הטיל הרוסי ש"יכול להגיע לכל נקודה על פני האדמה" לא ממש מדאיג את העולם. גם לא הפיצוץ שגרם לעלייה חדה ברמת הקרינה. הדאיג, אבל רק לשעות ספורות. הדאיג, אבל לא את כולם, בטח לא את הציבור הרחב. בכל צומת מרכזי על הגלובוס יש סוג של פצצה מתקתקת שמאיימת על העולם. בין אם אלה ההפגנות העממיות נגד הממשל ברוסיה שגורמות למתח עצום, משברי האקלים המאיימים על מדינות אסיה, גלי ההגירה ששוטפים את אירופה ומאיימים להטביעה, מחאות הענק בהונג קונג, וקצרה היריעה מלהרחיב.

השאלה שמעסיקה אותי בין טלטלה עולמית אחת לאחרת היא: האם זה טוב ליהודים? ותשובתי היא: לא.

ראשית, אסביר את הקשר הבלתי-נראה בין היהודים לבין עתיד העולם. לפני כ-3,800 שנה בבבל העתיקה – אברהם אבינו קיבץ סביבו תלמידים ולימד את חכמת הקבלה, חכמה המאפשרת להתחבר ולחיות באהבת הזולת. חבורת הבבלים הזו נקראו 'ישראל' – על שום רצונם להידמות ישר לאל, לתכונה של כוח הטבע האחד, השלם והנצחי. חבורה זו כונתה גם בשם 'יהודים' – כי פעלו לייחוד ולהרמוניה עם הטבע. הם קיבלו על עצמם משימה ומטרה אחת בלבד: לשמש דוגמה לאחדות ולאהבת הזולת ליתר חלקי האנושות המפורדים.

במעמד הר סיני קיבל העם את התורה, את חכמת הקבלה – שיטת חיבור עבור כל בני האדם כדי שיוכלו להתעלות מעל המחלוקות והסכסוכים, מעל האגו ולחיות "כאיש אחד בלב אחד". אך לאחר חורבן בית המקדש השני, מרגע שאבדה אהבת האחים וערך האחדות הנעלה חדל להאיר את החזון הרוחני, התפזר העם למשך אלפיים שנות גלות ונדד ממקום למקום.

חכמת הקבלה הוסתרה, אבל השיטה נשארה אותה שיטה: כאשר היהודים משתדלים להתחבר ביניהם, ולא רק בשעת מצוקה, כוח החיבור החיובי מוזרם דרכם ברשת האנושית כולה, מאזן את כוח האגו השלילי, ומעלה את העולם מעלה. הוא מאחה כל סדק בקשרים בין בני האדם ומשקם את כל מערכות היחסים, גם הבינלאומיים.

לכן, על רקע הטלטלות העולמיות שבהן אנו מצויים היום, על היהודים למלא את תפקידם הרוחני כלפי האנושות. אחרת, תורגש ביתר עוז אנטישמיות כלפיהם, ואומות העולם יצביעו עלינו באצבע מאשימה ובדרישה. הצעד הראשון כדי לדרבן את עם ישראל בבניית האנושות החדשה, הוא להעלות את המודעות לתפקידם בעולם. עם כל אירוע אנטישמי שמתגלה – עלינו לעצור ולשאול למה? עם כל פיצוץ או תקרית איומה – עלינו לברר מחדש מה ייעודנו בעולם? אפילו עם כל התפרצות הר געש או צונאמי מאיים – עלינו לגלות אחריות, לפתוח את מקורות הקבלה ולהתאחד ללב אחד בעזרת שיטת החיבור הנמצאת ברשותנו. רק כך נשנה את פני החברה העולמית מעוינת למאוחדת.