כאן המקום לספר על נקודת הזמן ההיסטורית, שבה ניתן היה, אולי, להציל את יהודי גרמניה מהשמדה. בשנת 1933, כחודשיים לאחר מינויו של היטלר לקנצלר הרייך הגרמני, כיהן לאופולד פון מילדנשטיין כראש המחלקה היהודית בשירות הביטחון של המפלגה הנאצית. הברון מילדנשטיין ראה ברעיון הציוני ובשליחת יהודי גרמניה לארץ ישראל המנדטורית, כפתרון לשאלת היהודים והפיכת גרמניה ל'נקייה מיהודים'.

באביב של אותה שנה נסעו מילדנשטיין וד"ר קוּרט טוּכלֶר, משפטן ושופט יהודי-גרמני ששימש ציר התנועה הציונית בגרמניה, למשך חודש ימים לפלשתינה. הביקור היה כה מוצלח והסתכם בסדרת כתבות מחמיאות בשם 'נאצי נוסע לפלשתינה', שהתפרסמו בביטאון הנאצי 'ההתקפה', שערך יוזף גבלס, שר התעמולה הנאצי.

מילדנשטיין כתב באהדה על הישגי החלוצים ושיבח את הציונות כתנועה שמביאה תועלת גדולה ליהודים ולעולם, משום שמולדת יהודית בפלשתינה היא לדבריו דרך אפשרית לרפא את הפצע העולמי הקיים מזה דורות: 'השאלה היהודית'.

היום אולי קצת קשה להבין זאת, אבל בראשית תקופת השלטון הנאצי בגרמניה, הרבה לפני שמישהו יכול היה להעלות על דעתו את הזוועות שיעשה העם הגרמני, הגרמנים ניסו בכל כוחם להעלות יהודים לארץ, כולל תמיכה כלכלית. הם בנו ארגון כלכלי מיוחד שיעזור ליהודי גרמניה לעלות מבלי להפסיד פרוטה, כדי שתהיה להם את כל הנוחיות כאן בישראל, ממש כמו שהייתה להם בגרמניה.

בשובו לגרמניה המשיך מילדנשטיין בפעילותו בנושא, ואף השתתף בקונגרס הציוני ה-19 כנציג הרייך. הוא גייס לשורותיו את אדולף אייכמן ובשנת 1937 שלח אותו לפלשתינה, לבדוק האם היא כבר מתאימה לקלוט את היהודים. אבל למרות הכול, היהודים מגרמניה עלו לארץ במספרים קטנים מאוד. מילדנשטיין נכשל במשימתו. שנתיים אחר כך התמנה לתפקיד סגנו, אדולף אייכמן, אשר הנהיג מדיניות הפוכה לחלוטין שהביאה לביצועה בפועל של תוכנית הפתרון הסופי להשמדת היהודים במלחמת העולם השנייה ובמהלך השואה.

את הסוף המר כולנו יודעים, אבל את הענן האנטישמי השחור שמאיים להתקרב אנחנו עוד יכולים למנוע. מצב היהודים ברחבי העולם היום לא שונה במאומה ממצב היהודים באותם הזמנים שבהם ניסה הרייך לתמוך בבניין הארץ – מצד אחד טראמפ וארצות הברית תומכים כביכול באינטרס הישראלי-יהודי, ומהצד השני האנטישמיות מתפרצת באכזריות כמעט בכל אזור בעולם.

התסריטים האפשריים הם שניים: או שביום אחד טראמפ, "מילדנשטיין של ימינו", יכול לאבד את תפקידו ותתחיל הידרדרות עזה שתוביל למקרים דומים ואף חמורים יותר מאלה שהתרחשו בשנות הארבעים באירופה; או שעם ישראל יתעשת וינצל את תקופת החסד שניתנה לו כדי להתחיל לממש את תפקידו ההיסטורי כלפי העולם – להקים חברה אינטגרלית למופת שפועלת באחדות ובערבות הדדית, חברה שתהיה מגדלור לעולם, 'אור לגויים'.

גדולי ישראל, ביניהם מקובלים ואנשי רוח רבים, כתבו רבות על כוח החיבור היהודי כפתרון. הרב קוק, לדוגמה, כתב: "בניין העולם, המתמוטט כעת לרגלי הסערות הנוראות של חרב מלאה דם, דורש הוא את בניין האומה הישראלית. בניין האומה והתגלות רוחה הוא עניין אחד, וכולו הוא מאוחד עם בניין העולם המתפורר ומצפה לכוח מלא אחדות ועליונות, וכל זה נמצא בנשמת כנסת ישראל" ('אורות').

רק כשהיהודים ימלאו את ייעודם, תיפסק האנטישמיות ותינתן לגיטימציה לעם היהודי ולמדינת ישראל להתקיים בבטחה ולהוביל את העולם לאושר ושלום.­

קישור לתמונת המקור: לחצו כאן

­­