צילום יח"צ

פטנט הינו זכות משפטית הניתנת על ידי המדינה לבעל המצאה לזמן קצוב. רישום הפטנט מספק להוגה שלו בלעדיות ואינו מאפשר לאחרים להשתמש בו או לרשום אחר דומה לו. פטנט נבחן על ידי מומחים וחייב להיות בעל חידוש, מועיל, ובעל התקדמות המצאתית. יש צורך לערוך אותו היטב ובצורה מובנת כדי לאפשר לכל מי שקורא אותו להבינו היטב. הדבר חשוב מאוד בנסיבות שונות: כאשר הוא נבדק על ידי מומחים, כאשר דנים על הפרתו בבתי דין, על מנת למנוע מהמפרים  לטעון כי הוא אינו ברור ומנוסח היטב ובמקרים נוספים.  עריכת פטנט אמורה להיעשות על ידי מומחים לנושא בשיתוף עם הבעלים.

עריכה מקצועית

העריכה ולאחריה הרישום הינם פרוצדורה מורכבת שיש לעשותה היטב. ראשית, יש צורך לבדוק אם יש פטנטים דומים באותו תחום ולוודא שהנוכחי אינו "דורך" ולו במקצת על אחר. כל דריכה כזאת עלולה להיות בעייתית. אי אפשר יהיה להתקדם בפיתוח המוצר, משקיעים יסרבו להשקיע, עלולות לצוץ תביעות מבעלי פטנטים אחרים על הפרה ועוד. במקרה  הגרוע יסתבר לאחר זמן ולאחר השקעת כספים רבים כי כל המאמצים הלכו לטמיון וחבל. כל התהליך מתחיל כאשר הבעלים מגיש את הסקיצות הראשונות, ומציג על הכתב את מהות הרעיון העומדת מאחרי הפטנט. לאחר מכן, כותבים המומחים את הפטנט היטב כדי שיהיה מובן למקבלי ההחלטות. יש להשתמש בניסוחים, טכנולוגיים, משפטיים ואחרים על מנת לוודא שהוא ברור. לכל אלו יש משמעות.

רישום בחו"ל

לאחר העריכה יש לבצע את הרישום הטכני במדינת האם ובמידה ועולה הרצון והצורך במקומות שונים בעולם. השוק הגדול ביותר הוא, כמובן, ארה"ב ואחריו האיחוד האירופאי. רבים פונים גם למזרח אסיה ורושמים את הפטנט בסין, יפן ואפילו דרום קוריאה. כל רישום במדינה כזאת מעניק הגנה במדינה עצמה. כך, יכול בעל פטנט מוצלח לייצר את המוצר ולמכור אותו בכמויות אדירות ומשמעותיות ולהרוויח אגב כך כסף רב. כמובן, שיש צורך לכל מי שאינו בקי בתחום להיעזר במומחה לנושא. עריכת פטנט שאיננה מתבצעת היטב וכל טעות ברישום עלולים לגרום לנזקים בלתי הפיכים בעתיד.

ליווי עורכי פטנטים

פטנטים יכולים להיות מוגשים בתחומים שונים: ייצור, תהליכי ייצור בתעשייה, תגלית, רעיון שיווקי ועוד. בעל הפטנט יכול להיות עצמאי או שכיר העובד בחברה מסחרית. במקרה השני, הוא יירשם על שם החברה אבל חברות רבות מעודדות את עובדיהן לחשוף פטנטים שהתגלו במהלך עבודתם ואף מתגמלות אותם. עורך פטנטים ומגישו פועלים בישראל אל מול רשות הפטנטים ומלווים את הבעלים עד לרגע בו הוא מאושר או נדחה. הם יכולים ללוות את הבעלים הלאה ולבצע עבורו רישום גם במדינות נוספות. צריך לזכור, כי במקרים כאלו יש צורך לתרגום כל התוכן לשפת המדינה בה הוא נרשם. פטנט נשמר שנים רבות שלאחריהן כל אחד יכול להשתמש בו.


* האמור בכתבה כולל תוכן ומידע מסחרי/שיווקי ומערכת "שמשנט" אינה אחראית למהימנותו. פרסום התכנים והמידע המסחרי בכתבה אינו מהווה המלצה או הצעה מטעם "שמשנט" לרכוש ו/או להשתמש בשירותים או המוצרים בכתבה.