בית שמש באשכול 2, תלמד איך להתרומם  ממי שהוביל ישוב באשכול 1. האם הבעיות בחורה ובבית שמש הן אותה בעיות?  מה הקו המשותף או אולי המבדיל בין שני הישובים- חורה ובית שמש.?  האם העובדה שחורה  ישוב קהילתי בדואי, תמונת נוף חדשה בנגב, היא ששכנעה את בלוך להביאו ללמד את חברנו?  אולי. השאלות רבות  מהתשובות. המחשבה הזו,  לי כמו לחברי מועצה שלא מעזים לערער, אולי גם בשל העובדה כי זה לא יועיל,  זה נראה די מוזר.  כמובן בלי לפגוע בכבודו של האורח  החשוב לעצמו ולדרכו.

ליום העיון- יום הגיבוש הזמינה  ראש העיר דר עליזה בלוך את מוחמד אל נבארי  ראש מועצת חורה לשעבר, כך בתכניה ליום הגיבוש להרצות לפני חברי מועצת העיר.  לא הישגיו המדעיים, לא התקדמותו  המקצועית  הם מוקד השיחה, של אדם שצמח מכלום, והגיע למה שהוא היום, אלא  ראש מועצה לשעבר. על מפעל חייו  קידום חורה והפיכתו לישוב בישראל. חורה מדורג בטבלה הסוציו אקונומית בדרגה  נמוכה מבית שמש. האם  משם נלמד איך לצאת?  

דר מוחמד אלנבארי זכה לחשיפה תקשורתית נרחבת בעקבות השינויים שחולל בחורה. הישגיו היו במספר תחומים. בין היתר הגיעו אחוזי גביית הארנונה שבעת כניסתו לתפקיד בשנת 2005, עמדו על 4% ל-86% בשנת 2015. תקציב המועצה עמד בשנת 2004, טרם כניסת אלנבארי לתפקיד, על סכום של 29 מיליון שקלים, ואלנבארי הגדילו ל-132 מיליוני שקלים. כמו כן הקים אלנבארי בחורה מכון  לטיהור שפכים ומפעל קייטרינג שמעסיק מעל 20 נשים חד הוריות מוקק בזק שמעסיק מספר דומה של עובדים ועובדות, הקים חברה כלכלית ופתח בי"ס למחוננים ביישוב.

כך  מוצג בויקיפדיה הבחור המוכשר והמחונן שירצה בפני חברי המליאה. ואנחנו נשאל האם אל נבארי הוא ההשראה של בלוך? בלוך במקום קייטריננ מעדיף להפוך את החצי הראשון מקייט לטייק והוסיפה לו היי.  היי לא במובן  שלום, אלא למעלה,  להרים את בית שמש   בהקמת מפעלי הייטק. אלה בינתיים לא באים.  להביא את בית שמש לדרגה של חורה?

לפי נתוני הלמ"ס  נכון לסוף 2017, מתגוררים בכפר חורה 20,782 תושבים  במקום ה-101 בדירוג הרשויות בישראל האוכלוסייה גדלה בקצב גידול שנתי של4.0%‏. לפי נתוני הלמ"ס  נכון לסוף 2017 לחורה דירוג של 1 מתוך 10, במדד חברתי-כלכלי - אשכול לשנת 2015

על ההשראה הזו יש מי שכועס  ושואל, האם באמת אין לנו  ראשי עיר מוצלחים אחרים? וצריך לזכור את הדבים האלה  גם בקשר לאמירתה על תל אביב, אחד ועוד אחד לא תמיד   הם שתיים לפחות אצל בלוך.  

ואותו חבר מועצה שהפנה אותנו לויקיפדה הוסיף, ציטוט: " אחד האתגרים המרכזיים שאלנבארי התמודד איתם היה הוונדליזם והביטחון האישי בחורה. כדי להתמודד עם בעיה זו התקינו ברשות מעל 100 מצלמות שהורידו ברמה דרסטית את רמת האלימות, הגניבות והוונדליזם". "ממנו היא רוצה ללמוד איך למגר את הוונדליזם בעיר?". נו,  נראה אותה  מתקינה כאן בעיר מצלמות ומרשתת את העיר, הרי  בשכונות החרדיות לא יתנו לה....

סיפורו האישי מתאים בודאי להישמע, הצלחה מכבדת מאוד,  ככלל, כרשות מקומית,  ההשראה הזו  מעוררת מחשבה,  לאן שואפת בלוך  להגיע. כדי להגיע למיקום  נמוך, אנחנו לא צריכים את בלוך, היינו מסתפקים באבוטבול.

צילום:  אתר מועצת חורה