סינמטק ירושלים חבר למחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה של האוניברסיטה העברית וביחד הם פועלים לקדם סרטים דוקומנטריים בעלי אוריינטציה אתנוגרפית. הסרטים מבקשים לתאר בכלים קולנועיים את המורכבויות של חיי היחידים והקהילות בעולם הרחב ואת החוויה האנושית הפרטית אל מול החברה, המדינה והתרבות.

הפסטיבל מתקיים זו השנה השמינית, והוא יתקיים בין התאריכים 26-28.11. השנה יוצגו בו 15 סרטים מכל העולם, ביניהם 'ציפורי השיכונים', זוכה פרס הסרט הדוקומנטרי הטוב ביותר ופרס הבמאי לסרט הביכורים בפסטיבל טרייבקה ו'גיבור של כבשים' זוכה פרס  הסרט הדוקומנטרי הטוב ביותר ב-New Visions International Film festival, בנושאים מגוונים, המשלבים סיפורים וצילומים מרחבי העולם.

בין הנושאים השונים שיציגו הסרטים ניתן למצוא סרטים העוסקים במגדר, כמו סרט הפתיחה 'פרפר', המביא את סיפורה של המתאגרפת האולימפית הראשונה של איטליה שצמחה באחת השכונות הקשות של נאפולי ואת האתגרים העומדים בפניה.

כמה סרטים עוסקים באקולוגיה ובעתיד החברות הפסטורליות באירופה, ביניהם  הסרט "גיבור של כבשים" הבוחן את התכנות חידוש חיי הרועים בעידן הפוסט מודרני.

הפסטיבל מציע סרטים בנושא דת ופולחן כמו למשל הסרט 'קרוב יותר לאלוהים', המתאר את סיפורם של מוסיקאי קלאסי ונזיר המקדישים את חייהם לשימור המסורת והפולחן בפקיסטן.

בין אורחי הפסטיבל היוצרים: הבמאית אנט ברגר – 'קרוב יותר לאלוהים', הבמאית ליזבט הולטהל – 'הארמון', והבמאי פרופ' הנס פרוד שטורס – 'מקדשה של קאלי'.

הקרנות הסרטים ילוו בחלקן בשיחות של מומחים ומרצים מן התחומים בהם נוגעים הסרטים ביניהם ד"ר דן גבע, ד"ר אודי הלפרין, ד"ר מיכל קומם, שחר שילוח ועוד.

מנהלת אמנותית: נורית קידר; מנהלת הפסטיבל מטעם האוניברסיטה העברית: פרופ' תמר אלאור הפקה אקדמית: לידיה גינזבורג.

 

פירוט האירועים

אירוע פתיחה: דברי פתיחה ומופע 'לב ונשמה' (בניהולו המוסיקלי של חזי חאיט), שיבצעו שירים נפוליטנים מוכרים.

'פרפר': זוכה פרסי בחירת הקהל בפסטיבל Fidadoc in Agadir ובפסטיבל Laceno d'oro איטליה, זוכה גלובוס הזהב האיטלקי לסרט הדוקומנטרי הטוב ביותר. בימוי: אלסנדרו קסיולי, קאסי קופאמן. בתוך השכונות הקשות של נאפולי גדלה המתאגרפת האולימפית הראשונה של איטליה. אירמה טסטה נלחמת; בעצמה, ביריבותיה, בחיים המאתגרים של ספורטאית על. השכונה והמשפחה מעיקים ומעודדים אותה בו זמנית, אך היא לבדה צריכה להחליט על המשך המערכה של חייה. יום שלישי, 26.11, 20:30, סינמטק 1, 80 דקות.

מלחמה וחשפנות: בימוי: אנדריי קוטסילה/ בשולי העיר מינסק שבבלרוס, חולקים סב ונכדו דירה קטנה וגינת ירק. הסב הפרו סובייטי היה איש צבא, והנכד היה מהנדס. עתה הסב עסוק בניסיונות לשמר את הרוח הפרו סובייטית בקרב הדור הצעיר, והנכד מתמסר לריקוד ארוטי. מרכזיות הגוף ומשמעות הגבריות מפגישים ומפרידים ביניהם. יום שלישי, 26.11, 16:00, סינמטק 2, 68 דקות.

דממת הנהר: בימוי: רוג’ריו סוארז. בניית הסכר בלו מונטה באגן האמזונס בברזיל, הביא לעקירתם של 40,000 אנשים. הבתים שבנו, והכלכלות שניהלו, גוועו ונעלמו עם הנהר שהוסט. ההבטחות לחיים חדשים נפגשו בעיר אליה הועתקו – עם דחק, אלימות, ומצוקות העקורים האחרים. בשולי אלה נובטות גם תקוות ופעולות של מחאה ובנייה חדשה. מרצה: ד”ר קלאודיה קידר, האוניברסיטה העברית, יום שלישי, 26.11, 16:00, סינמטק 3, 90 דקות.

אדום לבן ומחוק: בימוי: אנדריי בודן שוורץ, סם ג’ונס. באורלנדו פלורידה התבוססות בבוץ עם מכוניות ייעודיות הינה תחביב נפוץ. גיבור הסרט, פט, נהג לתעד במצלמת הווידיאו שלו את תרבות ה־Mudding שהוא ומשפחתו היוו חלק ממנה. הסרט מתבונן באמריקה לבנה ואדומה, מרוחקת ומחוקה, בעצב ואמפתיה. יום שלישי, 26.11, 18:30, סינמטק 3, 89 דקות.

מרעה חדש: בימוי: אן שילץ, שרלוט גרגור. בכפר קטן בלב טרנסילבניה, נעים התושבים בין דרכי חיים שעוצבו לפני מאות שנים, לבין האתגרים של המאה העשרים ואחת. בין חיים במשפחות מורחבות לבין בדידות, בין מאבק קיומי בבית, להבטחות במקומות אחרים. 'מרעה חדש' מציע מבט ישיר, מפתיע ומהמם לעתים על אירופה של ימינו. יום שלישי, 26.11, 19:00, סינמטק 2, 93 דקות.

גיבור של כבשים: זוכה פרס "La Trois" ופרס בחירת הקהל ב Millenium Film Festival, זוכה הסרט הדוקומנטרי הטוב ביותר ב New Visions International Film festival. בימוי: טון ואן זנטוורט. האם יש מקום באירופה המערבית למרעה מסורתי. האם המרחב הפתוח בהולנד יספיק לקיים את חלומותיהם האקולוגיים של רועה ומשפחתו, המבקשים לנצל אותו למרעה עכשווי-קלאסי. הפסטורליה שלהם נתקלת בקשיים כלכלים, תחרות גלובאלית, ועוינות מקומית. מרצה: שחר שילוח, אוניברסיטת תל אביב. יום רביעי, 27.11, 16:00, סינמטק 2, 81 דקות.

ציפורי השיכונים: זוכה פרסי הסרט הדוקומנטרי הטוב ביותר ובמאי הביכורים בפסטיבל טרייבקה. בימוי: אלן פיסק. הוריה של ג’מה נטשו אותה בגיל צעיר. סבא שלה ניסה לעשות את המיטב בין עיסוקו כמאמן אגרוף ומגדל יונים. בעיירה הסקוטית שמקור הפרנסה היחיד בה נסגר, אין הרבה מה לעשות. זה רע למבוגרים ורע אף יותר לצעירים. סיפור ההתבגרות של ג’מה נפרש באופן צובט ופואטי בין גורל נתון לבחירות אפשריות. מרצה: ד”ר מיכל קומם, מכללת ספיר. יום רביעי, 27.11, 16:00, סינמטק 3, 86 דקות.   

הארמון: בימוי: ליזבת הולטהל. הסרט מלווה את אל חאג’ מוחמאדו, תעשיין מקמרון, במשך עשר שנים. במהלכן הוא עסוק בין היתר בפרויקט חייו – הקמת מתחם מגורים מפואר עבורו ועבור נשותיו וילדיו. התכנון והבנייה מחברים בין אפריקה, צרפת ואיטליה, שותפים עסקיים, אדריכלים ומעצבים, טעמים וחלומות. מי עשיר ומי עני? איה המרכז והיכן הפריפריה? שיחה עם הבמאית ליזבת הולטהל. יום רביעי, 27.11, 18:30, סינמטק 2, 117 דקות.

קרוב יותר לאלוהים: בימוי: אנט ברגר, גרטה ינצן. בתת היבשת ההודית מנסים גיבורי הסרט להמשיך מסורות תרבותיות חוצות גבולות. סמי הוא זמר ונגן, המשמר את תרבות המוסיקה הקלאסית המקומית. גוגה סאין, מבקש להעמיד את גופו ונפשו בשירות האל. מוקד חייהם של השניים – מוסיקה קלאסית ועבודת שמיים – נפרשים תוך תנועה במרחבים הגיאוגרפיים והאנושיים וקיום דיאלוגים פתוחים. הקרנה בנוכחות הבמאית אנט ברגר, יום רביעי, 27.11, 18:30, סינמטק 3, 85 דקות.

בארץ ציידי הראשים: בימוי: אדוארד קרטיס. לאדוארד קרטיס לא הייתה השכלה אתנוגרפית, אבל כן הייתה לו מצלמה. היא אפשרה לו מסע חיים בעולם אנושי ובסביבה טבעית שבמהרה ייעלמו. הוא הותיר אחריו ארכיון חסר תקדים בהיקפו: 40,000 צילומים של ילידי אמריקה הצפונית משמונים שבטים שונים, 10,000 הקלטות של מוסיקה ודיבור, וסרט אחד שיותיר חותם עמוק. דימויים רומנטיים של הפרימיטיבי - שיחה בין ד”ר דן גבע ופרופ’ תמר אלאור. יום רביעי, 27.11, 21:00, סינמטק 3, 65 דקות.

מקדשה של קאלי: בימוי: דיפש הראל, פרוד שטורס. במקדש קטן בקאנפור שבהודו, מתקיימת שגרת פולחן לאלה קאלי. העבודה היומיומית הנעשית על ידי על ידי הכהן ועוזריו, מגלה שגבולות המקדש פרומים. הסרט מתבל את השיח הפוליטי על קונפליקטים דתיים בהודו, בטעמים מגוונים. מרצה: ד”ר אודי הלפרין, אוניברסיטת תל אביב, שיחה עם הבמאי פרופ’ הנס פרוד שטורס. יום חמישי, 28.11, 16:00, סינמטק 2, 83 דקות.

לאפו: זוכה פרס הבימוי לסרט הביכורים – פסטיבל טרייבקה. בימוי: סזאר חיימס, חואן פאבלו פולנקו. דוריס חלמה חלום על הערסל שלה, במדבר גואירה שבקולומביה. הפרשנות שהוענקה לחלומה על ידי סבתה והשאמאן, מחוללים את הסיפור שבמרכז הסרט. דוריס יוצאת לבצע קבורה שנייה לבת דודתה, ובדרך נפגשת עם טקסים מוכרים ונשכחים, רוחות וכוח מטריארכלי, חיים ומוות. 'לאפו' מפגיש את צופיו עם חוויות חד פעמיות שכובשות את העין ומסעירות את הלב. מרצה: אלירן ארזי, האוניברסיטה העברית. יום חמישי, 28.11, 16:00, סינמטק 2, 75 דקות.

הסתיו האחרון: בימוי: ירסה רוקה פנברג. זו הפעם האחרונה שהכבשים של אולפר יורדות ממרעה הקיץ אל הדיר. ילדיו ונכדיו של החוואי האיסלנדי בחרו לעבור אל העיר. הנוף המרהיב ושגרת התנועה בו, מעניקים לתמורה המשפחתית כלכלית המתחוללת באי, טעמים אומנותיים. יום חמישי, 28.11, 18:30, סינמטק 2, 78 דקות.

בודהה באפריקה: זוכה פרס הסרט הדוקומנטרי הבינלאומי ב-International Panorama "A window onto the Future". בימוי: ניקול שפר. הנוכחות הסינית ביבשת אפריקה, מקבלת בסרט זה פנים מיוחדות. אלה פניו של יתום ממלאווי – אנוק אלו, המתחנך בפנימייה בודהיסטית ברוח הקונפוציוניזם. המשמעת, השפה וההתנהלות מיובאים כולם מסין. זהו דיוקן מסקרן ומעורר מחשבה על חינוך וזהות בעידן של גלובליזציה. מרצה: ד”ר ענת רוזנטל, אוניברסיטת בן גוריון. יום חמישי, 28.11, 18:30, סינמטק 3, 90 דקות.

בית ספר לפיתוי: בימוי: אלינה רודניצקיה. איך משיגים כסף, משפחה ודירה בסנט פטרבורג הפוסט סובייטית. נשים משכילות ועצמאיות נאלצות להכיר בכך שהדרך לשם עוברת דרך גבר מבוסס ויציב. שלוש מהן העומדות במרכזו של הסרט, נרשמות לבית ספר לפיתוי כדי ללמוד טקטיקות שתקרבנה אותן אל היעד. המצלמה שליוותה אותן לאורך שבע שנים אספה רגעים עצובים/מצחיקים, המעוררים כעס התנגדות ואמפתיה. הוצג בפסטיבל הסרטים בחיפה. מרצה: לנה רוסובסקי. יום חמישי, 28.11, 21:00, סינמטק 3, 97 דקות.

 

פרטים נוספים בעמוד הפסטיבל באתר הסינמטק:

https://www.jer-cin.org.il/he