הציניות של חברות הביטוח איננה יודעת גבול, כך לפחות נטען בתביעה אותה הגיש לאחרונה עוה"ד רפאל אלמוג בשם ניצולת שואה, נגד חברת ביטוח שביטחה אותה בביטוח סיעודי. 

החברה טוענת בתוקף כי הקשישה איננה עומדת בהגדרות הפוליסה להכרה כסיעודית, למרות שהוגדרה ע"י המוסד לביטוח לאומי כחולה סיעודית ברמה הגבוהה ביותר, אשר נזקקת להשגחה ולסיוע לאורך כל שעות היממה.

על פי התביעה, הקשישה החלה סובלת מבעיות קשות בעמוד השדרה, וביניהן פריצות דיסק והיצרות התעלה – אשר הגבילו עד מאד את תפקודה.

מומחה לגריאטריה קבע, כי הקשישה עונה להגדרה של חולה סיעודית, וזאת בשל חוסר יכולתה לנוע בכוחות עצמה, לקום ולשבת, להתלבש ולהתפשט, להתרחץ ולעשות את צרכיה.  

לדברי עוה"ד אלמוג, זולת אכילה ושתייה, הקשישה איננה מסוגלת לבצע עצמאית אף לא אחד מתפקודי היומיום (ADL) המגדירים מצב סיעודי.

על פי התביעה, חרף מצבה הקשה, קבע מומחה רפואי מטעם חברת הביטוח, שנשלח אל בית הקשישה - כי היא מוגבלת בהלבשה וברחצה בלבד.  

עו"ד אלמוג טוען עוד, כי מכתב תשובתה של חברת הביטוח לתביעתה של הקשישה, עוכב בכוונה במשך יותר מחצי שנה, וזאת בשביל לאפשר לחוקר פרטי לנהל חקירה סמויה סביב פעולותיה, ולהוכיח שהיא "עושה את עצמה", ומנסה להונות את חברת הביטוח. ואכן, חברת הביטוח כלל איננה מסתירה את העובדה כי שלחה חוקר בעקבות הקשישה, ומציינת במכתב הדחייה שלה כי: "בחקירה שביצענו ב-15.1.19 (ביישוב בו היא מתגוררת, כך במקור), נצפתה המבוטחת מתנהלת באופן עצמאי, ותפקודה אינו עונה להגדרת מצב מזכה עפ"י תנאי הפוליסה".

בנוסף מצוין במכתב ,כי הקשישה נצפתה בין היתר "מבצעת מעברים, כולל כניסה ויציאה מתוך רכב וכן מתהלכת עם מקל". לדברי עו"ד אלמוג, חברת הביטוח אף הגדילה לעשות וצירפה תמונה מהחקירה הסמויה.

"אין גבול לציניות של חברת הביטוח" טוען עו"ד אלמוג. "התובעת, ששרדה את השואה, ואשר שילמה לאורך שנים ארוכות פרמיה לחברת הביטוח על מנת שזו תעמוד לצדה בשעתה הקשה – מוצאת את עצמה נאלצת להיאבק על המגיע לה כדין, דווקא בשפל חייה".

עוה"ד אלמוג מבקש מבית המשפט להורות לחברת הביטוח לשלם לקשישה באופן מיידי את מלוא התגמולים המגיעים לה, לעבר ולעתיד - מהיום בו הפכה לסיעודית, וכן להחזיר לה את מלוא הפרמיות ששולמו על ידה ביתר.

כמו כן, מבקש עוה"ד אלמוג (בתמונה; צילום: אפרת ספקטור) מבית המשפט להשית על חברת הביטוח ריבית עונשית מיוחדת, ריבית הגבוה פי 10 לפחות מהריבית במשק, וזאת עקב התנהלותה חסרת תום הלב כלפי הקשישה.

התביעה הוגשה בימים אלה לבית משפט השלום בתל אביב.

עו"ד רפאל אלמוג https://www.rlaw.co.il  הנו שותף מייסד במשרד עורכי הדין אלמוגשפירא, המתמחה בביטוח, נזיקין ורשלנות רפואית, מרצה לדיני ביטוח בפקולטה למשפטים במסלול האקדמי המכללה למינהל ויועץ משפטי ללשכת סוכני הביטוח בישראל בתחום הבריאות והסיעוד.