הפתעה מוחלטת והלם פקדו את בית שמש בסוף השבוע שעבר עם היוודע דבר הפטירה הפתאומית של חיים כהן ז"ל, ציוני דגול, אוהב העם והארץ. למעלה מאלף משתתפים באו לחלוק לו כבוד אחרון ובהם השר צחי הנגבי ובכירי בית"ר וקק"ל בעבר ובהווה.

חיים כהן ז"ל גדל בעיר בית שמש והיה חניך בתנועת בית"ר והגיע עד להנהגת התנועה בארץ. לאחר מכן טיפס במעלה התפקידים בקק"ל, שם מילא תפקידי ניהול ושליחות בכירים בארץ ובעולם. נולד במרוקו, עלה ארצה בגיל 5,  בן חמישי מבין עשרה אחים, נולד לאחר ארבע בנות, בן לשמחה ומשה כהן ז"ל וסב ל8 נכדים שהיו כל עולמו. חיים כהן התנדב עוד בצעירותו בתנועת הנוער ביתר, שירת בצבא והחל את עבודתו בקקל כשליח בבלגיה ובצרפת חברים רבים ובני משפחה ספדו לו על היותו ציוני דגול ואוהב העם וארץ ישראל.


חברו לתנועת בית"ר, יעקב חגואל, כיום מ"מ יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית: 

"עם ישראל איבד היום את אחד מטובי בניה.איש עם חזון ובעל ערכים שתמיד ידע לשלב חיוך עם מעשה טוב. איש שלעולם לא שכח מאין בא והיה אהוב על כולם עם הומור מיוחד ושנון ואיש משפחה. דאג תמיד למשפחתו בראש מעיניו. אחיותיו ואחיו סיפרו שלעולם לא שיתף במעשיו הרבים ובעבודתו היה איש צנוע תמיד ששאלו לעבודתו ענה שהוא שליח בצרפת. רק במותו גילנו שהעלה יהודים ארצה ודאג לתרומות רבות למען ארץ ישראל ועוד דברים רבים שלעולם לא ידענו.".

סימה כהן הגיסה, אשתו של האח אבי שייבדל לחיים ארוכים כתבה בדמע מילים היוצאים מן הלב לזכרו:

"חיים יקר ואהוב שלנו, איזו מכה קיבלנו? איך נדבר עליך בלשון עבר? הלב נשבר ומסרב להאמין, מיום חמישי בלילה בהישמע הבשורה המרה, הקשה, הכואבת, איננו יודעים את נפשנו מצער עמוק על האובדן שלך- אח, אבא, סבא , גיס נפלא , עם לב זהב ונתינה מכל הלב תמיד עם חיוך כובש, איש שיחה מרתק בידיעותיך הרבות ותובננותיך החכמות להפליא,אתה הדואג לכולם ומתעניין בשלום כולם מגדול ועד קטן, תמיד עם עצה טובה , עם חוש הומור נפלא שגרם לכולנו להתאהב בך, היית אבא וסבא נפלא לילדיך ונכדיך המקסימים שכל כך התגאיתה בהם, לי הייתה חבר, איש שיחה מרתק, מורה דרך שלי בכל נושא ועניין, כשהגעתה אלינו הבית היה מואר באור מיוחד, שמחנו מאוד בחברתךולעולם זה לא היה מספיק רצינו ממך עוד ועוד. השארתה חלל כל כך גדול וצער עמוק ויחד עם זאת זכרונות רבים ודרך לחיים- ממךלמדנו טוב לב מהו, כבוד לזולת, צניעות , חסדים ומצוות לרוב עם חיוך תמידי וסבר פנים יפות, אתה יחיד במינו. היום לצערנו תגיע למנוחת עולמים, מבקשת ממך סליחה ומחילה, תהיה מליץ יו שר על כולנו- תבקש עלינו  רחמים ושלום, נוח על משכבך בשלום אהוב שלנו, לא אשכח אותך לעד,    ת.נ.צ.ב.ה".

אלי כהן, חבר מועצת העיר לשעבר, הכיר את חיים כהן עשרות שנים. אלי היה חניך, מדרך ושליח של תנועת בית"ר, שליח וסמנכ"ל הסוכנות ומנהל המחלקה לעלייה, כיום מנכ"ל ההסתדרות הציונית:

"חיים כהן שכיהן בתפקידים חשובים ציבוריים רמי מעלה בהם, חבר הנהלת ההסתדרות הציונית העולמית , ראש המחלקה לפעילות בתפוצות ,סגן יו״ר קק״ל שליח המוסדות הלאומיים בצרפת ותמיד איש בית״ר, ציוני אוהב העם והארץ .חיים היה ראשית לכול, חיים האדם, החבר ,החביב על כול הבריות ,האבא, הסבא,השכן,האיש מהשכונה ליד, תושב בית שמש . עם החיוך התמידי עם הקול העמוק והדיבור הישראלי ,עם השפה המרוקאית העסיסית והדיבור הצרפתי, עם הבדיחה המקורית והצחוק המתגלגל. חיים עם הלב הרחב ,הדאגה לאבא משה ואחר כך לאימא שמחה וכול הזמן לאחים ולגיסים ובשנים האחרונות לילדים בכלל ולנכדים בפרט . היום כשהגעת למנוחת עולמים בגנזי מרומים חזרת להתאחד עם הוריך היקרים . יחד אתך נסתלק לו מן העולם הרבה מן הטוב שהיה לנו .השארת כאן מצבת עד של עשייה ויצירה יהודית ציונית והמון אדם חבריך שנושאים חלק ממך ואוהבים אותך תמיד .אחי ידידי וחברי חיים היקר ,תהי מנוחתך עדן ויהי זכרך ברוך"

צילומים: באדיבות המשפחה