כבר יותר משלושה שבועות שיערות האמזונס בברזיל עולים באש. אבל לפני שמתמקדים באש המשתוללת ביערות הגשם בדרום אמריקה, כדאי שנזכור שאנחנו חיים על פני כדור אחד, עגול, אינטגרלי, משותף.

המערכת האקולוגית כולה היא אינטגרלית, ומשבר האקלים שפוקד אותנו בעת הנוכחית נובע מפעילות האדם בדגש על היחס שלו לעולם. לכן, התרופה לטיפול בתופעות הגלובליות מתחיל ביחס בין אדם לזולתו, עוד לפני שפונים לטיפול לא יעיל בעולם הגדול.

לפי חכמת הקבלה, האדם מסתכם באוסף רצונות שחותרים להתמלא בהנאה ותענוג. רצון האדם גדל ללא הרף ושואף להעצים את כל הטוב לעצמו. כאשר הטוב שלו מגיע על חשבון האחר, טבע האדם הופך לאגואיסטי והבלגן מתחיל.

השריפות באמזונס מעניקות לאנושות שיעור מאלף ביחסים בין בני אדם: מצד אחד מתגלה עד כמה אנחנו תלויים זה בזה, שכן האמזונס נחשבים ל'ריאות של כדור הארץ' – מפעל ענק המייצר עשרים אחוז מהחמצן שאנו צורכים; מצד שני, האגו שלנו מוליך אותנו לנצל את הזולת ומפתח בנו חוסר אכפתיות כלפי האחר. הסתירה בין השניים מולידה משבר.

אנחנו חיים במערכת אינטגרלית מוחלטת, שרק תלך ותיראה לעינינו כיותר ויותר מקושרת. לכן, עלינו להיות מותאמים לחוקי הטבע. תחילה בינינו, כי קשרים טובים בין בני אדם משפיעים על הקשרים בין כל חלקי הטבע.

את הקשרים האלה בין בני האדם מחלקת חכמת הקבלה לארבע דרגות המכונות: דומם, צומח, חי ומדבר כל דרגה מסמלת רמת אגואיזם שונה, כלומר, פירוד גדול יותר בין בני אדם – המוביל לפירוד בין חלקי הטבע וכתוצאה מכך לזעזועים במערכת האקלים העולמי. השריפות באמזונס הן ביטוי לקרע אנושי, כלומר, אגו ברמה מסוימת. אם הקרע יתרחב הוא עלול להקרין לכלל המערכת ולגרום לפינוי עשרים וחמישה אחוז משטח היערות. אז יופר האיזון האקולוגי, יתווסף פחמן דו-חמצני לאטמוספירה שיהפוך את האוקיינוס חומצי ויפגע קשות בדגה, הקרקע תהפוך להיות לא פורייה, היער עלול להפוך מדברי ומיליוני דרום-אמריקאים ייהפכו לפליטי אקלים וינדדו צפונה למדינות אחרות.

לכן, כל עוד הטבע האגואיסטי נשאר ללא רסן ופיקוח, ואף מדינה לא באמת דואגת לאיזון האקולוגי העולמי, אלא עושה לביתה בלבד, אין כל סיבה לבוא בטענות לנשיא ברזיל בולסונרו שדוחה את הסיוע הכלכלי של מנהיגי ה-G7 ובראשם נשיא צרפת, עמנואל מקרון. ההמלצה שלי לנשיא ברזיל היא לדרוש לפחות עשרים מיליון דולר בחודש תמורת החמצן של העולם. אולי בכך התלות ההדדית תתבהר, לחץ הציבור יגבר והשאלות על טבע האדם ביחס לטבע העולם יהיו בוערות יותר מהיערות.

אחרי הכול ניאלץ לחזק את הקשרים בינינו על פני האגו שמתגלה באכזריות שלו, ונהיה מוכרחים ליצור מחדש קשרים טובים בין בני אדם.

איך? בעזרת חכמת הקבלה העתיקה. אגב, טוב ויפה שישראל שולחת סיוע לכיבוי האש ביערות הגשם הבוערים בברזיל. אבל טוב עוד יותר לו ישראל תשגר לעולם הסבר נרחב על שיטת החיבור בין בני אדם שברשותה, חכמת הקבלה. זה ייעודה של ישראל בקרב האומות, וזה הפתרון היסודי שיביא לאיזון הטבע הגלובלי ולשיקום היערות.