לכל עיר יש  פסטיבל, לפחות כל עיר מתוקנת. גם לבית שמש תיקנו המכוונים הראשונים שלום לרנר ואחרים יייזכרו לטוב  פסטיבל בית שמש. שלושה ימים של מוסיקה יהודית, רוק ונשמה  תכננו בשנה הראשונה. אח"כ זה הצטמק ליומיים ולבסוף… משהו נשאר מהפסטיבל, חגיגת מוסיקה  של יום אחד.

 בכוונת מכוון החליטו אז לפתוח את שערי העיר למזדמנים וגם  לחובבי מוסיקה יהודית להיות כאן בעיר, לטייל בסביבה הנאה והירוקה ובערב לעלות לרגל לבית שמש.  זה עבר. היה. פאסה.

מה שטוב עולה כסף, ולעיריית בית שמש אין מספיק כסף לארגן תכנית גרנדיוזית של שלושה ימי פסטיבל. איך ערים אחרות מצליחות לארגן פסטיבלים, ובית שמש הגדלה ומצטופפת לא? שאלה לקברניטי העיר, אפשר לגייס את ההון הנדרש לקיומו של פסטיבל,  לו רק רצתה העירייה. העירייה לא מתאמצת, לא משתדלת, לא יוזמת משהו שיש בו הרבה עבודה, יש בו הרבה היערכות. האם אין כוח אדם מתאים?   לדעת כותב שורות אלה, יש  אנשים מצויינים בעירייה. אלא שהמחשבה נתונה לכיוונים אחרים, בענייני יחסי ציבור, עד לפסטיבל לא ממש הגיעה המחשבה.  חבל.

למי יש עוד סביבה ירוקה ועשירה  באתרי טבע ונוף כמו בית שמש?  עם ירושלים אנחנו לא מתחרים, אבל אנחנו בדרך לשם, 20 דקות ואנחנו בירושלים, סליחה, הבאים לבית שמש יכולים לעלות ולשלב ירושלים ובית שמש. ההר והשפלה ביחד במחיר כרטיס אחד.

בית שמש מארגנת פסטיבל ליום אחד,  יום רביעי באמפיתיאטרון, חנן בן ארי,  חנן בר סלע,  בנימין אצרף,  מאיר גרין  ובני פרידמן.  ליל הזמר  יחל בשעה 19:30 וייגמר משהו בסביבות 11 בלילה.  זהו. זה מה שיכולה העיר להציע. אגב אם תחקרו רוב הכסף הגיע ממשרד החינוך.

אז  יש הגדרה ויש מציאות, ליל זמר שמוגדר כפסטיבל, כך הם חיינו, כמו בהרבה דברים משווקים לנו  אשליה במקום מציאות. למה זה מגיע לנו?  הרי איש לא היה כועס אם היו  מגדירים את הלילה הזה כליל זמר ולא פסטיבל.

 או שאולי  לא יודעים להבחין בין פסטיבל לבין ליל זמר?  אז  לאלה אני ממליץ ללכ לפסטיבל כלייזמרים בצפת,  פסטיבל  חולות באשקלון, והדוגמאות רבות כדי להבין  מהות קיומו של פסטיבל.

 לא בכדי עיריית בית שמש אפילו לא פותחת בסטאת (דוכן בעברית) הסברה בלילה הזה, משהו לחלק בו  חומר רקע על העיר ועל תכניות הטיול בימים הבאים לשהותכם כאן בעיר. על תכניות הבניה המסיבית, ואין הזדמנות טובה מזוי לשווק את נווה שמיר כשכונה חילונית, אם הפסטיבל נועד לציבור הכללי. ומה עם שיווק תכניות הבניה הגדולות של ד וג. ועוד,  למשל, דף הסברה על הממצאים והתגליות הארכיאולוגיות המרעישות אלו שאילצו את שר התחבורה לחרוג  מתקציב פיתוח כביש 38. 

סוף מעשה במחשבה תחילה,  כדי ליהנות מאירוע כמו סוכות, ולנצל אותו לצרכינו, כן גם לעשיית יחסי ציבור צריכים להיערך. עיריית בית שמש לא נערכת לשבוע ימים של טיולים באיזור, לא נערכת לחמישה ימי חול המועד,  ואפילו סטנד אינפורמציה מינימלי שאפשר היה לצפות מעיר בת 130 אלף תושבים להעמיד לטובת מבקריה הצפויים, אלפים או מאות לא מעמידה.

פספסנו את  פסח, עכשיו מפספסים את סוכות, לא נורא. עם ישראל אוהב לטייל, אז לפחות אפשר להתחיל להיערך לפסל תש"פ.  חג שמח בכל אשר תלכו או תעמדו לשאול….