השבוע, צויין היום העולמי למניעת סרטן ובכללו סרטן השד, שהוא הנפוץ ביותר בקרב נשים.

החל מהשבוע הקרוב ובמהלך החודשים הקרובים תגיע ניידת ממוגרפיה של 'אסותא' למרפאות כללית לימים מרוכזים של ביצוע בדיקות. זאת, במסגרת שיתוף פעולה של מחוז ירושלים של כללית והאגודה למלחמה בסרטן.

אל בית שמש הניידת תגיע ביום ו', 21.02.2020 וכן ביום א', 23.02.2020.
 תיאום תור ניתן לבצע מול מרפאת המטופלת

בדיקת ממוגרפיה, הינה חלק מתכנית הסקר הלאומית, מדובר בבדיקת הדמיה מהירה שמטרתה לגלות את המחלה בשלב המוקדם, בו יש שינויים ממאירים התחלתיים בשד, כגון גושים קטנים שאינם ניתנים למישוש. באמצעות הבדיקה ניתן לזהות גידול בשלב מוקדם מאוד. ככל שהגילוי נעשה בשלב מוקדם כך גדלים באופן משמעותי סיכויי ההחלמה.

משרד הבריאות ממליץ לכל אישה בגילאים 50-74 לבצע את בדיקת הממוגרפיה אחת לשנתיים, עבורן הבדיקה נכללת בסל השירותים והיא מבוצעת ללא עלות.

ד"ר רויטל דרעי- חסיד, מנהלת תחום רפואת הנשים במחוז ירושלים: "אבחון מוקדם של סרטן השד מעלה משמעותית את סיכויי ההחלמה ל-90 אחוזים ומעלה. בדיקה תקופתית (בדיקה לנשים ללא תלונה) שכוללת בדיקת שד ידנית ע"י רופאה וממוגרפיה מאפשרות איתור מוקדם. מכאן, עולה החשיבות בביצוע הממוגרפיה בהתאם לתדירות שממליץ משרד הבריאות. במרבית המקרים, כאשר המחלה מתגלה בשלבים ראשוניים, ניתן לטפל בה ואף להחלים ממנה. ממוגרפיה היא בדיקת סקר (בדיקה תקופתית לנשים ללא תסמינים) שהוכחה כמצילת חיים".

אילנית ארז, מנהלת השירות והשיווק של מחוז ירושלים המרכזת את פעילות הניידת במחוז: "בשבועות הקרובים תוצב ניידת הממוגרפיה בסמוך למרפאות כללית על מנת להגביר את ההיענות בקרב נשים לביצוע הבדיקה. בנוסף, צוותי המרפאות ריכזו מאמצים והשקיעו משאבים רבים בהסברה על חשיבות בדיקת הממוגרפיה ובזימון הנשים באוכלוסיית היעד. לציין שעל מנת למקסם את פעילות הניידת, בימי הבדיקות הצוותים יבצעו מדידות לחץ דם, משקל וגובה ובדיקות דם סמוי לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס. "