היום, אתמול, בשבוע האחרון, ובימים הקרובים ינחתו כאן בבית שמש 550 נפש. עולים מארה"ב ומצרפת. כל עליה לישראל היא עליה חשובה מבורכת, מצילת חיים מפני התבוללות, מפני אנטישמיות- ישראל זה הבית של כל יהודי בעולם.  לא קל לחיות בעולם  כאשר כאן גן עדן....  אם אפשר היה להוסיף  אימוג' כאן הייתי שם לכם כאן רצף אימוג'ים מחייכים,  עם נשיקות ובלי....

ועכשיו בלי ציניות, בשיא הרצינות, האם בית שמש במצבה העכשווי יכולה לקלוט עליה?  ואני לא נכנסתי לבדוק בציציות של העולים, תרתי משמע. מניין באו, מי ומה גרם להם לעשות עליה. זה לא מעניין אותי כלל. האם בית שמש ערוכה ויכולה לקלוט עולים במצבה הנוכחי?

זו השאלה היחידה שאני  שואל את עצמי ואת הדוברת שלנו שחושבת שאני משמיץ כאשר אני שואל  שאלה  שמבחינתי היא הכי לגיטימית.  האם בית שמש העיר הענייה ביותר בישראל, בסדר גודל כמו שלה, מתנהגת כטווס, פורשת נוצות צבעוניות לצדדים, משמיעה קולות ומזמרת כמחזרת בשעה שהיא אפילו לא תרנגול הודו.  

התשובה היא בדירוג הלמ"ס הקובע והוא הכי נכון מבחינתי, בית שמש במצב סוציו אקונומי גרוע ביותר. בית שמש עם מצוקות לא פשוטות.  ואני נשמע ציני? ואני  נשמע משמיץ... עוד מעט יוסיפו  אותי לרשימת  עשרת המרגלים שבגינם נגזרה הגזרה לדורות.

אז לפני שתעשו זאת, תרשו לי לומר לכם, אני אוהב את בית שמש, אוהב את ארץ ישראל, רוצה שכל היהודים יעלו לישראל,  ארץ זבת חלב ודבש.  אבל....

 כשאומרים לי: "מחלקת הקליטה ערוכה, עובדים על זה חודשים רבים....." אני שואל בתמימות, מה בדיוק עשתה מחלקת הקליטה כדי להיות ערוכה. יודעים שם להסביר לי היכן ילמדו 200 או 300 בני הנוער והילדים? היכן יתפללו 200 הבוגרים?  זה תוספת של עוד שני בתי כנסת, עוד  כוללים, עוד  ועוד ועוד... והיכן יעבדו אלו שיחפשו עבודה? 

ערוכים, זה אומר שיש תשובה לכל שאלה. למה לא הציגו בפני התקשורת, לא לפני הדוברת המחוספסת, אלא לפני התקשורת והציבור את הנתונים על היערכות.  בהצגת הנתונים נבחנת  ההיערכות- לא באמירות, לא בדיבורים, לא בברכות.   אז גם מתגלים ונחשפים הרגעים המתים,  המהמורות,  עיגולי הפינות, וכן הלאה.

 לא רוצה לקבוע מה שאחרים מבטלים כבר מראש, אם בית שמש ערוכה כל כך,  למה לא מספרים לנו? ואם היא ערוכה לקלוט עולים, איך לא  שומרת על עוליה הותיקים בקרבה? למה יש הגירה  מכאן החוצה.... אה. זו תופעה  שגרתית במקומותינו,  נו,  איך בולמים אותה.

 סיכום:  בואו עולים הביתה, רוצים גם לבית שמש, לפחות דעו את האמת. הנוף יפה, האקלים מעולה, האנשים נהדרים,  אולי גם הבית  איכותי, כל השאר, תשתיות,  מענה לצרכים להם הורגלתם בטורונטו, בניו ג'רזי  או  בפרבר פריזאי כלשהו, לא בטוח שתמצאו. תתחילו להתרגל למציאות הישראלית, מדברים הרבה, ומבטיחים לא פחות. מתי מקיימים?  כשהוא יבוא....  לא העולה הבא, המשיח כמובן.   

בתמונה: ראש העירייה דר עליזה בלוך במפגש ראשוני עם עולות צעירות