לאחר כנס הפתיחה המרשים שבו הוצג בפני ראשי ישובים ופעילים מרכזיים עיקרי חזון המועצה של מטה יהודה לשנים הבאות מתפנה משה דדון ראש המועצה בעשור האחרון להציג בפני הציבור את תפיסת העולם שלו לגבי עתידה של המועצה .

אתה מתמודד לראשות המועצה בפעם השלישית , בפעם הראשונה הבאת לציבור במטה יהודה את בשורת השינוי הגדול בפעם השנייה לפני חמש שנים למעשה לא הייתה התמודדות לנוכח ההכרה בכל רחבי המועצה שההבטחות הגדולות אכן יושמו אחת לאחת , מה הבשורה שלך הפעם כאשר את מתמודד לקדנציה שלישית?

"ראשית התחושה העיקרית המובילה אותי היא תחושה של רעב גדול לעשיה, מזה 23 שנים שאני פועל, משפיע ובונה במטה יהודה . מהימים שהובלתי את תנועות הנוער במועצה, דרך תפקידי כמזכיר המועצה ובפסגת העשייה כראש מועצה.  אם יש דבר אחד שליווה אותי לאורך כל השנים הוא טובת מטה יהודה ככלל וטובתו של התושב בפרט. ההישג הגדול ביותר בקדנציה השנייה היה ניצחון מוחץ בשתי מלחמות שאיימו להביא הרס למטה יהודה , הראשון ועדות גבולות שבקשו לאפשר לערים בסביבתה של המועצה לספח שטחים נרחבים ואזורי תעשיה של המועצה והשני הניסיון לכרות פצלי שמן בשטחי המועצה. דבר שאילו היה מצליח היה מביא להרס סביבתי ללא תקנה. האיומים הללו הוסרו זמנית , עכשיו יש חובה לקבע את ההישגים הללו ולהמשיך הלאה במלוא העוצמה לחיזוק המועצה".   

האם לדעתך יש קשר בין סוגיות אלו לבין חקירות המשטרה?

"לכולנו כבוד למערכת החוק אבל כפי שראינו פעמים רבות היא לא חפה מטעויות , בשנים האחרונות היו מקרים רבים של עינוי דין נגד אנשי ציבור בכלל וראשי רשויות, כאשר מסתכלים בדיעבד על ההתרחשויות הללו, ניתן תמיד להצביע על אינטרסנטים מסוגים שונים המבקשים באמצעות פעילות נגד ראש הרשות להזיז הצידה את מי שמפריע להם. לצערי חברו אל אותם כוחות חיצוניים  גורמים מקומיים שהעדיפו את האינטרס האישי שלהם על פני האינטרס של התושבים והמועצה. המלחמות הללו הינם ניסיון לקעקע את הבחירה של התושבים באמצעים שלעיתים אינם לגיטימיים. אני הייתי ראש החץ במאבקים אלו, ואני משלם מחיר כבד על מלחמות אלו אך לרגע אחד לא מצטער עליהם , הייתי עושה זאת שוב ללא כל היסוס".

אז אתה טוען שהחקירות ועינוי הדין שאתה עובר אינן לגיטיומיות?

"הפעילות של אותם גורמים המבקשים להשיג הישגים באמצעות פגיעה בראש המועצה איננה ראויה. החקירות של המשטרה לא רק שהינן לגיטימיות הן הכרחיות. מטרתן לחשוף את האמת ולהגן על הציבור. תמיד רכשתי כבוד עצום למערכות החוק, וגם כשאני נמצא בעין הסערה לא שיניתי את דעתי עליהן, אבל וזהו אבל גדול , בשנים האחרונות הוכח בבית המשפט שמערכות אלו בלשון המעטה אינן חפות מטעויות. די אם נקרא את דברי הביקורת החריפים של השופטת על נסיבות מעצרי ניתן ללמוד עד כמה יכולה מערכת לפגוע באזרח, בכל אזרח. החקירות לגיטימיות ואפילו הכרחיות כחלק מהדמוקרטיה".

בג"צ קבע שאתה יכול להיבחר מחדש לראשות המועצה כציד אתה רואה את סוגיית חזקת החפות. והזכות לבחור ולהיבחר?

"למרות שיש חילוקי דעות עצומים בין גורמים שונים בתוך מערכת המשפט יש אחדות דעים בכל הקשור לחזקת החפות. אדם זכאי כל עוד לא הוכחה אשמתו, לא המשטרה ולא הפרקליטות תחרוץ דין אלא אך ורק פסק דין של רשויות המשפט, ואכן בשנים האחרונות בתי המשפט זיכו נאשמים רבים מהתחום הציבורי. בג"צ החליט שכל עוד אין הרשעה כל אחד רשאי לבחור ולהיבחרלפני חמש שנים עמד הכלל הזה למבחן שעה שבית המשפט העליון קבע שלכל אדם זכות לבחור ולהיבחר בפסיקה הזאת דאג בית המשפט לא רק להגן על זכויות המואשם, אלא לא פחות חשוב מכך על זכותם של האזרחים לקבוע מי ינהיג אותם בשנים הקרובות . זכות הבחירה של תושבי מטה יהודה איננה מוטלת בספק, ומכאן גם ברור שהם ורק הם יקבעו את עתידם . צדקתי ללא ספק תצא לאור, מה שעלינו לדאוג לכך הוא שתוך כדי התהליך המשפטי , תושבי המועצה לא יפגעו , יותר ממה שהם נפגעו עד כה".

ושאלה אחרונה בנושא הזה כמביט מהצד כיצד אתה רואה את החקירות המתוקשרות המתנהלות נגד ראש הממשלה?

"השיטות ודרכי הפעולה דומים, אבל כמו במקרה שלי אני חושב שחובה על הרשויות למצות את החקירות כלפי כל איש ציבור גם אם הוא ראש ממשלה, זכות החפות עומדת לו כמו לכל אדם אחר וחשוב מכך חקירה יסודית תוך שיתוף פעולה מלא עם המשטרה היא הדרך בסופו של דבר להוכיח את צדקתם המלאה של אנשי הציבור. חשוב לי לציין כאן שגם אם יוגש כתב אישום נגד נתניהו הוא ימשיך לכהן כראש ממשלה כל עוד לא הורשע, הכלל הזה חייב להיות נכון גם לראשי מועצות , אם כי הציבור רוצה את נתניהו, כראש ממשלה ולהבדיל את דדון כראש מועצה, טובת הציבור חייבת לבוא לידי ביטוי ביכולת להמשיך ולשרת באותה מידה. או כמו שרבים במועצה אומרים לי – ביבי יישאר וגם דדון יישאר".

מהם האתגרים הבאים העומדים לדעתך בפני המועצה?

"האתגר המרכזי העומד בפנינו הוא להמשיך לפתח את המערכת החינוך ולהפוך אותה למובילה בכל קנה מידה. התוכנית הרב שנתית שהוצגה בפני הציבור בשבוע שעבר מתווה מפת דרכים ברת ביצוע ליישום מטרה עליונה זו. אם אין קמח אין תורה, וכתוצאה מהשיקום הכלכלי שהמועצה עברה בראשותי בשנים האחרונות , עוצמתה של המועצה מאפשרת לה שדרוג משמעותי נוסף במערכת החינוך כל זאת תוך ניצול המשאבים של הבנים החוזרים, פיתוח לימודי טכנולוגיה ומדעים ברמה הגבוהה ביותר ולא פחות חשוב מתן אפשרות להתמחות באומנות קיימות ושמירה על הסביבה כך כל ילד יוכל לעסוק במה שמעניין אותו ובעיקר למצות את הפוטנציאל שלו. כמי שגדל בתנועת הנוער ומאמין באינטגרציה בין חינוך פורמאלי ולא פורמאלי אני מתכוון להמשיך ולהשקיע רבות בתנועות הנוער כעוגן חינוכי וערכי. החינוך היה תמיד בראש סדר העדיפויות ויהיה כך גם בקדנציה הבאה".

כיצד אתה רואה את המשך שיתוף הפעולה עם רשויות הסובבות אותנו.

במקרה הזה המועצה בראשותי העדיפה לחשוב בצורה יצירתית ואחראית ואפשרה לתלמידים במועצה ליהנות גם מהזדמנויות הנמצאות בסביבה הקרובה אלינו. יחד עם זאת בתוכנית האב של החינוך במועצה מרכיב חשוב ביותר הוא הרחבת האפשרויות ללימודים גבוהים במועצה תוך דגש על לימודי תיירות, ייננות קיימות וסביבה . לימודים אלו הינם חלק בלתי נפרד מפיתוח כלכלת התיירות האזורית בשנים הקרובות וכמובן, פיתוח התיירות הינה משימה עיקרית העומדת בפני המועצה, לצורך כך שקד צוות בראשות ברוך פלד יחד עם משה דדון להכין תוכנית מקיפה וברת ביצוע שתביא לקפיצת מדרגה: העדפה לתיירות נכנסת תוך מיתוג האזור כמאפשר מגוון רחב של אפשרויות לאורך כל השנה. פיתוח תיירות יין הכוללת מיתוג אזורי , מרכזי מבקרים ראויים. בניית מרכז מבקרים אזורי לדרך היין האזורית פיתוח תיירות צליינית סביב סיפור יוחנן המטביל  , לטרון  , בית ג'מאל, אבו גוש  וירושלים. העמקת הקשר עם הקהילה האוונגליסטית פיתוח תיירות יהודית  סביב סיפורי שמשון , יהושוע בן נון , דוד המלך ומלכות יהודה ( כולל הבאת ארון הברית לירושלים). פיתוח אתרים ארכיאולוגים בהתאם פיתוח תיירות רפואית סביב בית החולים הדסה ובתי חולים בירושלים פיתוח תיירות משפחות על ידי הקמת התשתית הנדרשת".

אילו משימות נוספות עומדות בפני המועצה?

"ראשית השירות לאזרח, השירות לאזרח ישלב שני אלמנטים חשובים הראשון , המשך העמקת תודעת השירות של עובדי המועצה , אין תחליף לשירות אכפתי חם ומסור ומצד שני הטמעת עוד ועוד כלים דיגיטאליים כך שיוכל להיווצר קשר בלתי אמצעי בין התושב לבין המועצה, לדוגמא המועצה תאפשר במקביל לשעות הקבלה הרגילות  - שעות קבלה – בסקייפ ובכלי וידיאו נוספים מכל מקום במועצה כך שעם השימוש בכלים הדיגיטאליים לא יאבד הקשר האנושי. חשוב לציין בהקשר זה שהמועצה תמשיך להעניק שירותי תרבות, מסורת ודת ברמה הגבוהה ביותר , כל זאת תוך דאגה לכל מגוון האוכלוסייה, מוסלמים נוצרים ויהודים, בצורה שווה. המועצה תמשיך לפתח את האחדות שבה אבל תקפיד לשמור על הייחוד של כל ישוב וכל עדה, זה סוד הקסם של מטה יהודה וזה סוד כוחנו. במקביל אנו נמשיך לפתח את התשתיות במועצה, מצד אחד נרחיב משמעותית את תשתיות הספורט והפנאי , כולל פריצת דרכים לשבילי אופניים לשימוש מטה יהודה והאורחים הבאים בשערינו, ומצד שני נמשיך יחד עם משרד התחבורה ביצירת מערכות תחבורה נוחות ובטיחותיות".

לסיום האם יש לך מסר לתושבי מטה יהודה?

"אני לא מאחל לאויבי את מה משאני עובר בשנים האחרונות , יש משהו מאד כואב וחודרני בעיסוק בחייו של איש יצבור, לא לחינם מכונה התהליך שאני עובר עינויי דין , צריך כוח נפשי אדיר להמשיך הלאה ולפעול למען הציבור. אני אדם חזק נחוש ובעל רצון עז לשרת את הציבור , כך עשיתי כל חיי וכך אמשיך לעשות ,יש לי משפחחה תומכת וחמה וחשוב מכל החום החיבה והחיבוק החם שאני מקבל מאלפים מתושבי המועצה, נותן לי כוחות רבים להמשיך ולעשות למען הציבור. אני יכול להסתכל בעיניים של כל תושב ותושבת במועצה ולומר מעולם לא אכזבתי אתכם ולעולם אאכזב אתכם".