אתמול (יום ראשון בערב) קיימו ראש העיר עליזה בלוך וסגנה ממלא מקומה משה שיטרית מפגש עם  זכאי דיור למשתכן בנווה שמיר. לא סוד הוא שלשכונה הזו נרשמו עשרות חרדים, יש אומר מאות חרדים כדי לרכוש דירה במחיר שווה.

החרדים רואים בנווה שמר עוד שכונה חרדית, המשך טבעי לשכונות ג'1 ג'2 ד, שכונות שצביונם ברור לגמי, שכונות חרדיות.  השכונות האלה מצטרפות לאחיותיהן ב' וא' שאוטוטו תהיה גם היא שכונה חרדית לגמרי עם מיעוט דתי לאומי.

כל אדם בר דעת מבין שהשכונות האלו הן שכונות חרדיות, היום או מחר.  כל השכונות, וגם אם יש רוכש חילוני בתוך השכונות מבן ומכיר במציאות, השכונו חרדיות  עם כל מה שנובע מכך. איכות חיים ירודה, חוסר תשתיות קרי חוסר מבני ציבור, מוסדות חינוך, מקוואות, בתי כנסת וכו'.  במשך השנים  נעשים ניסיונות לצמצם את  החוסרים, כמעט ללא הצלחה. פותרים בעיה ומיד צצה אחרת... ככה בשכונות שנבנות ללא תשתיות.

כאשר הוחלט להמשיך לפתח את השכונות החרדיות, ולפתור את מצוקת הדיור הארצית,  יזמו משרד השיכון את בניית שכונה ד'. עוד כמה אלפי יח"ד  בסך הכולל  מאפשר לעוד אלפי זוגות להגשים חלום ולרכוש דירה  משלהם. אז באו חברי הליכוד, שלום אדרי ומשה שיטרת, ותבעו משותפם ראש העירייה דאז אבוטבול, רוצה תמיכתנו והסכמתנו לשכונה ד', תמוך בדרישתנו לשכונה ה לציבור החילוני והדתי לאומי.  אבוטבול הבין את הצורך, לא מאהבת חילוניים, אלא מהצורך בהם כדי לאזן את הגירעון  הכספי שהעיר מצויה בו. שכונה ה'- או בשמה הנאה נווה שמיר יצאה לדרך....

מישהו חמד לצון, או תיכמן את המציאות, ודאג לעכב את הביצוע. לאדרי ושות' עלה הדבר על העצבים, נטלו יוזמה והחלו לטפל באופן אישי בקידום הוצאת השכונה למכרזים.  וראה הפתעה, קבלניפ לא ניגשו למכרזים,  למה? רק אלוהים יודע.  שוב עיכוב, וכאשר נמצאו הקבלנים שיסכימו  אגף ההנדסה בעירייה התעלם מקיומם.  עד כד ייאוש...

שוב אדרי ושיטרית נכנסו  לתמונה, הלכו, טרחו, עלו ירושלימה, בא בית שמש וניסו להזיז את העגלה. לבסוף העגלה זזה, וכאשר יצאו  למכרז נמצא הפטנט, לא הלך ברמזים,  נעשה עכשיו  מה שהחוק מאפשר. חרדים התנפלו על השיווק כאילו זו הייתה הלחמניה האחרונה. יד ד' בשבילכם?  לא מספיק... יצר החמדנות כולה שלי תקף את החרדים.  כבר לא מסתפקים בב' ג' ו-ד', חומדים גם את ה.  ויהי ה' עמם.

אדרי ושיטרית  מצאו  שותף תומך, משרד השיכון.  יחד הם קיוו  יוכלו לצרה החדשה המאיימת. אלא שלא.

ואז באה בלוך, ראש העיר מספרת בכל מקום ועל כל במה, שהיא רוצה עיר לכולם.  שואפת לבנות כאן מודל שלא קיים בשום מקום בעולם,  רק בבית שמש בראשותה. כאן היא מספרת כולם שהם רצויים, כולל חרדים. החרדים מבינים אותה חיטב.  כפי שכתבה לה אותה שירה: "מדברת הרבה על רצון לאיחוד בין המגזרים, ולהיות ראשת עיר של כולם, בתכלס כותבת במכתב שהמקום  לא מיועד לנו" וחותמת בכאב.

האם רק שירה מבולבלת? האם הציבור החרדי מבולבל? כאשר מדברים בקול אחד ועושים אחרת, זה זורע בלבול. לא רק רוכשי הדירות הפוטנציאליים מבולבלים, גם הציבור בעיר מבולבל.  למה הוא מבולבל?  מי שאינו טורח לשנות את צו הארנונה, מי שאינו נוגע בתקציב וחודר לעצמות ולקרביים של התמיכות וההקצאות, מי שממנה חברי דירקטוריון  חרדים (סליחה חרדיות)  משדר מה שהיה, הוא אשר יהיה. מה היה? כולנו יודעים. מה יהיה? האם מישהו  מחמשת קוראי יכול להצביע על שינויי כיוון? איך בדיוק תיראה בית שמש בעוד חמש שנים?  לא אטעה אם אומר כי מדיניותה של בלוך לא ממש ברורה, ויפה לעצור כבר עכשיו לבחון לאן פניה של העיר.

בצילום: בית שמש הישנה