ד"ר עליזה בלוך נכנסה  לתפקידה ב-20 לחודש נובמבר,  עוד מעט קט תגיע למילוי חצי ממנת ימי החסד שנותנים בדרך כלל לבעל תפקיד חדש. ד"ר בלוך לא מגיעה מתפקיד מוניציפאלי קודם,  מבחינתה בודאי היא זכאית לימי החסד  גם ללמוד, גם לבחון,  וגם לבנות. כל ראש רשות יודע ומבין שעליו לבסס שלטונו על שותפות עם הגורמים התומכים, כך עשתה בלוך, תחילה פנתה לשותפיה הטבעיים, הליכוד, הבית היהודי. אל השותפות הזו הכניסה גם את אגו"י, שותף ביהדות התורה המאוחדת.

בלוך, במקום להיכנס לביצת העבר, ניגשה ישר לבניית העתיד.  בלוך, קיבלה לידיה עיר  מרוסקת מכל הבחינות. מינהל  לא תקין, תפקוד לקוי,  מערכות לא מתפקדות, גירעון כספי,  בעיות סבוכות  בניהול כוח אדם,  חוסר  בבעלי תפקיד חשובים, שכונות חסרות תשתית,  קשר רופף עם משרדי ממשלה,  אי ניצול זכויות מלא של העיר, ואלה רק חלק קטן  מהבעיות  אותן ניגשה לפתור.

במקביל, עליה היה להתחיל לבנות ולבסס את כהונתה על מי מנוחות. בלוך ביקשה להקים  קואליציה חזקה ומבוססת, קואליציה שתהייה מעין מראה של הרכב האוכלוסייה בעיר.  לקח מעט זמן מעל הצפוי, בסופו של דבר יש לה קואליציה מבוססת על  תומכיה וקבוצה חרדית. התקווה לצרף עוד  קיימת. וזה רק עניין של זמן, שעוד קבוצות ימצאו את הנתיב הנכון להגיע לשולחן.

בלוך תפסה את השור בקרניו,  כפי שאמרנו ביקשה ללמוד.  במקום אחר, חיפשו את השותף לגורם שהביא את העיר למצבה  ומיד סקלו אותו באבנים. כדרכה,  ביקשה  ללמוד.  לקח לה מעט זמן ובסופו של דבר זיהתה את מיקום המוקשים בניהול המערכת.  ברגישות ובכבוד היא נפרדה משניים, שני בעלי מקצוע חשובים ברשות. האחד, מנכ"לה, השני דוברה. בלוך לא  צעקה  בחוצות את כישלונם, היא פשוט נפרדה מהם בדרכה, בסימפטיה, בחיוך. זו רק תחילת הדרך...   

כשנכנסה בלוך לתפקיד מצאה  אגף רווחה ללא מנהל, מצאה אגף הנדסה ללא מהנדס, מצאה עיר ללא רב ועם חשב מלווה במועצה הדתית, מצאה משרות לא מאוישות,  מהנדס תשתיות חסר, סמנכ"ל שפרש לפני למעלה משנה וחצי,  ובעיקר עם מצב תדמיתי בשיא השפל, תעסוקה דלה לנשים במגזר החרדי,  שטחי תעשיה  מצומקים, תושבים התביישו להודות שהם מבית שמש, הגירה שלילית של אוכלוסיה חיובית,  מצב סוציו אקונומי ברמה של כפרים מהנגב הצפוני, וליד כל זה עוד תכניות בניה לעוד שכונות. בלוך  לא נרתעה וביקשה ללמוד את הסכם הגג לבניית אלפי יחי"ד בעיר.  קאנטרי קלאב חסר,  בית קולנוע אין, היכל תרבות בהקמה, איצטדיון שלא נגמר, בית עירייה בדמי שכירות, שוק עירוני כושל,  נבחרות ייצוגיות בקושי,  לא פשוט. ממש מצב מורכב ומסובך, כמו בעיית האכלוס שהתעוררה  מולה, לתת אישורי אכלוס לעוד דירות בלי תשתיות או לתבוע ממשרדי הממשלה תחילה לפתור את בעיית החוסרים בתשתיות. מאבק פנימי לא פשוט  אצל כל אדם, בודאי אצל אדם רגיש למצוקות חברתיות כמו בלוך.   במה תתחיל לטפל? כל  סעיף זה כזה מחייב דיונים וישיבות עם גורמים שונים... ושימו לב לא שכחנו בעיות בריאות, אפילו מחלת החצבת קיבלה את פניה ביומה הראשון בלי כוונה.  ומה עם תחבורה? וגם הפגנות... חרדים ל"ע אוהבי הכבישים והמדרכות, גם הם כבר מנסים  לדרוש את תשומת ליבה.  כל זה ורק חמישים יום חלפו מאז קיבלה את השלטון לידיה....

בלוך, בכניסתה למערכת זכתה לקבלת פנים שלא כל נבחר זוכה לה. אהבה, סימפטיה, עד כדי סגידה בתקשורת הארצית המופתעת מהעובדה שבית שמש החרדית הפכה פניה, ובחרה בראש עיר  ציוני, ועוד איזה ראש עיר ציוני, אישה!!! בפעם הראשונה בהיסטוריה של העיר, אישה מתמודדת, אישה שלא ספרו אותה כברת סיכויים לנצח  והיא מנצחת. את ההד מבחירתה היא מתרגמת גם בימים אלה  לשאיפה ליצור הזדמנות חדשה עבור העיר. לוקח זמן, וייקח כמה שיקח,

איני יודע אם כבר שמתם לב, בית שמש כבר לא מוזכרת בתקשורת  כעיר חרדית.  נכון, יש רוב אוכלוסיה חרדי, עיר עם תכניות לאיזון דמוגרפי. אמרו, ויפה שאומרים זאת כל אימת שנדרשים מנהיגי הציבור.  אין כוונה חלילה לבטל או למחוק את  הפרק של אכלוס העיר בחרדים, יש כוונה ברורה  לאזן דמוגרפית את העיר, להגדיל כאן אוכלוסיה ציונית ליד תושביה החרדים. זהו ניצחון רב משמעות ממנו יכולה העיר רק לצמוח הלאה לטובת כל תושביה. זהו ניצחונה הראשון והעיקרי של בלוך בשלב הזה.  לא מבצע הניקיון שהיא יוזמת, לא השולחנות העגולים להקמת עמק סיליקון בעיר כיוזמה פרטית, ולא  אישור צו הארנונה. אלה נושאים משניים וחשובים לכשעצמם, התדמית של העיר היא שתשפיע לשנים הבאות על כל מהלך שתנסה בלוך לקדם. בעניין זה, כהערת אגב אעיר  טוב עשתה בלוך שגיסה יועץ  תקשורת חיצוני לעמוד לידה. אדם נטול רגשות לעיר, רק הוא  יבחן ויפעל באופן מקצועי להעלות תדמיתה של העיר בעיני הרבים בארץ ובעולם, ומכאן כל הדלתות פתוחות.

ועם כל המילים היפות שלעיל, שלא תחשבו שאין ביקורת על החלטותיה עד כה של בלוך. כמו למשל, ההחלטה לפנות את ביה"ס בסלונים, כמו ההחלטה לצמצם את חוק שב"ס, כמו למשל  דרך מינויי הצוות בלשכתה ובעיקר חוסר המוכנות  לקבל עצה והדרכה כיצד לעשות זאת.  כמו ההחלטה לאמץ את צו הארנונה האחרון של אבוטבול מבלי לערוך בו שינוי כלשהו.  ויש מה לעשות בו, צוות מקצועי  של יומיים עבודה היה מניח לפניה  צו ארנונה  נכון יותר לעיר בית שמש.  כמו  העובדה שעדיין לא הוגש  עדכון תקציב לשנת 2018!!!! עוד מעט קט,  בלוך חייבת להתחיל להיערך לכתוב את תקציב 2019,  ואין אפילו ישיבת הכנה ראשונה בעניין.  כמו העובדה שהיא לא דרשה את  דוחות הפורום המקצועי על צמצום כוח אדם, ואם קיבלה מדוע לא פעלה עד כה לצמצם את כוח האדם בעירייה, דבר נדרש גם על פי דו"ח מבקר המדינה וגם על פי המציאות במצב הכספי העגום של העירייה. ועוד כהנה וכנה. ויש הרבה כהנה שמעוררים סימן שאלה.

עליזה בלוך, דמות רעננה בניהול העיר, היא הייתה מחוייבת המציאות, לא רק בשל צורך ברעננות בכל תפקיד אלא בעיקר כדי לנסות משהו שלא ניסינו אף פעם, אישה, מנהיגה, מנהלת מתחום החינוך, חסרת דעה מוניציפאלית,  וצריך לתת לה את ההזדמנות להוכיח את עצמה. נדמה רק שהיא לוקחת על כתפיה מעבר למה שכל באן אדם רגיל לקחת עליו. האם בלוך היא בן אדם רגיל?  עוד נדבר בכך ונדסקס כל  כך הרבה.