אתמול הבאנו כאן סיפור של ילד בן שבע, (7) הסובל משיתוק מוחי  שלפני כחודשיים  הצליח ברוך ה להיכנס למוסד חינוכי רגיל, יחד עם שאר אחיו.  התלמיד שכונה אחת בבית שמש ומוסד החינוך שלו בשכונה אחרת, כך שהוא הוצרך להגיע לאותו מוסד, אם הוא חפץ ללמוד בו בהסעה. מכיוון שהמוסד שבו הוא חפץ ללמוד  הוא מוסד פטור, (מוסד חרדי  שמשרד החינוך לא  תומך בו ולא מכיר בקיומו- כן, יש דבר כזה במדינה) אזי  משרד החינוך מן הסתם גם לא יתמוך בילד, אפילו אם הוא  סובל משיתוק מוחי, ואפילו  שאם לא ימצאו מימון להסעות שלו, הוא יישאר בבית.  הזוי? כן. מאוד.

 עיריית בית שמש, שהתלמיד הזה הוא אחד מבניה  בהם היא מתפארת שהיא העיר הצעירה ביותר במדינת ישראל, אינה מצליחה לגייס סכום כסף להסעותיו של הילד מביתו למוסד החינוכי בו הוא לומד. סיפור שערורייתי שגורם לאמא, אמו של הילד לצאת לתקשורת ולבקש רחמים.

 אם תרצו אתן לכם הוצאה מיותרת שהעירייה לא חסכה בה, למשל מימון שוק ארבעת המינים. 180 אלף ₪ הוציאה עליזה בלוך כדי שהבסטות תהיינה יותר יפות, ומשרתות איכותית ובעיקר תוכל להצטלם בקרבתם כמאכתת שירות שקודמה  עשה, רק בבסטות יזומות בידי הסוחרים.  מה עדיף, אם תשאלו אנשים נורמליים,  אלה יאמרו לך ללא ספק, הסעת ילד נכה חשובה יותר. וזו רק אחת.  ולדעת כותב שורות אלו, אפשר גם זה וגם זה. עירייה שהייתה מוכנה להפריש לעובד פורש משכורות יפות, אפילו אם התפטר מרצונו, רק להיטיב עמו, תוך התעלמות בוטה ושערורייתית, סיפור שעובר אפילו בלי ביקורת פנימית, לא של המבקר ולא של וועדת הביקורת,  ואינה מחפשת ומוצאת מקור מימון להסעת ילד בן שבע, מצטער, אין לי מילים  כבר להסביר מה היא העירייה הזו.  

האם באמת, ב'אוצר' הגדול של כמעט 600 מיליון ש"ח, אין כמה אלפי שקלים לממן הסעה, אפילו יום יומית, לילד שחפץ להיות כמו כל אחיו, כמו כל הילדים בשכונה? אזהו , יש!!!

על היש  הזה כל מי שבקי מעט בתקציב העירייה יודע שיש אגף בעיריית בית שמש, בדיוק למטרות מעין אלו.  אגף הרווחה שמו. אגף החינוך לא חשב ולא שקל לפנות לאגף הרווחה, להסביר  שמכיוון שמדובר בילד שלומד במוסד פטור (ראה לעיל) ואין משרד החינוך יכול לממן, אזי היא, קרי הרווחה תממן.  גאוני? לא.  פשוט, ימין לא יודע מה שמאל עושה. זה הצוות הטרי, חסר הניסיון וגם הידע שהביאה עלינו עליזה בלוך לנהל את עירנו.  לו, רק היו בודקים, היו מוצאים שיש ברווחה מיליוני שקלים מיועדים להסעות רווחה למקרים מעין אלו.

 הפנינתי תשומת לבו של האיש שעשה הכל למצוא  מקור מימון ממשלתי לכך, חבר מועצת העיר שלמה ברילנט.  הבחור, כפי שגיליתם לא עצלן, הוא  פנה  לממונה על הרווחה. וראה זה פלא: יש ויש  השיבה לו מאדמת הניכר בה היא  מצויה בימים אלה.  "אשוב לארץ ואבדוק".

 האם מנהל אגף חינוך לא צריך לדעת?  האם ממונה על אגף חינוך לא צריך לדעת? האם מנכ"לית עירייה  לא צריכה לדעת? כל אלה מוכשרים ובעלי איכויות ותארים עד אין סוף,  איך לא ידעו? אה... רגע, ואיך לא ידעה ראשת עירנו המהוללת כל כך,  שיש דבר כזה. 

רבותי התביישתי בשביל העיר שלי, שאמא עולה לשידור ומתארת את מסכת קשייה למימון ההסעות כדי לפתוח לב  נדיב ורחום של יהודים טובים למימון הסעת ילד בן 7, סובל משיתוק מוחי.

הבעיה הזו תיפתר, כך או כך, היא משאירה לי טעם מר מאוד של פספוס בבחירה שלנו, בניהול הלקוי של עירנו שבסיסו לא השתנה.    

עליזה בלוך, ראש העיר בית שמש צילום: ציון סולטן