כנס ראשי מועצות וסגנים, אשר אורגן על ידי מרכז המועצות האזוריות, התקיים השבוע במלון 'כרמים' שבקריית ענבים. הכנס נערך במעמד ראש המועצה האזורית מטה יהודה, ניב ויזל; יו"ר קק"ל, דניאל עטר; יו"ר המרכז לשלטון מקומי, חיים ביבס; יו"ר מרכז המועצות האזוריות, שי חג'ג' וראשי מועצות אזוריות מרחבי הארץ.

בנוסף, זכו משתתפי הכנס לסייר במספר מוקדים ברחבי מטה יהודה. הם התארחו בכפר האקולוגי 'ורטיגו' שקיבוץ בנתיב הל"ה, להכיר את צוות הכפר והרקדנים ולשמוע על פעילותם בארץ ובחו"ל וכן צפו בהופעה הייחודית 'לידת הפניקס'. במסגרת המופע נחנך אולם המופעים החדש במתחם. כמו כן, ביקרו ראשי הרשויות בעסקי תיירות, בנקודות תצפית ופגשו אנשי מקצוע אשר הסבירו כיצד עוסקת המועצה בפיתוח התיירות האזורית אל מול איומי הפיתוח של המרחב העירוני הגובלות בשטחי המועצה. במהלך הסיור שמעו המשתתפים הרצאה מאת מהנדסת המועצה האדריכלית מיכל נאור-ורניק אודות תכנית המתאר של מטה יהודה. במהלך ההרצאה הודגש ייחודו של המרחב הכפרי בישראל ככלל ושל מטה יהודה בפרט. על הסיורים והתכנים הייתה אמונה המועצה.     

ראש המועצה האזורית מטה יהודה, ניב ויזל: "זו זכות גדולה לארח אירוע בסדר גודל הנוכחי ואנו שמחים לספק תצפית חיה מהשטח אודות השינויים העוברים על המועצה. אנו מקווים שחוויה זו הרחיבה את ההבנה אודות המציאות במועצה ומאמינים שבעזרת סיוע ראשי המועצות נוכל להמשיך לשמור על השטחים הירוקים שלנו".

יו"ר קק"ל, דניאל עטר: "אנחנו חיים במציאות שבמשך שנים רבות יש תהליך משמעותי שלא נעצר, של נגיסה בהתיישבות העובדת בנגב ובגליל ובכלל. אם לא תתחיל התארגנות של כולם כולל הפורום הזה ושל השלטון המקומי אז שום תכנית לא תצליח. מי שחושב שאפשר לפגוע בחקלאים ובהתיישבות העובדת, לאבד את הערכים שעליהם קמה המדינה ונבנתה ושזה לא משפיע על כלל החברה - טועה טעות חמורה. מי שפוגע בליבה של המדינה הזו - בהתיישבות העובדת, פוגע בעתידה, בחוסנה וביכולת הקיום במדינה הזו. מי שחושב שאנו יכולים להרשות לעצמנו לייבא תוצרת מחו"ל ולא לתמוך בחקלאות ולסבסד אותה - מוזמן לראות את הפערים ההולכים וגדלים בין הגליל והנגב למרכז". בנוגע לפרויקט 'מחיר למשתכן' אמר עטר: "'מחיר למשתכן' עלה למשלם המסים כ-5.7 מיליארד שקלים, מתוכם הושקעו בקירוב כ- 200 מיליון שקלים בלבד בנגב ובגליל. האם מדינת ישראל רוצה להניע תהליך של חיזוק הנגב והגליל או ההיפך? לצד הנושאים שקק"ל ממשיכה להשקיע בהם, קק"ל החליטה לעצור את התהליך של בריחת צעירים מהגליל והנגב למרכז. במסגרת חזון 'ישראל 2040' של קק"ל, אנחנו מקדמים מעבר של תושבים והגעה של עולים חדשים לגליל ולנגב בשיתוף עם יהדות התפוצות וממשלת ישראל. חלק גדול מפעילות קק"ל קשורה למועצות האזוריות, ביניהם מרכזי חדשנות ואזורי תעשיה במטרה להניע אוכלוסייה צעירה ליישובים הקהילתיים. המועצות האזוריות נהנות מהתרומה ומהחיזוק שקק"ל מעניקה לעוטף עזה, רמת הגולן, הגליל וגבול הלבנון, הערבה, כמו גם מרכז הארץ ביערות קהילתיים, שבילי אופניים, פארקים וכו'".