הכי קל לשלוח את המפגינים ואת ההורים שנשארו בבית למאבק על חוסר כיתות גן בשכונת בר אילן למקום מושבם של משה אבוטבול ומשה מונטג. הם הרי ניהלו את העיר ואת תכניותיה בעשור האחרון. 

הם ידעו על  צרותיהם כבר חודשים ארוכים וגם שנים. והתעלמו!!!

והצרכים לא רק  בבר אילן קיימים, הם קיימים בעוד שכונות חרדיות אחרות. סעו לג'1 ו-2, לכו לחפציבה, נחלה ומנוחה. כיתות גן ומוסדות חינוך חסרות כאן במאות. לשיטת אבוטבול 500 כיתות, לשיטת בלוך 1000 כיתות.  מחדל? אכן מחדל חמורמאוד.

בישיבת המליאה האחרונה אישרה המליאה תקציבים - הקצאות  תב"רים - לרכישת יבילים. רק הכשרת המגרש להנחת יבילים תעלה 2.1 מיליון ש"ח.  עוד כ-2 מיליון יועדו לרכישת יבילים. היכן יונחו? לא ברחבת נעימי ולא ברח'  הרצל. הם יונחו במגרשים בשכונות החרדיות שם משוועים להבאתם. תושבי הרחובות האלה לא יצאו להביע תמיכה או אהדה לעיריית בית שמש, מבחינתם זה ברור מאליו, כך צריך להיות. יש ילדים שאין להם כיתות לימוד וצריכים לדאוג להם!! ודואגים.....

תברים כאלה בכל השנים הוצאו להבאת יבילים לפתור בעיות מצוקה לכיתות. מה לעשות וכמות  היבילים לא עמדה בקצב....  הפעם עולה קולם של תושבי בר אילן, בעוד שנה יבוא אותו נואם  צעקני ויצעק על גבעת שרת שאין כיתות.  

למה אין כיתות לחרדים בבר אילן? כי השכונה הזו נבנתה על בסיס הבנה של צרכים, גרים שם חילוניים ודתיים לאומיים, נבנו עבורם המסגרות הנדרשות. איש לא צופה תחלופה אוכלוסיה בהיקף שנפלה על העיר בית שמש. בר אילן נבנתה כשכונה מעורבת, ילדי השכונה למדו בבתי הספר עוזיאל, לוין, בגין ואם צריך נסעו לז'בוטינסקי.  4 מוסדות חינוך מספיק לשכונה גדולה כמו גבעת שרת.  ולכם, החרדים החדשים, יש מערכת חינוך בסביבתכם. רוצים ללמוד שם? בבקשה יש מקום. רוצים לימודים לפי השקפת עולמכם? סעו, תתאמצו....  כשרציתי שביתי תלמד לפי אמונתי טרחתי והוצאתי אותה בהסעה פרטית למקום לימודיה.

התחלפה האוכלוסייה? אה, בסדר. איש לא יאמר לאדם לא למכור ביתו ולעבור לדירה  בסביבה  בריאה יותר או ברוכה או נקייה או ... מה שתרצו.  מי שבא צריך להפנים, השכונה לא תתאים עצמה לצרכיו.  מי שמגיע לשכונה חילונית שידע שאין עבורו תשתית מוכנה וראויה לשימושו. אם החרדי המצוי יפנים זאת, יחפש לעצמו לא רק דירה זולה אלא גם סביבה תואמת, הכל יבוא על מקומו בשלום. אלא מאי? התושבים החרדים המעטים,  200 משפחות בכל גבעת שרת המונה כ-2500 משפחות, רוצות פתרון זמין, קרוב ובעיקר מאמינות שיבואו עוד משפחות חרדיות ויגדילו את מאגר הדורשים.  איש לא יכול למנוע זאת, אלא אם תהיה הבנה  שמדובר בשכונות חילוניות בלי תשתית לצרכים חרדים. 

ונניח שכן ימצאו פיתרון ל-94 ילדי הגן, ול-384 ילדים בכלל בחינוך. בהסדר הזה זה ייגמר? הרי בעוד שנה המספר הזה יעלה ויעלה ויעלה ויעלה..... מה אז תבקשו, לפנות את ז'בוטינסקי ואת לוין כדי שיהיה לכם מקום? זוכרים פרשת שפות המתגרגרת לי בכל יום מחדש.   הציבור החרדי סילק ילדים משכונה רק כדי שלילדיו יהיה מקום ללמוד. לא חשב לרגע  על קיום ביחד, על טובת עם ישראל, על אחדות, על הפגנת זהות לאחר.... ככה בנוי, וכך הוכחתם עצמכם, תסלקו  כל מי שיעמוד ויפריע להגשים גחמותיכם. אין טיפת ערך לכבוד המייסד או לכבוד הבונה או לכבוד מי שהזיע כאן שתקום שכונה כמו גבעת שרת.   הפיתרון לילדים  של בר אילן חייב להיות מחוץ לתחום,  בשכונת נחלה ומנוחה השכנה, למשל יש מקום, שכונה חרדית מתאימה באופיה ומשם איש לא יסלק אחר.  מי שסילק את שפות לא יהסס לסלק את לוין ואת עוזיאל ממקומם ביום בו תהיה השכונה  מאוכלסת ברוב ציבור חרדי. 

ולכל עם ישראל ברור שזה לא ייגמר רק ב-200 משפחות ו- 94 ילדים, אומר הצעקן ההוא מההפגנה שיש  384 ילדים ל-200 משפחות.  זו כבר מסגרת חינוך שלמה. ואני שוב שואל, לא ידעתם שאין מסגרות חינוך לילדיכם? בתי כנסת עוד יש, ואתם רצויים ומוזמנים להשתלב... אין מוסדות חינוך בקרבת הבית? אל תישברו חברים, פעם הלכנו קילומטרים לשאוב מים. תשאלו את רבקה...

ולעניין  הכללי,  הפשלה או המחדל של בניה ללא תשתיות נמשכת לאורך השנים.  ראו מה קורה היום בשכונות החדשות. שם מרוצים מתנאי הלמידה לילדיהם? ממש לא.  אומרת עליזה בלוך,  1000 כיתות חסרות. רבותי, הן חסרות לציבור החרדי לא לציבור לכללי.    

מי בנה את אלפי יח"ד ולא הבין שצריך לתת לבאים גם מוסדות חינוך?   

מדוע לא טיפלו בבעיות התושבים 'החדשים'? כל הסמכות, היכולת הייתה בידיהם. באמת שאלת תם או הדיוט, מדוע  התעלמו  מהצורך הבסיסי  לבנות  מוסדות חינוך כנדרש? אולי קצב הילודה גבוה בעיר? אולי העובדה שבכל שנה נולדים כאן 4005 תינוקות, בלי עין הרע, מחייבת מחשבה קצת יותר יסודית.  מחשבה והרבה אחריות. מי לא גילה כאן אחריות?

בעיית המחסור בכיתות נפתרת בידי הסמכויות המקומיות. בכל משמרת מצאו פתרונות, במשמרת של אבוטבול ומונטג חשבו שהפיתרון יבוא בהנחת קרוואנים. תבדקו כמה קרוואנים הניחה  העיר בשנים האחרונות לפיתרון מצוקה זמנית קראו לה.... מאות, מיליונים, עשרות מיליונים הוצאו מהקופות הציבורית של העיר בית שמש ומדינת ישראל להניח כאן קרוואנים.  

ובית השמש קיבלה אפילו בהבנה כאשר שני מוסדות מיועדים להריסה, אליקים ועדיהו הוחכרו  בהקצאות למוסדות חינך חרדיים. אפילו המפת"ן הועבר לידי ישיבת מאורות.  תפארת החיים יושב בבית ספר שמי לשעבר, קרית חינוך יושבת בבי"ס  שמשון לשעבר.  אין ולא היה רצון למנוע  מחרדים לגלוש לשכונות החילוניות.

ומה עשתה ההסכמה הזו לחרדים?  היא שכנעה אותם לא לוותר גם בהקמת שכונה חילונית נפרדת. זו כבר לא חוצפה,  ארבע מידות באדם.....  משנה  פרקי אבות  פרק ה  פסוק י.  האם המשנה הזו אינה מוכרת בקרב הרבנים הפוסקים של הציבור החרדי?  אני מתקשה לקבל שהרב  פרטיג לא מכיר את המשנה הזו...

לסיכום: מי שעיניו ראו למרחוק הבין את גודלה של הצרה הגדולה לה נכנסת בית שמש. בנייה ללא גבולות תהרוס כל מהות קיומה של העיר, לא רק דגלי ישראל לא יונפו ביום העצמאות, אלא מעבר לכך. כל  מה שמהווה סממן לעיר ציונית יוכחד בהדרגה.  שמות הרחובות,  כיכרות, תקציבים,  אירועים מופרדים,  תחנות הסעה מופרדות, אוטובוסים מהדרין,  קופ"ח לנשים ולגברים,  וכן הלאה.  כל אלה  נתנו למנהיגות בתמיכת הרבנים  תיאבון  מוגזם, למחוק, להרוס כל סממן ציוני בעיר. עד כדי שאפילו  מבנים שנבנו לטובתם לצרכים  ברורים הוסבו פתאום ליעדים אחרים.

ניסים קוראים  פעם אחת, קרה לה לבית שמש נס. יש  מנהיגות  בתקווה שתביא לעיר הזו גם תקווה חדשה.