיד (במקום מיתרי מתכת) וקשתות בארוק שצורתן שונה מהקשת המודרנית.

יזהר קרשון: נולד למשפחה מוזיקלית והחל את החינוך המוזיקלי שלו בנגינת חליליות ופסנתר ובשירה במקהלה. בהמשך היה זה הצ'מבלו שנתן לו השראה וגרם לו להתאהב ברפרטואר הבארוקי כמו גם בכלי עצמו. קרשון סיים תארים באקדמיה למוזיקה ירושלים בהדרכתו של דוד שמר, ובסקולה קנטורום בזיליינסיס בהדרכתו של יורג-אנדריאס בוטיכר. לאחר חזרתו לישראל היה לאחד ממקימי תזמורת 'בארוקדה' בשנת 2007, איתם הוא מופיע באופן קבוע בישראל ובאירופה, ועימם הקליט כבר ארבעה תקליטורים. יזהר מרבה להופיע כסולן וכנגן קונטינואו עם כל ההרכבים והתזמורות בישראל. אהבה רבה הוא רוחש למוזיקה קאמרית מהבארוק וכן למוזיקה בת זמננו. לאחרונה אף ניצח על מספר קונצרטים עם ה'בארוקדה', תזמורת הבארוק ירושלים והתזמורת הקאמרית הישראלית, שזכו לביקורות נלהבות בעיתונות. ב-2014 יצא לאור תקליטור בנגינתו ובו סוויטות מאת המלחין הצרפתי שארל דיופאר בהוצאת החברה הגרמנית 'קארפה-דיאם'.

אופירה זכאי: הופיעה ברסיטלים רבים ברחבי אירופה. כנגנית קונטינואו מבוקשת, הופיעה תחת שרביטם של מנצחים כגון ג'ובאני אנטוניני, אלן קרטיס, הארי כריסטופרס, אנדראה מרקון, מרקוס קריד ורינלדו אלסנדריני. בתחום המוסיקה הקאמרית שיתפה פעולה עם אמנים ידועי שם כמו זמרת הסופרן דברה יורק, הגמביסט ג'י ברנפלד, נגן המנדולינה אבי אביטל והצ'מבליסט מת'יו הולז. חברה קבועה באנסמבל הבארוק 'אלביפוליס' מהמבורג, עמו הקליטה מספר דיסקים אשר זכו לביקורות נלהבות. אופירה הופיעה עם תזמורות ואנסמבלים מהמובילים בעולם: הפילהרמונית של ברלין, האקדמיה למוסיקה עתיקה ברלין, קונצ'רטו קלן, מקהלת ריאס וקולגיום ווקאלה גנט. ניגנה בהפקות אופרה רבות והשתתפה בפסטיבלים בין לאומיים למוסיקה עתיקה. אופירה התמחתה בנגינה בלאוטה ובכלי פריטה היסטוריים באוניברסיטה של האמנויות בברלין אצל ניג'ל נורת' ואליזבת' קני וסיימה שני תארים בהצטיינות. נותנת הרצאות אורח וכיתות אמן בבית הספר למוסיקה על שם בוכמן-מהטה בתל אביב, באוניברסיטה של האמנויות בברלין ובאקדמיה הבינלאומית לגיטרה בברלין. מחלקת כיום את זמנה בין ישראל לגרמניה .

 

מועדי הקונצרטים:

זיכרון יעקב: יום ראשון, 29.3, 20:00. מוזיאון העלייה הראשונה, רחוב הנדיב 2.

ירושלים: מרכז למוסיקה משכנות שאננים. ימים שלישי-רביעי, 31.3-1.4, 20:00 (המועד השני עם הנחיה באנגלית)

חיפה: יום חמישי, 2.4, 20:00. מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית, שד' הנשיא 89.

תל אביב: יום שישי, 3.4, 11:00. הקונסרבטוריון הישראלי למוסיקה, רח' לואי מרשל 25.

מחירי כרטיסים לתל אביב חיפה וירושלים: רגיל 135 שקלים / אזרח ותיק 120 שקלים/ סטודנט וחייל 50 שקלים.

מחירי כרטיסים לזיכרון יעקב: רגיל 120 שקלים / אזרח ותיק 110 שקלים/ סטודנט וחייל 50 שקלים.

לרכישת כרטיסים: 058-5853353. ובאתר https://www.carmelquartet.com/.