כיצד את מסכמת את השנה החולפת שלך, כראש עיריית בית שמש?

"אני חושבת שמבחינתי זאת שנה של הרבה יצירת תקווה, בקרב התושבים.

בתחושת החוויה שיש פה מישהו שאכפת לו מימך, שאנחנו זמינים עבור התושב, שאנחנו פה בשבילו ורוצים שיהיה לו טוב. יש בי שאיפה גדולה להוביל את העיר למקום מצוין ואנחנו עובדים מאוד קשה בשביל זה. אנחנו עובדים על תודעת השירות, עובדים עם עובדי העירייה, החלפנו חלק מהתשתית הניהולית. זאת עיר עם פוטנציאל גדול ואנחנו נעשה את הכול בשביל התושבים שיהיה פה יותר נקי, יותר מטופח, יותר טוב, מצד שני אני יודעת שאני רחוקה מהמקום שאליו אני רוצה להביא את העיר. קבלתי עיר עם תשתיות רעועות, עם תקציב בגרעון. עם הפלונטר שנוצר בממשלה ויחד עם זאת קיבלתי החלטה לא להכניס את העיר לעמדת קורבן ולומר אנחנו בבעיה, אלא לומר בתוך הנתונים הללו אנחנו נעשה את המקסימום. אז לא הכול הולך בקצב שאנחנו רוצים. יש בעיר תשתיות של שביעים שנה ואני רוצה להחליף כבישים, לבצע תכניות של "פינוי בינוי", לשפץ גינות ולנקות. מדובר בהמון תהליכים שאני מנסה להוביל ואני מרגישה שאני רוצה לגייס את התושבים לטובת האמון בתוכניות הללו. עיר טובה היא עיר שבה התושבים מרגישים שהם שותפים לדרך, שהעיר היא שלהם, שיש להם יכולת לקבוע שיהיה פה יותר טוב. חלק גדול מהעשייה שלי הוא לשתף רבות את הציבור, מעגלים בשכונות, להגיע לשכונות. לא לבוא לשכונות שבועיים לפני בחירות, אלא אחריי ולומר לתושבים אני רוצה לשמוע אתכם. מעניין אותי לשמוע תלונות ובעיות, בחלקם אוכל לטפל היום ובחלקם ייקח זמן, אבל אני רוצה שתושב יידע שהקשיים שלו מעניינים אותי וחשובים לי. אני שמחה לראות שמאז שאני ראש העיר, כמות הפניות למוקד 106 הוכפלה, זה מעיד על כך שהתושב מאמין שמישהו רוצה לטפל בפנייתו".

במה את עסוקה במיוחד בימים אלה?

"אני מאוד עסוקה כרגע, בהבאת תקציבים לעיריית בית שמש. כיום חסרות לי אלף כיתות לימוד. חסרים 150 קווי אוטובוס. הצלחתי להביא לפני כשלושה שבועות 10 מיליון שקלים לתחבורה הציבורית, שישה עשר קווים חדשים לבתי החולים בי-ם, לוותיקה, לרמב"ש ג'2 ולהרבה מקומות שבהם הייתה חסרה תחבורה ציבורית. זאת מבחינתי משימה חשובה של ראש עיר. היום, (31/10) אירחתי קבוצה של נשים אמריקאיות מהבונדס, בכדי לחבר אותן בחזרה, לתרום לעיר בית שמש. אני עסוקה בלהוביל החלטת ממשלה שתייחד את בית שמש, עסוקה בלהביא כיתות לימוד, אני עסוקה בלשווק שטחי תעשייה ולהגדיל את מקומות התעסוקה של העיר. חלק מהאתגר שלי הוא לצמצם את הפער הכלכלי הגדול. אני רוצה להעניק שרות יותר טוב ובשביל זה אני צריכה להצליח להביא יותר משאבים כספיים לעיר. אני חושבת שהשרות שאנחנו נותנים כיום הוא לא מספיק טוב, אני מאוד רוצה לשפר אותו ושוב, זה דורש משאבים שאני עסוקה בלגייס".

זכית להיכנס לוועידת המשפיעים של חדשות קשת,12 איך הרגשת? מה את יכולה לספר על כך?

"באותו השבוע, בנוסף על הרשימה של ועידת המשפיעים של חדשות 12 הג'רוזלם פוסט הכניס אותי ל50 היהודים המשפיעים בעולם ואתר גלובוס  הכניס אותי לרשימת 50 הנשים המשפיעות ביותר של 2019. זה היה מאוד, מאוד מרגש. אך מה שבעיקר ריגש אותי שהעיר בית שמש מופיעה בתקשורת הארצית והעולמית בקונוטציה חיובית, זה שימח אותי מאוד, אך אני לא חושבת שאני הוא הנושא, אני באתי בכדי לשרת רעיון לקדם תפיסה שיש פה מקום לכולם. אני מרגישה שזה חלק מהשליחות שלי, לשנות את התדמית של העיר. זה מאוד מרגש ומחייב- מאמינים בכם- בואו תהיו הכי טובים. בעיניי זה מאוד משמעותי, חשוב ומחייב".

באיזה הישג שלך ושל שותפייך חברי מליאת מועצת העיר את גאה במיוחד עד עתה?

"אני גאה בכך שהצלחנו ליצור שיח, אנחנו לא שומעים כעת על מאבקים שאפיינו בעבר את  העיר. לאט, לאט אנשים לומדים שאפשר ליצור שיח, לדבר אחרת, שאפשר להירגע. לדוגמא כיום יש ריקודים מעורבים ברחבת נעימי. אותה עירייה מארגנת את הריקודים ואת שימחת בית השואבה עם הפרדה בין נשים לגברים".

האם יש משהו שהציבור לא יודע לגביו שהוא האתגר הבא שלך ואת יכולה לחשוף כאן לראשונה?

"אני מאוד רוצה להחזיר את הצעירים שעזבו את העיר הביתה וזה מהווה עבורי אתגר גדול. אנחנו יוצאים בשיווק של התחדשות עירונית, כדי לייצר יותר יח' דיור לצעירים: בסביון, ביאליק ורמת לחי. אני רוצה לבדוק איך אני מחזירה לדוגמא, את  הצעירים שהיו תלמידים שלי "בברנקו וייס" ועזבו את העיר. מבדיקה שנערכה, נוכחנו לראות ששליטי "למכירה" רבים, הורדו מהדירות שעליהן נתלו. מרגש אותי בעיקר שמשפחות רבות אומרות לי: אנחנו נשארים במקום כי אנחנו מאמינים בו. אנחנו עסוקים בלעודד את הצעירים שיש להם כאן מקום ולכן אנחנו מנסים לייצר עוד ועוד דירות, לקדם משרדי היי טייק ואת התחבורה הציבורית בעיר, וכל זה בזמן שנכון להיום אין ממשלה. הכול בכדי לחזק את הצעירים שיש להם פה מקום ועתיד. אנחנו עובדים על הקמת בית חולים בעיר, על פתיחת בית מלון על "פינוי בינוי" הכול קורה כאן ועכשיו".

ספרי על רגע מרגש במיוחד שקרה לך בעיר במהלך השנה:

"האמת היא שיש לי המון רגעים".

נכחת ביום הולדתו של תושב העיר בהגיעו לגיל מאה, זה בוודאי היה  אחד מהרגעים

"בהחלט. אני אמרתי כל מי שיגיע לגיל מאה שנים, אני מגיעה לביקור שלי".

ורגע נוסף?

"אחד הדברים שמאוד מרגשים אותי, הוא לראות תושב העיר סוחב שקית מלאה באשפה שאומר לי: "עליזה, את יודעת, מאז שהעיר יותר נקייה, אני מקפיד יותר על ניקיון הסביבה". אני מתרגשת מההצלחה של שיווק שטחים לתעשייה, מכך שהצלחתי להביא שכונה של אנשי קבע לבית שמש, אלה הם דברים גדולים, אך מרגש אותי במיוחד, הרגעים "הקטנים" כמו ילד קטן שאומר לי תודה שעכשיו יותר נקי, או מתלמיד בוגר שלי שאומר לי שהוא חזר לגור כאן כי עכשיו הוא יודע שיש תקווה למקום".

על ביקורת תושבים:

"אני מקשיבה לתושב, אני מבינה אותו ומבינה שהוא בחוויה שלו רוצה את הכי טוב, כאן ועכשיו. אני אעשה הכול בכדי שהתושב יהיה מרוצה. אני לא אוותר לעצמי. יש הרבה משימות החלפתי תחנות אוטובוס, לא את כולן, עדיין לא הספקתי. הבאתי קווי תחבורה נוספים, לא פתרתי עדיין את כל בעיות התחבורה. שיפצתי גני ילדים, לא את כולם, יש לי עוד ים של גנים לשפץ וכדומה". 

ובנימה אישית: את מתרוצצת ללא הרף, כמה שעות את ישנה ביום? את מספיקה לנוח?

"האמת שאני ישנה מעט מאוד. יש לי מעט מאוד זמן, להרבה משימות. אני ישנה בשבתות ומשלימה שעות. פעם בשנה אני נוסעת לרמה א' לעשות שבת עם התושבים בקהילה".

מילים לסיום:

"אני אומרת לתושבים: בית שמש היא הבית שלכם. ביחד נעשה שיהיה טוב. הכי חשוב לי שהתושבים יאמינו במקום. חלק מהתדמית של העיר זה איך אנחנו מדברים על העיר שלנו. ככל שנראה בה את החלקים הטובים ונדבר בשבחם יותר תושבים ירצו לבוא לגור פה. אני רוצה שאנשים יגידו בגאווה שהם תושבי העיר בית שמש ושהם יגדלו פה את ילדיהם".

בשמי ובשם מערכת שמשנט אנו  מאחלים  לראש העיר דר' עליזה בלוך הרבה בריאות, נחת , המשך עשייה מבורכת והרבה הצלחה. 

קרדיט צילום תמונה:  עמית לוי