מליאת מועצת העיר השנייה היא שיעור באזרחות. מפרגן מאוד לנבחרי מועצת העיר, על האיפוק, הסבלנות והסיבולת, הנכונות, הניהול, ההקשבה. והיה צריך את כל אלה כדי להביט, לראות, לצפות,  לשמוע את זעקותיהם, זעקות מלאות מרירות, של נציגי דגל, היה חסר שיתחילו בציטוט מתוך מגילת איכה. אין תופסים אדם בשעת צערו.

והיה צריך איפוק, מצד חברי הקואליציה, לא להיגרר להתלהמות של חברי סיעת דגל. אלה חשבו לעשות  בית ספר לעליזה בלוך, וקיבלו שיעור  בהתנהלות דמוקרטית. טענו בשם הדמוקרטיה אבל בזו לכל כלל בדרך ארץ.  סיעה מתוסכלת שמוצאת עצמה אחרי עשר שנות שלטון מחוץ לעשייה הציבורית. רחוק מזירת ההחלטות, רחוק מיכולת ההשפעה. מבין לליבם ומתקשה לקבל את  מצוקתם. הם בחרו בה מרצון.

חברי סיעת דגל חסרים אחד- משה אבוטבול. טוב עשה לעצמו כאשר רחק מהריב והמדון שהביאו חבריו מתמול שלשום. באו בשם יהדות התורה המאוחדת ומצאו עצמם בחצי מפלגה בלבד,  אגו"י לא איתם, במצב הזה הם רק מרחיקים אותה לדורות מהם.  גרינברג, מונטג, סילברסטיין והכוכב החדש ברילנט, באו להטיף ומצאו עצמם במבוכה גדולה. חשבו לעשות דרמה וקיבלו שיעור. באו לטרפד  ולהפריע עבודה תקינה בעירייה, המתנהלת בדרך חדשה ובעיקר אחרת, והם לא מבינים שהם יורים לעצמם ברגל. יכולים לעכב מינוי זה או אחר, נו אז עיכבו. ככה זה בשלטון חדש. טועים ומתקנים. ואפשר לתקן. החכמה אינה בצד אחד בלבד...

לזכותם ייאמר הם עשו שיעורי בית.  מפרגן להם על כך. שיעורי בית שלא חרגו  מהרגיל, הביאו וציטטו את פקודת העיריות.  נו... כאילו גילו עולם חדש.  מי שאכל ושתה מהעירייה שנים ארוכות חייב לדעת את הפקודה הזו על בוריה. חבר שבימי כהונתם הם לא ממש הקפידו על מינהל תקין, לך תדע היכן הם היו היום. לזכותם, וזה יפה מאוד,  ברילנט בעיקר, המנהיג הבא של דגל בעיר,  למרות שהוא עדיין יושב רק בירכתי הספינה אפשר לסמן אותו כמנהיג הדגל הבא, עבר את גרינברג, דילג על מונטג והותיר מאחור רחוק רחוק את סילברסטיין.  ברילנט  ציטט את מנחם בגין, אל תתפלאו אם במליאות הבאות יתחיל לצטט גם מברל כצנלסון. ברילנט מצוייד עם פסקי דין, חסרה לו רק הגלימה, ניסה להצדיק טיעוניו בסעיפים השונים על סדר היום. ומה היה על סדר היום? לא חלוקת ארץ ישראל מחדש ולא בניית התנחלות ביהודה. גם לא חומה ומגדל... גם לא הפרדה בבית שמש.  בסה"כ  אישור חוזים אישיים, בסה"כ  תיקון חוק עזר, בסה"כ, העברת סמכויות חתימה במוסדות חינוך.  על זה צריך לבוא עם פסקי דין? ברילנט נהנה מעצמו, הושיט פעם אחר פעם ידו אל המיקרופון לדבר. כל כך נהנה שעליזה בלוך נתנה לו בכל פעם שרצה את ההזדמנות ללחוץ על הכפתור האדום. בכלל  דגל התנהגו אתמול כאילו הם ישובים בכיתת חינוך מיוחד שמצאו לפניהם צעצוע מלא עוצמה ומסקרן בדמות מיקרופון פתוח, ללחוץ עליו והוא  מגביה את הקול. ואם זה טוב לברילנט, למה שגרינברג לא ילך אחריו, אוי לו אם יתנהל שונה מחברו, זה גונב לו את ההצגה והוא ישב בשקט? הצחקתם את השועל.  ואם תקשיבו להקלטת המליאה תמצאו מה שאמר אחד, חזר אחריו חברו בווריאציה אחרת, בתוספת  תבלין משלו. גם הניסיון הזה לומר את אותו דבר, פעם שנייה ושלישית ורביעית, רק מפה אחר, לא שכנע בצדקת הטענות בודאי אינו אומר שזה אמת. כל הצעות לסדר היום עברו כפי שצריך להיות ברוב של 10 מול שש... יגאל חדד חבר סיעת ש"ס פרש מהמליאה והציל את כבודו מהביזיון של התנהלות חבריו.    

עליזה בלוך כמנהלת מנוסה הבינה את  רצון 'התלמידים' האלה לדבר ולדבר ולדבר ונתנה להם. בשם הדמוקרטיה  ובשם הזכות לחופש ביטוי... כל עוד הם מדברים, שידברו. ניסתה כמנהלת מקצועית להרגיע ולשכך את הכאב והיגון שבקע מגרונם, כמו בכיתה- ילדים, אני כאן,  מקשיבה לכם. אל תמהרו לשום מקום...

באו ימים חדשים על העיר. התמוגגתי. סוף סוף מבינים בדגל  שיש דמוקרטיה. מה לעשות ומי שחתום על סירוסה הם דווקא החרדים, אם שכחו נזכיר להם,  פרשת זיוף הבחירות, פגיעה וכתם נצחי על מצחם. גילו את מנחם בגין, גם זו ברכה. והברכה הגדולה? כן  נוכחות פסקי הדין של בית המשפט העליון על שולחנם. מי שמאמין בבית משפט עליון, בדרך לקראת  קבלת עול מלכות. דהיינו מתקרב גם לתשלומי מס אמת, מתקרב לגיוס לצה"ל, מתקרב לקיים את חוקי המדינה, ומי יודע גם לתשלום ארנונה כדת וכדין מבלי  להיות נאלץ להמציא מסמכים לקבל הנחות ופטורים.  ימות המשיח הגיעו על בית שמש. תודה לך הקב"ה שזיכיתני והביאתני הלום. תודה לך עליזה בלוך שהסכמת להתמודד בדרכך הנינוחה ו  ואם אצטרך לסכם במשפט אחד: אזי מליאה רעשנית לא בהכרח היא מליאה שלילית.  הצדדים עשו כל אחד לפי דרכו את עבודתו, ככה צריכה להיות  מליאה.