השבוע נזקקתי לקבלת מידע לכתיבה בנושא מסויים. מעניין או מסקרן אתכם?  רציתי לכתוב על  המכינה הקדם צבאית שנפתחה בבניין עירוני לגמרי. יצאה הודעה מלשכת הדוברת כולל תמונות, המבשרות על פתיחת המכינה. יפה!!  רציתי לכתוב גם על ישיבה, ישיבת מאורות שפועלת מתוך בניין בבעלות העירייה. שני נושאים שארחיב עליהם את הדיבור בכתבות אחרות.   

נראה לי  לא ברור, גם לי זה קורה, שמצד אחד מכינה קדם צבאית, פרוייקט חשוב מאוד לשינוי התדמית הציבורית, שוכרת מבנה של העירייה, נדרשת לשלם דמי שכירות, בעוד  ישיבה חרדית,  זוכה מן ההפקר ומקבלת הקצאה בחינם.

לי נראה תמוה מאוד, חסר פרופורציה. מכיוון שבשניהם קשורה העירייה, זה המקום לבדוק מה שיכנע אותם לנהוג כך או כך. למה זו בשכירות, והאחרת בהקצאה.

תגידו, מטורף האיש הזה, משועמם. לא!!! בכלל לא.  עיר שרוצה לשנות תדמית, אני טוען חייבת מינהל תקין, שקוף, שוויוני, מאוזן. לא מצאתי כאן שוויוניות או לפחות איזון ולכן ביקשתי לבדוק. באשר לשאר, כמו מינהל תקין עוד אגיע לכך בהמשך.   

אני מקפיד בכתיבתי לצטט, להביא  חומר מדויק לפני ציבור הקוראים. מלאכתי אינה קלה, אינה פשוטה. יכולה להיות יותר פשוטה אילו הרשויות היו יותר גלויות, היה אפשר למצוא כל המבוקש במהירות, במקום הכי ראוי למצוא.

זה אני, העירייה מבחינתה אני נכנס לה לורידים. אני שואל את הביטוי הזה מדבריו של דמות ציבורית שביקש ממני השבוע לרדת לו מהווריד.  

פניתי למנכ"לית העירייה לקבל מידע,  היא מנומסת, ורוצה  בטובת העירייה, הפנתה אותי לדוברת.  נסעתי אליה ושאלתי שאלה, התשובה לא סיפקה אותי.  החזרתי עוד שאלה.  אז אני מקבל תשובה כזו: אתה מוזמן לפנות באמצעות חוק חופש המידע לממונה שייתן לך את המסמכים.

נעניתי ופניתי לממונה על חופש המידע.  גם הוא  הסביר את ההליך, כאילו שאיני יודע אותו.

סוף דבר,  המידע בידי, איני מתעצל למלא משימה שלקחתי על עצמי. אין טוב ממראה עיניים.

ובכל זאת, מדוע העירייה מקשה עלי למלא תפקידי?  הרי  הסיפור  הוא עניין ציבורי לגמרי. בסה"כ אני מבקש לבדוק טובת הציבור, כמו שהעירייה קראה  כאן כתבה על סביבה מלוכלכת והלכה מיד לנקות, כך גם כאן, אעלה מחשבותיי והגיגי, נכונים, טפלו בהם. לא נכונים עברו הלאה או תקנו אותי.

ואני לא מבקש שום דבר  שלא  צריך להיות מונח לפני הציבור, כולל עיתונאים.  כל ההקצאות חייבות להיות מפורסמות באתר העירייה.  הן לא מפורסמות!!!! שאלתי חברי מועצת העיר אם זכורה להם הקצאה כזו,  קיבלתי תשובות מ'לא זוכר' עד 'לא'. מה עם אפשרות שכן?  רק העירייה יודעת.  אם יש הקצאה, מה הבעיה להציג את המסמכים  לפני הציבור? האם יש סיבה להסתיר?  כן יש סיבה וגם עליה אכתוב עוד.

בינתיים,  חוק חופש המידע ברור לי, ואני  ומסוגל להרשות לעצמי לבזבז 20 ש"ח  על כל פניה, זו הבעיה, תשלום 20 שח לעירייה? זה מה שחשוב....  לטעמי  יש מה להסתיר, והעירייה שנדרשת להיות חשופה, שקופה, גלויה,  לא צריכה להערים קושי  כל קושי על  שום עיתונאי שמבקש לכתוב. היום זה אני מחר יבוא עיתונאי   מערוץ תקשורת חיצוני. הייתי רוצה לראות את עיריית בית שמש אמרת לערוץ 12 או 13 שהיא אינה מעמידה לרשותו מסמכים כמבוקש.

סיכומו של דבר: בעידן בלוך חשבתי שהתקשורת תזכה  לשיתוף פעולה  יותר חיובי מעידן אבוטבול. מצטער, התחלף כאן ראש עיר, השיטה נשארה אותה שיטה. חבל לי, חבל לעיר בית שמש.   

ומכיוון שהכותרת היא שאלה, אשמח לקבל תשובות מכל גורם בעירייה שירצה להגיב או להסביר את ההתנהלות המסבכת הנ"ל.