אנטישמיות א': אוסטרליה

אוסטרליה – לא מה שחשבנו. השם 'אוסטרליה' מעלה בדמיוננו גן עדן פסטורלי ומרוחק של מרחבים פתוחים, חופים טרופיים, מדבריות, תושבים חביבים וקנגורואים מקפצים. אך התמונה המושלמת מתנפצת לנוכח שני אירועי אנטישמיות קשים שחוו ילדים בתחילת חודש אוקטובר, והם רק קצה הקרחון.

הראשון הוא ילד בן חמש שהיה נתון לבריונות אנטישמית בבית ספרו במשך ארבעה חודשים מדי יום ביומו. לאחר שחזר להרטיב בלילה, חיפש תירוצים למה לא ללכת לבית הספר וגילה סימני מצוקה, האמת הכואבת יצאה לאור: חבריו לכיתה גילו כי הוא נימול, ומשם הדרך להתעללות הייתה קצרה. הם כינו את הילד הצעיר 'שרץ יהודי', 'יהודי מלוכלך' ו'ג'וק יהודי' והשפילו אותו עד עפר.

בבית ספר אחר נלקח תלמיד יהודי בן שתים-עשרה לפארק בידי חבריו לכיתה, ואלה אילצו אותו באיומים להתכופף ולנשק את רגליו של ילד מוסלמי, וכמובן צילמו והפיצו את האירוע באינסטגרם. בחודשים שאחרי סבל הילד מעוד השמצות אנטישמיות כמו 'קוף יהודי', תקיפות באגרופים, איומים וקללות. מעבר לחבלה בפניו, שהסתיימה בביקור בבית החולים, החל הילד לסבול מחרדות חריפות.

בשני המקרים הכחישו בתי הספר כי מדובר באירועים אנטישמיים. את הילדים שהתעללו הם לא גינו, אלא פשוט עברו לסדר היום, והילדים היהודים נאלצו לעבור בית ספר. אם חשבנו שבאוסטרליה זה לא יכול לקרות, הרי שהתבדינו.

דו"ח האנטישמיות משנת 2018 של ארגון הוועד הפועל של יהודי אוסטרליה (ECAJ) מגלה עלייה חסרת תקדים של 59% במקרי האנטישמיות באוסטרליה לעומת השנה שקדמה לה. לכן לא פלא אפוא שהיהודים והישראלים החיים באוסטרליה מתחילים להרגיש את עצמם לא בנוח, בלשון המעטה.

יש לי שם לא מעט תלמידים וחברים. דבורה ואבי הם חלק מקהילה גדולה של יהודים וישראלים שגרים ב'בונדי', שכונה גדולה בסידני. דבורה מספרת שהצטמררה כשראתה את ספסלי השכונות הצפון מערביות של סידני מכוסות בצלבי קרס ובכתובות גרפיטי הקוראות להרוג יהודים.

 

 

אנטישמיות ב': גרמניה

מתקפת הירי לעבר בית הכנסת בעיר האלה שבדרום גרמניה הייתה מחרידה. אולם היא הייתה יכולה להיות הרבה יותר גרועה אילו התוקף בן ה-27, המזוהה עם הימין הקיצוני, היה מפרק את דלתות בית הכנסת, וטובח בכשמונים המתפללים שקראו בתפילות יום הכיפורים, היום הקדוש ביותר לעמנו.

"היהודים הם שורש כל הבעיות שלנו", אמר התוקף בסרטון ויראלי רגעים ספורים לפני שיצא למתקפה האכזרית על בני עמנו. ואז, עם הפרסום על זוג ההרוגים והפצועים הקשה, הגיעו הגינויים בזה אחר זה: "הירי בבית הכנסת פגע בלב כולנו", אמר שר החוץ הגרמני. "אלוהים מגן עלינו", אמר רב הקהילה המקומית. "אני קורא לשלטונות בגרמניה להמשיך לפעול בנחישות נגד תופעת האנטישמיות", דרש ראש הממשלה בנימין נתניהו. "אנחנו מזועזעים מההתקפה האנטישמית", מסרו ממשרד החוץ. "גרמניה צריכה למצות את הדין עם האנטישמיות", הגיב הנשיא ריבלין.

כולם זועקים וקוראים יפה, כולם מחבקים ועוטפים בחום את משפחות ההרוגים. כולם גם דורשים שינוי משמעותי כלפי התופעה האנטישמית המכוערת שמקיפה בהדרגה את הגלובוס כולו. אבל באין ברירה, כולם מרימים ידיים, נואשים מבפנים, כי מה כבר אפשר לעשות?

ואולי חוסר האונים הוא ה'טוב' שמתגלה. אולי כשאנחנו עומדים המומים מול תופעה אי-רציונלית שרודפת את עמנו דורות על גבי דורות, תופעה שאינה מבדילה בין איש לאישה, בין יום כיפור ליום חול, בין בית כנסת בברלין או בפיטסבורג, אולי כאן דווקא המקום להתעמק במסר הכתוב בספר הזוהר ובכל ספרי חכמת הקבלה: אם אנחנו היהודים מתחברים בינינו – אנחנו מעוררים כוח חיובי שמתפשט בדרכו הנסתרת והייחודית ועושה שלום בעולם. ולהיפך, אם אנחנו מפולגים ומסוכסכים בינינו, אם כל יהודי מתפלל את תפילתו וחי בתוך עצמו, אז אנחנו מעוררים דינים ומלחמה, ובעצמנו מעוררים את רוחות השנאה. כמו שכתבו החכמים: "הכול תלוי בישראל – הבריאה והבחירה, התיקון וקלקול העולם" ("שיח יצחק").

שעות לאחר פיגוע הירי הקטלני, הגיעה קנצלרית גרמניה, אנג'לה מרקל, לעצרת הזדהות עם הקורבנות מחוץ לבית הכנסת הרפורמי בברלין. היא עמדה עם קהילת היהודים ושרה עימם בקול "עושה שלום במרומיו". לפעמים התשובה לשאלות הקשות נמצאת מתחת לאף, בפינו. לפעמים נדרש רק לפתוח אוזניים ולשמוע את המילים שאנחנו שרים מכל הלב.

 

המסקנות המתבקשות

שוב אנו מגלים כי ליהודים אין אף מקום בעולם שאליו יוכלו להימלט ולהתנער מהתפקיד המוטל על כתפיהם. חכמת הקבלה מסבירה שליהודים יש תפקיד מיוחד בפאזל האנושי: "תכלית ישראל היא לאחד את העולם כולו למשפחה אחת", כותב הרב קוק. עם ישראל הוא עם מיוחד שקם מתוך הסכמה משותפת לאהוב איש את רעהו ולחיות "כאיש אחד בלב אחד".

השיטה לאיחוד העם היהודי המסוגלת גם לאחד את כלל העולם הונחלה לנו לעם היהודי והיא נקראת חכמת הקבלה, על כן חובתנו להשתמש בה, ולהביא לאיחוד המיוחל בינינו ולהיות דוגמה לכל העולם – הסובל מפירוד עמוק וממשברים מתמשכים. אך כל עוד אנחנו עסוקים בסכסוכים הפנימיים שלנו, נותנים לאגו להתפרץ ביתר שאת, ואיננו מצליחים להתעלות ולהתחבר מעליו, מתגברת האנטישמיות בעולם ומזכירה לנו בדרך הקשה שיש לנו תפקיד.

הדרך היחידה למגר את השנאה החובקת עולם כלפי היהודים היא לממש את האהבה שצריכה לשרות בינינו ומשם להתפשט לכל האנושות.

"עושה שלום במרומיו" – באיחוד ובפנייה המשותפת שלנו אנחנו מחייבים את הכוח העליון לעשות שלום במרומים. אז "הוא יעשה שלום עלינו" – על האנושות כולה, "ועל כל ישראל" – שתפקידה להיות מחוברת ראשונה, "ועל כל יושבי תבל" – תפקידה לא לקבל את אור החיבור לעצמה, אלא להעביר אותו לכל תבל, להיות אור לגויים. "ואמרו אמן" – אז כולנו יחד, היהודים ואומות העולם כאחד, נודה באמת, ונגיע לשלום המיוחל. אמן.