הפוליטיקה המקומית חוותה השבוע משבר ראשון, אי התייצבות מאורגנת של שתי סיעות בכירות בקואליציה, אינו עניין של מה בכך. זה מצביע על משבר!!!

לפחות על פי הפרסומים, הגורם למשבר היה בניית שכונת נווה שמיר.

כמה מילים על שכונת נווה שמיר, שאפילו משה מונטג הבולדוזר החרדי, זה שתכנן על גב העיר הזו את פתרון מצוקת הדיור החרדית מבלי לעשות חשבון לא לי ולא לך יסכים איתן. נווה שמיר, בשמה הקודם שכונה ה, היא חלק מתכנית הדיור רבתי שמתוכננת להרחיב את בית שמש לעיר של 250 אלף תושבים. בעשור האחרון קודמו בעיר שכונות שנרכשו בידי חרדים בלבד.  למה חרדים בלבד?  המציאות, ההנהגה, תהליך ההתחרדות, הדרת הנשים, ההפגנות החרדיות בעיר, גרמו לציבור החילוני להתרחק מהעיר, כך נוצרה קרקע פוריה לציבור החרדי שלו זה נראה הכי טוב... עיר בלב הארץ, עם תשתיות, עם  בסיס כלכלי  כלשהו,  במקום להקים עיר מחדש, כבשו את בית שמש.    הטענה הצודקת של הציבור הוותיק בעיר  שלא בונים עבור ילדיו, ואיום ההפרדה  לשתי ערים, אחת לחרדים, אחת לציבור הכללי, גרם למחשבה מחשבה בקרב כל הנוגעים בתכניות הבניה של העיר. משרד ראש הממשלה, משרד השיכון, עיריית בית שמש, הבינו שצריך וחובה לתת מענה גם לילדי בני העיר להתגורר בקרבת הוריהם. כך נולדה שכונת נווה שמיר.  אז למה בונים את נווה שמיר? לא סיפור ארוך  וגם לא פשוט.  יש ברשימת הזוכים במסגרת דיור למשתכן שהוכרז בחלק מהשכונה גם חרדים.  אבל... הרי  השכונה לא מיועדת לחרדים?  אז איך אלה הגיעו לשם... גם לא קשה להסביר.  הם למדו והבינו: בכל מקום בו נכנסים חרדים החילוניים בורחים... וזה עיקר הסיפור, החרדים מצאו את השיטה איך לסלק מסביבתם את הציבור הכללי.

נחזור למליאה, יש מי שיחשוב כאילו  שני הצדדים, אלו שהתייצבו למליאה, ובראשם ראש העירייה דר' עליזה בלוך, ואלו שלא התייצבו למליאה ובראשם יו"ר סיעת הליכוד שלום אדרי, אינם תמימי דעים. נדמה ואם יש מישהו שחולק על דעתי בעניין מוזמן להגיב. מעולם לא הייתה תמימות דעים בעניין נווה שמיר בין ראש העירייה לבין מובילי אי ההתייצבות למליאה. לפחות כך הוצהר.

"צביונן של השכונות "נווה שמיר" ורמה ד' נקבע עוד בשלטון הקודם, בהסכמת כלל המגזרים- החרדי, הדתי לאומי והכללי כאחד. אנו ממשיכים לפעול להקמת השכונות החדשות שיספקו איכות חיים, שירותים חברתיים ומוסדות חינוך מן השורה הראשונה לכלל המגזרים. שכונה ד' מהווה המשך לשכונה ג' ותתאים לציבור החרדי. בימים אלה אנו עובדים על שיווק נרחב של שכונה זו. שכונה ה' "נווה שמיר" תותאם ותיועד לציבור הכללי, בית לציבור הכללי ולדור הצעיר מהציבור הכללי שמעוניינים להתגורר בעיר.

אנו שבים ומדגישים שאדם או משפחה שבוחרים לקנות בית בשכונה בעלת צביון שונה מצביונם, צריכים לדעת זאת מראש וצביון השכונות לא ישתנה. המדיניות היא ברורה וחד משמעית.

יש פה הזדמנות אמיתית לתת לכל ציבור את צרכיו ואין שום סיבה להיכנס לעימותים מיותרים." זוהי  האמירה המגובה מעיריית בית שמש  בשני הקדנציות, גם בימי אבוטבול וגם בעידן החדש של עליזה בלוך. בשני הקדנציות היה שותף שלום אדרי.

אז מה הבעיה?  הבעיה אינה במילים, בכך ועל כך כולם מסכימים. הבעיה היא במעשה, בשעה שהציבור הכללי קיבל על עצמו את הקביעה ששכונות חרדיות מיועדות לחרדים, ועובדה היא שמעטים החילוניים שתמצאו בב' ובג', הציבור הכללי מתוך תבונה לא מעוניין להפריע דרך חייהם והתנהגות של רוב הציבור באותה שכונה. חלקים מהציבור החרדי לעומת זאת, לא מתחשב בצרכי הציבור הכללי וגם לא שועה להצעת מנהיגיו להותיר את שכונה ה לציבור הכללי.

מה עושים כאשר לא מקשיבים להנהגה הציבורית? התנהגות הציבור החרדי  לא מעוררת אהדה בקרב כל מי שההיגיון וההגינות הם חלק מדרכו.  חד וחלק, אם צריך, כופין את הציבור הזה!!!. זה מה שדורש שלום אדרי,  זה מה שרוצה רינה הולנדר.  ואם לא תהיה ברירה גם עליזה בלוך תצטרף. בלוך לא רוצה להיות שם, היא מבקשת, מסבירה, בינתיים  מנהלת מו"מ למצוא פתרון בדרכי נועם. יום אחד, וזה יהיה בקרוב, ביום שתראה שאין הציבור החרדי מוכן לקנות הרעיון שיביא להשכנת שלום בעיר לא תהיה גם לה ברירה .

מה היא עלולה לעשות?  באותו היום דרכה לא תהיה שונה ממחשבותיו של אדרי,אם לא בונים בנווה שמיר, לא תהיה בניה בשום אתר בניה חרדי בעיר.  הסמכות בידי ראש העירייה לעצור את הבניה. עכשיו יעשה הציבור החרדי את חישוביו, לוותר  על 2200 יח"ד או כמה שזה יהיה לציבור הכללי בנווה שמיר ולזכות ב-5700 יח"ד בד' או לעצור את כל הבניה. הציבור שיינזק הכי הרבה זה הציבור החרדי.  

מבחן המנהיגות החרדית האחראית לא לבחוש בקדרת המשבר בין בלוך לבין הסיעות הכלליות,  אלא לסייע  לשכנע את  הקהילות  לוותר מרצון על הדירות בנווה שמיר.  הצלחה במשימה כזו תוכיח אכן שהשאיפה של בלוך לבנות עיר לכולם אמיתית משני הצדדים ולא רק מצד אחד מהצד הציוני.

המשבר  הפנימי יחלוף, אולי בעוד שבוע, אולי בעוד שבועיים, לאיש  משני צדי המשבר אין אינטרס לחדד או להרחיב.  החיבור בלוך אדרי הולנדר טוב לבית שמש, לעתידה ולתקוותה  לעתיד. כך שמוטב לה להנהגה החרדית  לחשב דרכה מחדש ותחילה להבין כי  הצד הציוני בעיר  לא מתכוון לוותר על מה שמגיע לו בזכות.