זה יקרה בחודש פברואר הקרוב: לעירנו תגיע ניידת הממוגרפיה של האגודה למלחמה בסרטן, שנועדה לצמצם פערים בהיענות לבדיקת הממוגרפיה, החשובה לגילוי מוקדם של סרטן השד, בדיקה שבכוחה להציל חיים. 

ממוגרפיה הינה בדיקת רנטגן מהירה של השדיים. מדובר בבדיקת סריקה לא פולשנית המיועדת לנשים ללא סימפטומים מוקדמים, ומטרתה לגלות את סרטן השד בשלב המוקדם, בו יש שינויים ממאירים התחלתיים בשד כגון גושים קטנים שאינם ניתנים למישוש.

על פי נתוני סקר של ארגון הבריאות העולמי, ישראל עומדת בראש הטבלה האירופאית מבחינת שיעורי ביצוע הממוגרפיה. מאז תחילת פעילותה של הניידת צומצם בצורה משמעותית הפער בין המגזרים השונים בזכות הנגישות לבדיקת הממוגרפיה בקרב נשים המתגוררת בפריפריה. מדי שנה, כ–20 אלף נשים מבצעות את הבדיקה בניידת הממוגרפיה, המגיעה לאזורי פריפריה חברתית וגיאוגרפית ולכ–80 יישובים ברחבי הארץ.

מן האגודה למלחמה בסרטן נמסר, כי לאישה מעל גיל 50 מומלץ לבצע בדיקת ממוגרפיה פעם בשנתיים ואילו לאישה מעל גיל 40 עם 'היסטוריה משפחתית' – מומלץ להיבדק פעם בשנה, או קודם לכן על פי המלצת רופא. כמו כן, לנשים נשאיות המוטציות BRCA1/2 – זכאות לבדיקת MRI. ובכלל, לכל אישה מומלץ להיות ערה לשינויים בגופה ובשדיה ובמידה וחלו כאלה, לפנות לרופא מומחה ולהתעקש על בירור טיבם.

ניידת הממוגרפיה של האגודה למלחמה בסרטן מופעלת על ידי צוות מקצועי של רשת בתי החולים 'אסותא', אשר אחראי לביצוע בדיקות האבחון והפענוח. צוות הניידת מורכב מנשים בלבד. הניידת הינה מרווחת ומאפשרת נוחות מלאה. בניידת יש חדר בדיקה המצויד במכשיר ממוגרפיה. ביצועיה נמצאים תחת תכנית בקרת איכות של משרד הבריאות, הפועלת במימון האגודה למלחמה בסרטן. בניידת חדרי הלבשה המציעים פרטיות מלאה לאישה והיא מעוצבת בצבעים המשרים אווירה נוחה ונעימה. הבדיקה כרוכה במילוי הפרטים, לאחריהם תתבקש הנבדקת להיכנס לחדר ההלבשה ולפשוט את הבגדים העליונים. טכנאית רנטגן תסייע לנבדקת להתמקם מול המכשיר. הבדיקה עצמה אורכת מספר דקות.

הבדיקה הינה ללא תשלום וניתנת כחלק מסל הבריאות, לנשים בגיל המתאים כחלק מהתוכנית הלאומית לגילוי מוקדם של סרטן השד שהוקמה ביוזמת האגודה למלחמה לסרטן ומופעלת כיום בשיתוף עם משרד הבריאות וכל קופות החולים.

הבדיקה בניידת הממוגרפיה מתבצעת על ידי יצירת קשר של צוות המרפאה של קופת החולים, אליה אמורה להגיע הניידת, עם הנבדקות הפוטנציאליות, ומזמינים אותן להגיע להיבדק במועד המתוכנן, כך שנשים בגיל המתאים, תקבלנה הזמנה הכוללת תאריך ושעת בדיקה, זאת בהתאם למועד בו תפעל הניידת ביישובן. לקבלת פרטים נוספים יש לפנות לסניף קופת החולים.

רותי בן גיאת, רכזת סניף ירושלים של האגודה למלחמה בסרטן: "ניידת הממוגרפיה של האגודה למלחמה בסרטן ממשיכה לפעול לצמצום הפערים כדי לאפשר לנשים ממגזרים שונים לקחת אחריות על בריאותן ובכך להוביל להפחתת התמותה כתוצאה מסרטן השד בישראל".

תאריכי הבדיקות בבית שמש: יום שישי, 21.2,  עבור לקוחות 'כללית'; יום ראשון, 23.2,  עבור לקוחות 'כללית' ו'מכבי'.

למידע נוסף:

טלמידע של האגודה למלחמה בסרטן: 1-800-599-995.

אתר האינטרנט של האגודה: www.cancer.org.il.