אדם שיודע לעבוד עם הידיים הוא אינטליגנט? אדם שאין לו ידיים טובות אבל יודע לעבוד עם הראש, אינטליגנט? וטבח נהדר שמרגיש את האוכל? ועוד: כיום מדברים כבר על אינטליגנציה שלישית, SQ. אינטליגנטים מספיק כדי לנחש מה אומרת האות S? בחינה מחודשת של מושג האינטליגנציה והאבולוציה שהוא עובר, בדרך אל עולם העתיד.

אם ננסה להגדיר בפשטות, אינטליגנציה היא היכולת לעבוד עם נתונים מסוימים כדי לספק רצונות שונים שמתפתחים באנושות. בהיבט האישי, לכל אדם ואדם מגוון רצונות משלו ובהתאם להם מתפתחת בו אינטליגנציה ייחודית. ובאשר לאות S, היא באה מהמילה ספיריטואל. רוחני. אינטליגנציה רוחנית. אז אם עד היום הספיקה לנו התפתחות השכל והרגש, עתה חשוב לפתח גם אינטליגנציה רוחנית, כי לאדם יש צורך במשמעות ובכיוונים חדשים.

לאינטליגנציה רוחנית יכולות להיות כל מיני הגדרות. על פי חכמת הקבלה, שחוקרת את התפתחות האדם, החברה והטבע, למושג זו חשיבות רבה מאוד כי הוא מצביע על שינוי מהותי ביחסו של האדם למציאות. עד כה היינו רגילים לראות את המציאות כמחולקת לחלקים, פלגים ומעמדות. אלה קרובים אליי ואלה פחות, באלה אני מתחשב יותר ובאלה אני נאבק. תמיד יש "אני והאחר", בכל התחומים ובכל הרמות. החל מהתא הזוגי והמשפחתי, דרך מה שקורה בכבישים, בעבודה ובעסקים, ועד לרמת החברה והיחסים הבינלאומיים.

"שיהיה לי טוב", זו השאיפה הטבעית. אפילו כשאני מתייחס למישהו באופן חיובי, זה יושב על חשבון כלשהו "שיהיה לי טוב". כן כן, גם כשאני מודע לכך ובעיקר כשלא. תמיד יש חשבון. יש אני וכל האחרים, ועל ידם אני שואב לתוכי כל מיני סיפוקים ומילויים. כך חיינו דור אחר דור, אבל בזמנינו העולם השתנה. הכול נעשה מקושר, הכול מחובר, תזוזה של פרט כלשהו במערכת משפיעה על כולם. רשת הקשר הזו לופתת אותנו, מטלטלת, מלחיצה, מעמידה על ראשנו אנשים שאיננו רוצים כלל לקחת בחשבון.

כדי שלא נתנגש כל כך זה בזה ונהרוס את עצמנו כליל, חובה לפתח אינטליגנציה מרמה חדשה לחלוטין. כזו שתהיה מותאמת לעולם החדש שהאבולוציה כמו כפתה עלינו. אינטליגנציה חדשה שתאפשר לנו לראות את כל פרטי המציאות בבת אחת. כאילו היו אחד. בלי חלוקות, בלי סיווגים, בלי העדפות. כתמונה אינטגרלית אחת. הבעיה היא שאין בנו רצון לכך, ובלי רצון, גם האינטליגנציה לא מתפתחת כאמור. מכאן נוצר פיגור התפתחותי. אנחנו לא מותאמים לעולם המקושר שבו אנו חיים.

לשם המחשת הפער המדובר: דמיינו מישהו שאותו אינכם סובלים, מישהו שכל הזמן יש לכם מאבקים איתו, התנגשויות. ועכשיו, אתם מקבלים הודעה שאותו אדם מאוס הוא בעצם קרוב שלכם. מאוד קרוב. נגיד, איזה אח אבוד שגדל במשפחה מאמצת. מה תעשו? איך תשתנה עבורכם תמונת המציאות?

גילוי כזה חוו גדולי האומה לאורך הדורות, והוא זה שהפך אותם לענקי רוח. התגלה להם שלמעשה כולנו חלקים משלם אחד, אבל תחושת הקשר בינינו לא קיימת. אנו חיים בעולם הזה בסוג של ערפול חושים מתמיד, ומהותה של האבולוציה שלנו כנבראים היא לפתח בעצמנו את ההכרה בכך שכולנו אחד. במצב של "אחד" יש הדדיות ואהבה, כל כך רחוק ממה שאנו חווים עכשיו.

החוליה המקשרת בין המצב המחובר שאליו עלינו להתקדם לבין התחושה הטבעית של "אני והם", היא פיתוח אינטליגנציה מסוג חדש. פיתוח הרצון ואחריו גם היכולת להתייחס לזרים כאילו היו אני ממש. ואהבת לרעך כמוך, אמרו על כך אותם חכמים. הם לא באו להטיף לנו מוסר, אלא תיארו את הכיוון הכולל של תרגילי הקשר שעלינו לבצע כדי לפתח מחדש את התחושה האבודה. כולנו אחד. הכול אחד. שמע ישראל, ה' א-לוהינו, ה' אחד. על זה מדובר בדיוק.

השיטה המעשית לפיתוח האינטליגנציה הרוחנית מפורטת בחכמת הקבלה, אשר מתגלה כיום כדי להצעיד את האנושות אל המחר בבטחה. בסוף בטוח שנרגיש כמו אחד, כל השאלה היא רק מה נעבור בדרך. מלחמות עולם, משברים אישיים והתרסקויות, או חיבורים, הרפתקאות ומסיבות. האם נהיה מספיק אינטליגנטים כדי לזהות את מגמת ההתפתחות מראש ולבחור נכון?

מן המקורות

"זהו המחקר המכונה לחכמי הנסתר, בשם אחד. והאב הראשון לחקירה זו היה אברהם אבינו".

בעל הסולם - הרב יהודה אשלג, מאמר "תכונתה של חכמת הנסתר בכללה"

"אנו באים להראות לעולם כולו, את האידיאל היותר גבוה שבמטרת הבריאה... בשעה שאנו מעיפים עין בוחנת על הדומם, הצומח, החי, והמדבֵּר, בשעה שאנו משימים לב להקשר הנפלא, המקשר את כולם יחד, צועדת בגאון ההחלטה, כי כל הבריאה כולה אחוזה ורתוקה היא יחד, כשלשלת אחת".

הראי"ה קוק, מאמרי הראי"ה

"פנו לכם מכל העסקים המדומים, ותנו לב לחשוב מחשבות ולהמציא המצאות נכונות לקשר לבכם בלב אחד ממש, ויקוים בכם הכתוב: 'ואהבת לרעך כמוך'".

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 906,907 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 66 ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il