מאת: שירן טמוזרתי

בסוף חודש ינואר הגיעה לסיומה 'התחרות הבינלאומית לדיג ספורטיבי' בחופי איגוד ערים כינרת ועין גב, בשיתוף עמותת 'ישראפיש' מארגנת התחרות. 125 שעות רציפות של דיג קרפיונים בתנאי הישרדות ושהייה בחופי האגם הלאומי בתנאי קור, לינה באוהלים ולילות ללא שינה, בעיצומה של סערת הגשמים וגל הקור שפקד את הארץ.

ילנה לב עם הדג הגדול בתחרות

במסגרת התחרות נשבר שיא כמות הדגים שנתפסו והוחזרו למי הכינרת עם תוצאה של 304 דגים!. כמו כן, במסגרת התחרות נרשם שיא נוסף, במשקל הדגים שהגיע ל- 1,112.330 ק"ג, ממוצע של 3.659  ק"ג לכל דג.  הדייג בתחרות מתבצע תוך שמירה על כללים נוקשים בינלאומיים של ענף ספורט הדייג העולמי ושמירה על הקרפיונים המוחזרים למים במהירות רבה, מיד לאחר השקילה המתבצעת על ידי צוות של שמונה שופטים בינלאומיים, שהקפידו על כללי התחרות וטיפול נאות בדגים. "הקו המנחה בתחרויות אלו, הוא להחזיר את הדגים למים ולקוות שנפגוש אותם שוב בשנה הבאה במשקל גדול יותר" ציין אנדרי מזלין יו"ר ישראפיש.

באירוע הסיום שנערך בעין גב, קבוצת 'לידר' שכללה את אנדרי וילנה לב מבית שמש וסרגי קטייזב מפתח תקווה, זכו בפרס כפול שכן הקבוצה תפסה את הדג הגדול ביותר כבר ביומה השלישי של התחרות, קרפיון במשקל של 11.280 ק"ג שנתפס ושוחרר בסמוך לחוף כורסי של איגוד ערים כינרת וכן הקבוצה ניצחה גם מבחינת כמות הדגים, 71 קרפיונים שנתפסו ושוחררו. למקום השני הגיעה קבוצת ג'סט סטרים' עם 41 דגים ולמקום השלישי ביג קרפיון עם 35 דגים. בסך הכל בתחרות השתתפו 14 קבוצות המורכבות מזוגות או שלישיות, מכל חלקי הארץ וכן מרוסיה, אוקראינה, ארצות הברית וכדומה.

משמאל - קיטיזב סרגיי, אנדריי ולב אלאנה

אנדרי מזלין, מייסד התחרות ו'ישראפיש' מארגנת התחרות, על ההישג:

"אמנם לא קל להיות בחוץ בגשם ובקור, אבל משמח אותנו מאוד שזה הוביל לתוצאות יוצאות דופן ושבירת שיא מבחינת כמות הדגים ומשקלם הכולל". עוד ציין מזלין, כי השנה ניתן להצביע על קרפיונים גדולים ביחס לשנים עברו. כמו כן, סיפר אנדרי: "היו המון דגים קטנים במשקל של פחות מקילו וחצי שלא נספרו בתחרות, אך יש סיבה לאופטימיות, כי עד לתחרות הבאה הם יגיעו למשקל הנחוץ ואולי אז נשבור שוב את השיא במשקל כולל". כמו כן ציין אנדרי, כי במידה ומפלס הכינרת יעלה, תתרבה אוכלוסיית הקרפיונים והדבר יסייע לחזונו לקיים את אליפות העולם לדייג ספורטיבי בישראל.

ברשות הכינרת פועלים לקידום ופיתוח תיירות חורף סביב הכינרת. יעל סלע, מנהלת אגף חינוך וקהילה ברשות הכינרת מציינת, כי הכינרת אגם שאינו קופא לעולם המהווה אבן שואבת לדייגים מקצועיים מכל העולם, בעיקר בעונת החורף, "בחורף יש סביב הכינרת את מזג האוויר הנוח ביותר בארץ, נופים קסומים, עופות נודדים, מקטעים מדהימים בשביל סובב כינרת וכמובן אפשרות לתחרויות דייג כמו זו".

מחזירים את הדגים למים

קפטן מנחם לב, דייג ותיק מנמל עין גב אמר, כי מזג האוויר הקר מקרב את הדגים לקו החוף בחיפוש אחר מזון. כמו כן ציין לב: "בגשם הראות של הדגים מטשטשת והם לא מבחינים בדייגים הניצבים על קו החוף, כך שגשם וקור הינם תנאים אידיאליים לתחרות".

על הדיג בארץ: הדיג היה גורם כלכלי חשוב בארץ ישראל בתקופה הקדומה. דיג ודייגים מוזכרים בתנ"ך כמה פעמים, למשל "וְאָנוּ, הַדַּיָּגִים, וְאָבְלוּ, כָּל-מַשְׁלִיכֵי בַיְאוֹר חַכָּה; וּפֹרְשֵׂי מִכְמֹרֶת עַל-פְּנֵי-מַיִם, אֻמְלָלוּ".  כיום, מהווה הדיג ענף משני בכלכלת מדינת ישראל. עם זאת, בעבר הייתה לדיג משמעות גדולה יותר מכפי שיש לו כיום בחיי העם היהודי בארץ ישראל. בישראל קיימים שלושה אזורי דיג טבעיים עיקריים:הים התיכון, מפרץ אילת והכנרת. אזור היסטורי רביעי, אגם החולה, אינו קיים עוד שכן החולה יובשה בשנות ה-50 של המאה ה-20. בנוסף קיים בישראל תחום הולך וגדל של חקלאות ימית: גידול דגים בבריכות ובכלובים.

אליפות הדיג בשיא הגשם

** צילום: יח"צ