הרב עסיס הוא מן הדמויות שקשה לפספס בבית שמש הוותיקה. בקסם ובמומחיות השמורים רק לא משתלבים החזות החרדית ויכולת החיבור שלו לכל גווני האוכלוסייה בעיר. ומי שמכיר אותו יודע שזה שיקוף של פנימיות המכילה כל יהודי באשר הוא וניסיון חייו בהחלט מעיד על כך.

בן 56, נולד בבית שמש ולמד בבתי הספר 'שדה יהושע' ו'פירסט'. את התיכון סיים בישיבה התיכונית 'קרית נוער' ושירת שירות צבאי מלא של שלוש שנים במימשל הצבאי בחברון שם שימש כעוזר קמב"ץ. במהלך שירותו הצבאי זכה לעמוד בין 120 החיילים המצטיינים בבית הנשיא ביום העצמאות. במהלך שנות נעוריו בעיר היה חבר בתנועת 'בני עקיבא' – חניך, מדריך וקומונר בסניף בית שמש. לאחר השירות הצבאי התנדב למשך שנה לשמש כקומונר בסניף כפר שלם שבדרום תל אביב.

משם פנה לחינוך ולמד הוראת מדעים במכללה הדתית למורים 'ליפשיץ'. בהמשך למד קורס מנהלים ותואר שני במכללה בירושלים. תואר שני נוסף עשה הרב עסיס במכללת במורשת יעקב בנושא חכמי התלמוד. לאחרונה החל  לקחת קורסים לקראת דוקטורט באוניברסיטת בן גןריון בבאר שבע.

במשך השנים לימד במספר מוסדות חינוך: "חינכתי בממ"ד 'אליקים', ב'פירסט' לימדתי , בקרית חינוך לימדתי מדעים, היסטוריה ולימודי קודש". אחרי עשור עבר לתחום הניהול: "התחלתי ב'ברויאר' בקיבוץ חפץ חיים, שם ניהלתי במשך 10 שנים. במשך 8 שנים הובלתי והקמתי את מוסדות 'אהבת ישראל'. קיבלתי בית ספר עם 030 תלמידים וסיימנו עם 4 מוסדות: יסודיים בנים ובנות ישיבה ואולפנה. עם למעלה מאלף תלמידים, הצלחה ושם טוב". לאחר חצי יובל של ניהול והקמת מוסדות חינוך קיבל את תפקיד מנהל מחלקת החינוך במועצה האזורית נחל שורק.

על שלוש השנים בתפקידו זה הוא מספר: "שם ב"ה קידמנו את נושא החינוך ממעונות דרך גנים בתי ספר יסודיים מצטיינים והקמת מוסדות חדשים, הישגים מדהימים באחוזי זכאות לבגרות, התנדבות וגיוס לצה"ל מהגבוהים בארץ. מעל לכל הקמנו מרכז למחוננים ומצטיינים שנקרא 'ברקת' אולי הטוב ביותר בארץ עם כ-240 תלמידים שמקבלים אתה תכניות הייחודיות ביותר והטובות ביותר הקיימים בארץ. גם תלמידי החינוך המיוחד מקבלים יחס מיוחד והקמנו בשנה זו בית ספר לחינוך מיוחד עם שילוב דו כיווני. תלמידים 'רגילים' שלומדים אצלם והם באים לבתי ספר 'רגילים' לתחומים שונים, מה שמביא לנתינה וקבלה הדדיים".

אך מי שמכיר את הרב עסיס כל השנים יודע שגולת הכותרת של עשייתו הציבורית היא התנדבותו ארוכת השנים לצידו של הרב משה זאב כץ זצ"ל וסיוע לו בתפעול מוסדותיו בעיר, דבר שנמשך עד היום, יותר מעשור מאז נפטר הרב. על עשייתו זו מספר הרב עסיס: "אני מתלמידיו של הרב זאב משה כץ, מקים אוהלה של תורה וחסד בבית שמש הוותיקה ברחוב תפארת משה. מקום שוקק תורה וחסד לכלל האוכלוסייה בעיר. מאות מתפללים במניינים שונים. כ-70 אברכים שתורתם אומנותם. כמאה תלמידים ללא מסגרות באים בערבים ולומדים עם אברכים ואנשים נוספים. אנו מארגנים להם יציאות, פעילויות ספורט והרבה אהבה ומסירות. במקום גמ"ח שאני מנהל אותו הוא פועל למעלה מ-35 שנים, תומך ועוזר לכל תושב. יש את ארגון נשי אהבת ישראל התומך בנשים הזקוקות לעזרה – עם מתן מצרכי מזון במהלך כל השנה ובפרט בחגים. הכול בהתנדבות מלאה. אני מוסר שיעורים לגברים ולנשים למעלה מעשור. עורך חופות ומשכים שלום במשפחות רבות. מעולם ללא תשלום. הכול בהתנדבות. כפי שאתם רואים, רוח הנתינה, אהבת ישראל ואהבת ה' והתורה וכמובן ארץ ישראל השלמה והטובה הן נר לרגליי. כך חונכתי וכך אני מחנך וכך אחנך".

בשנים האחרונות הועלה שמך בהקשר של מועמד לניהול אגף החינוך בעירייה ואפילו לראשות העיר. כיצד התגלגלת לנהל אגף חינוך ברשות אחרת ומדוע במערכת הנוכחית אתה מסתפק בהתמודדות למועצת העיר בלבד?

"אחרי ניסיון של כ-40 שנים בחינוך עם קבלות של הצלחות בסייעתא דשמיא, מצאתי לנכון לשרת בראש ובראשונה את תושבי בית שמש האהובים. הצעתי את עצמי לשמש כמנהל אגף החינוך בעיר. לרעיון הזה הצטרף ראש העיר, משה אבוטבול, אך המהלך לא צלח עקב מהלכים זרים, לא מקצועיים ולא ענייניים. לפני שבע שנים, קרא לי הרב יעקב יוסף זצ"ל (בנו הבכור של מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל) והסביר שהמצב בבית שמש בהיבטים שונים ובפרט בניהול לוקה מאוד בחסר. אחרי שיחות וטלפונים החליט וציווה עליי לצאת ולהתמודד על ראשות העיר בית שמש ולפעול על פי הנחיותיו אותן פירט. התחננתי ואמרתי  שאני לא מעוניין כי אני איש חינוך ולא איש פוליטי אבל הוא עמד על כך וציטט מפרקי אבות 'במקום שאין אנשים השתדל להיות איש'.

לצערנו, כעבור חודש חודשיים המחלה הנוראה התגלתה אצלו וירדנו מכל הסיפור. הוא נפטר פחות משנה לפני אביו, מרן זצ"ל. לפני כשנה בערך, פנה בנו יקירו, הרב עובדיה שליט"א, תושב בית שמש, רב קהילה וראש כולל. הוא שאל אותי אם אני זוכר את ציוויו של אבא. 'אנחנו צריכים לממש את זה וביחד', אמר. לדבריו, זה היה מהלך מתבקש עקב המצב הלא טוב הקיים בין האוכלוסיות והקשיים הרבים הקיימים בתפקוד העיר - אם זה במראה, באסתטיקה, תשתיות הכבישים ובכלל, תעסוקה לנשים ולנוער נושר, חינוך פושר, תחבורה שאינה מתאימה לעידן בו אנו נמצאים. תראה את תושבי רמה ג' שלוקח להם שעה ורבע להגיע לתחנת הרכבת במקום תוך רבע שעה. תראה שכונה חדשה ללא מקווה טהרה מזה כשנתיים וכיום, מקווה בודד לאלפי נשים צדקניות הזקוקות לזאת כל יום ובפרט הקושי בשבת.

התחלנו בהכנות מזה מספר חודשים לריצה לראשות העיר, אך ערב נסיבות אישיות ומשפחתיות החלטתי שזה לא הזמן המתאים. ובכל זאת, אנו מבקשים להיות שותפים לשינוי תדמית העיר היקרה לנו מאוד בבחינת 'טוב שם משמן טוב', כאנשי מקצוע, כאנשי שירות אדיב, נדיב וראוי, וכאנשים שרוצים לעמול במסירות כדי לשפר ולהביא את עירנו לקידמה ואל המקום המתאים לה".

האם קיבלת פניות להתמודד ברשימות אחרות?

"קיבלתי הרבה כאלו במשך השנים. לפני 30 שנה הייתי חבר במפד"ל אך מאז אני מחוץ לפוליטיקה. היו פניות לעמוד בראשות ש"ס וגם מפלגות אחרות פנו אליי. לפני מספר חודשים מספר מפלגות הביעו הסכמה לתמוך בי לראשות העיר והתנו זאת בלראות עמנו מפלגה חרדית אחת נוספת. היו שיחות עם מפלגות חרדיות שונות".

הזכרת את הקשר שלך עם בן מרן ונכדו. איך התגובות לכך שהם איתך ולא עם ש"ס?

"הרב עובדיה יוסף הוא איש תורה וחסד, איש שעמל עם נוער נושר, איש של אהבת כל אדם, ארץ ישראל השלמה בליבו, מוסר נפש עבור כל יהודי ויהודייה, למד במסודות חב"ד ורוח חב"ד בקרבו. אנו רואים נהירה רבתי מכל המגזרים בתמיכה, בהתנדבות עצומה, חסידים ליטאים, ספרדים, אשכנזים, רוסים, אתיופים, מסורתיים ודתיים - 'כולם כאחד נקבצו ובאו לך'. בבחינת מימוש שם המפלגה 'הנה מה טוב ומה נעים שבת אחים גם יחד'. אכן הצטרפו אלינו גם  תומכי מפלגת יחד של אלי ישי בנשיאות מרן הרב מאיר מזוז שליט"א, וכן מפלגת טוב בראשות אלי פרידמן וציבור גדול מתנועת חב"ד. הם מבינים שיש לתמוך במפלגה שהיא גם חרדית וגם פונה לכלל עם ישראל והמצע שלנו מתאים לרוחם. אליהם הצטרפו לאחרונה תושבים רבים שמוקירים ומעריכים את עשייתנו ואישיותנו. על הכול אנו מודים לכולם".

מי הם המועמדים הנוספים במפלגה?

"נמצא אתנו עובדיה מזרחי, איש חסד ממעלה ראשונה שמספק כל שבוע מצרכים, אוכל מבושל עד הבית למשפחות רבות. איש חשוב נוסף בשורותינו הוא יוסף מהרט, בן העדה האתיופית, איש ירא שמיים, איש חסד, אוהב הבריות ויש בו הרבה צניעות".

איך התגובות שאתם מקבלים מהציבור?

"התגובות חמות. רבים פונים אלינו מיוזמתם. חסדי גור התקשר אליי ואמר ששמע עליי ויודע מי אני והוא מעמיד לרשותי 20 אנשים שייתנו שירות ומעמיד לרשותי את רכבו  ביום הבחירות. הוא כבר בא לכאן והוא מימש את כל מה שקיים. מישהו מרמה א', תלמיד חכם שמעולם לא פגשתי, בא עם רשימה של 30 איש ואמר 'אני לשירותך בכל מקום, בכל זמן' וביום הבחירות יעמול למען המפלגה. אישה חילונית, מלאה אהבה ואמונה, שהייתה אחראית ניקון בבית הספר, פגשה אותי ואמרה 'הרב עסיס, את האישיות שלך והדרך לא שוכחים כל המשפחה והחברות שלי מצביעות לך".

לא נקטתם עמדה פומבית באשר לתמיכה במועמד לראשות העיר. יש לכך סיבה?

"התומכים שלנו הם חוצי מגזרים - חלקם תומכים במשה וחלקם בעליזה. לכן אנו לא תומכים בגלוי בעניין הראשות. אנו בטוחים כי דרך זו תהיה לטובת כלל התושבים בעיר בית שמש. נקבל את הכוח ונחזיר כוח בכל העוצמה".

באלו תחומים תרצו אתה וחבריך לסיעה לטפל כאשר תיבחרו למועצת העיר?

"נרצה להיות שותפים בעיקר בחינוך ובתרבות ובוודאי בנושא של מראה ואסתטיקה של העיר ולא נניח ידינו להיות שותפים בכל תחום כדי לקדם את הנדרש בעיר. אנו מבקשים לראות בבית שמש תושבים רבים חדשים מכלל הציבורים בעיר, שמצטרפים להסתופף בעיר היפה שלנו, עיר שחוברה לה יחדיו, באהבה, בסבלנות ובסובלנות. עיר שיודעים לחיות בה זה עם זה וליד זה באהבה ובכבוד. ערי שאיש את רעהו יעזורו ולאחיו יאמר חזק. נהיה מודל לכלל הערים מתוך מבט לעתיד, כי אנו יודעים שהצפוי הוא שהציבור החרדי יתרבה וצריכים ללמוד כולנו לחיות יחד – חרדים, דתיים, מסורתיים וחילוניים - הכול תלוי רק בנו ובביטוי המפתח אהבת חינם".

כמה מנדטים אתה מעריך שתקבל?

"בעזרת ה' מצפים לכ-3 מנדטים. יש לנו עיר יפה, עיר פורחת, עיר היסטורית עם אתרים מיוחדים, אנשים מכל המגזרים וצריך לחשוב טוב ולעשות טוב. אפשר לפתח כאן הרבה יזמויות כמו בית ספר שדה, בתי הארחה, להביא יזמים ובעלי עסקים. צריך לראות איך מאפשרים לכל מגזר לחיות את חייו לפי השקפתו. לפעול למתן שירות מקצועי ויעיל ללא שום הבדל בין כלל התושבים. אחד הדברים החשובים זה לשפר את מתן השירות של עובדי העירייה, את המקצועיות וניצול הזמן, על ידי שיח מיטבי ותגמול מתאים כדי שכל תושב וכלל העיר ייהנו מיכולותיהם ועשייתם הברוכה. כמו כן, בנושא של תנועות הנוער, חייבים לתת כוח, תקציב, אנשי מקצוע, מבנים מתאימים, בניית תכניות ייחודיות כדי לראות איך מעצימים אותם ומעניקים להם את האפשרות לבנות, להיבנות ולתת - למענם ולמען בצבור הבוגר יותר ולמען כלל התושבים. הנוער הוא עתיד עירנו".