אחת מקבוצות הואטסאפ סערה בסוף השבוע שעבר. בניגוד גמור לאידיליה שמנסה ראש העירייה להשרות בדף הפייסבוק שלה, נראה כי לא הכול שקט ורגוע, ויש לא מעט רעידות אדמה, חלקן קטנות חלקן מחייבות את התערבות פיקוד העורף.

עד עכשיו עברו מינוייה של בלוך בסדרה הארוכה של המינויים כמעט בשקט. איש לא בדק מדוע הביאה את הרמ"ט ואף אחד לא עמד על הקשר שלה לעוזרת האישית שלה, כמו שעד עכשיו אף אחד לא יודע על אופי ההתקשרות שלה עם יועץ התקשורת שלה.    

מה לא עובר בשקט?  מינוי הדובר/ת הבא/ה.  כתבה שהופיעה בשבוע ב'שמשנט' סיפרה על  החלטתה לבחור מועמד מבחוץ, המועמדים מבית שמש, למרות שיש בידם תארים אקדמאיים נמצאו לא מתאימים לתפקיד דובר בעיריית בית שמש. החלטתה של ראש העירייה לא לבחור באחד מהמועמדים המקומיים הרגיזה בלשון עדינה את הקשורים בעולם התקשורת המקומי. הייתה גם דעה קיצונית לארגן את העיתונאים בעיר שיפסיקו להפיץ את הודעות יחסי הציבור של בלוך בתקשורת המקומית.  ויש דעה דומה בסגנון אחר, שסוברת שמינוי דובר/ת מבחוץ הוא זלזול מוחלט בתושבים המקומיים עד כדי כך שאולי בלוך מתכוונת להחליף את תושבי העיר.

לכל העיתונאים, איוש מכרז הדובר נוגע לעבודתם השוטפת, המפליא הוא אפילו מילה לא תוציא מפיהם, בכתיבתם השוטפת,  לרגל המינוי הצפוי ובמיוחד מהעובדה שהדובר הבא גם הוא לא יהיה מבית שמש. דרכם כבודם, ועוד יותר מביעה על רשלנותם במילוי תפקידם. לשכת הדובר  אם תהיה לו לשכה, לפי התקציב לא,  אחראית על ייצוג העירייה, הפעולות באמצעי התקשורת ובערוצי המדיה השונים, כלל הפעילות הפרסומית והשיווקית של העירייה.

צוות לשכת הדובר מה שלא יהיה בבית שמש  עומד בקשר שוטף עם אמצעי התקשורת, נותן מענה לשאילתות ויזום כתבות. אחראי לכינוס מסיבות עיתונאים, העברת הודעות לעיתונות, פרסום מודעות בתקשורת הארצית והמקומית, שילוט חוצות, הפקת מנשרים ודיוור ישיר לתושבי העיר, הזנת מידע ועדכון אתר האינטרנט העירוני והמדיה החברתית, חלק מהתפקידים האלה מבוצעים היום ביד עוזרות הרבות בלשכת ראש העירייה. מה יישאר בלעדי שלו? כנראה בלוך תידרש לארגן מחדש את הנושאים האלה.  

דובר הכי חרוץ ושנון לא יכול לעטוף במילים הכי מפוצצות  מציאות שאינו חי בה, אינו מתנהל בתוכה, אינו קשור אליה.  גם אם מדובר בדובר מצטיין במקצועו, בבית שמש יהיה לו חיסרון אחד ענק, אינו מכיר את הנפשות הפועלות.  אין מדובר במקבל החלטות, אלא במייחצן החלטות. מה יעשה הדובר כאשר תתגלע מחלוקת בין ראש העירייה לבין הבית היהודי או סיעת הליכוד או בכלל עם הסיעות החרדיות? 

ראש העירייה חשבה שטוב לה לגייס יחצן תקשורת, היא עשתה זאת מהיכרות אישית.  צריך לכבד את זה. האם גם החלטתה לבחור בדובר מבחוץ נכונה?  יכול להיות שכן.... בלוך מעדיפה אנשים מבחוץ,  היא חושבת שאנשי חוץ מנותקים רגשית ממה שהתחולל כאן בכל השנים, לכן יקבלו החלטות שקולות ומקצועיות נטו.

קצת היסטוריה- דניאל וקנין ניסה בזמנו, למנות שני דוברים, (סויסה וביטון) הדבר לא צלח כל כך.  לבסוף שניהם לא האריכו ימים בתפקיד. לבלוך יהיו שני דוברים, מבחנם ומבחנה שלה בעיקר, הופעה בקדמת הבמה חושפת את בלוך למבחן יותר מקרוב.  כן בקרוב תידרש להציג תוצאות, תוצאות לא רק בשינוי של חשבו עלינו, קראו עלינו, כתבו עלינו, אלא מה זה עשה לבית שמש? מה התוצאה הסופית, האם הגיעו לכאן מפעלי היי טק, האם בכלל יש התרחבות בעשייה, האם יש צמצום בהגירה הציונית השלילית  מהעיר, גם טייחים הכי טובים לא יוכלו להסתיר את העובדות.