לא רק שהאישה מרגישה ביתר חדות את מה שחסר בחייה ואת מה שחסר בחיי הקרובים לה, היא גם יודעת להוביל בחכמה את הגבר שימלא את כל משאלות לבה: יפרנס את משפחתו, יבנה עימה את ביתם המשותף, יוקיר ויעריך אותה. אומנם לגבר חשוב להפגין את גבריותו כדמות חזקה ועצמאית, אך למרבה הפלא, הכוח שלו נועד בעיקר כדי להרשים ולממש את רצון זוגתו, ואילו האישה מבינה שיהיה עליה גם לתת מעצמה כדי להשיג את מבוקשה.

אז מה נשים רוצות? מעבר להצלחה ולהישגים אישיים, כולן רוצות להיות מוקפות בסביבה בטוחה, שבה ירגישו יעילות, מוערכות, מממשות את ייעודן ומגדלות את הדור הבא באושר.

אם נביט לאחור, בעוד הגברים נלחמו זה בזה: קין והבל, יעקב ועשיו, יוסף ואחיו או מלחמות בני ישראל במדבר, תמיד היו אלה הנשים שהקדימו לחוש בקיומה של הבעיה, וחיפשו דרכים לתקן את המעוות.

חוה, אשת אדם הראשון, ביקשה לחדש את הקשר בינה לבין בעלה. היא "עוררה חיסרון חדש", אותו צורך בסיסי שקיוותה שאדם יתייחס אליו, וימלא אותו בתשומת לב יתרה. אלא שאז התגלה ביניהם ה"נחש", כוח אגואיסטי שהפריד ביניהם, גרם לכל אחד מהם להסתגר בתוך עצמו ולאבד את ההרגשה המושלמת של החיבור שהייתה ביניהם.

החיסרון הזה אינו נחלתם הבלעדית של אדם וחוה – כיום הוא מנת חלקם של מיליארדי גברים ונשים ברחבי העולם. על כולם יחד להגיע לחיבור ביניהם – הנשים בדמות אישה אחת, והגברים בדמות גבר אחד. כאשר כולנו נתחבר כאחד, בצורה יפה וטובה, אותו חיסרון שורשי שגילתה חוה, אֵם כל חי, יתמלא באהבה הדדית.

השאלה על מהות היחסים הנכונים בין הגבר לאישה נותרה בלתי פתורה עד ימינו. הקשר הזוגי, שממנו נוצרים החיים, מעסיק ומזין את רוב יצירות התרבות ותחומי החיים שלנו. לכן בכל דור ודור אנחנו רואים נשים מיוחדות, הממשיכות את דרכה של חוה, ומחברות את האנושות דרך בניית הקשר הנכון.

האישה השנייה שבלטה בפעילותה למען האנושות זו שרה אימנו. אומנם אברהם היה איש בעל חזון, אבל כדי לדעת כיצד לממש את צעדיו, היה פונה לאשתו שרה. "כל אשר תאמר אליך שרה שמע בקולה" (בראשית כ"א, י"ב), נאמר לאברהם, אשר רצונו היה לאחד את תלמידיו לקבוצה שתחיה "כאיש אחד בלב אחד".

שרה ואברהם זו דוגמה נפלאה לזוג שפועל יחד, בהרמוניה מלאה. שניהם חתרו לפתרון המשבר האגואיסטי שהתגלה במגדל בבל, וחשף את הפירוד הקיצוני שנוצר בין הבבלים. יד ביד הם הובילו את הקבוצה למימוש הכלל "ואהבת לרעך כמוך" בפועל, לחיים מתוך חיבור והדדיות כמשפחה אחת. ברבות הימים היוותה קבוצה זו את הגרעין שממנו קם עם ישראל. שרה אימנו, כמו אם דואגת שנושאת על כתפיה את כל משפחתה, ניהלה תהליך יסודי משלה עם הנשים באותה התקופה, ופעלה ללא לאות למען אחדות העם.

גם היום אנחנו שקועים עמוק במשבר יחסים, לא פחות גרוע מהפילוג שהתגלה בין שנים-עשר השבטים בימים ההם. מתחת לפני השטח, מתחוללת מלחמת אחים סמויה במדינת ישראל. השנאה הזו, שטרם התגלתה במלוא עוזה, טומנת בחובה סכנה ממשית להמשך קיומנו. לכן, כעת אנחנו זקוקים לכוח הנשי המחבר, לאותן תכונות הטמונות בכל אישה. הכוחות הללו מסוגלים לזהות ולהרגיש את הרוע והפירוד, את "הנחש" שנגלה לחוה וממשיך לחבל ביחסים בינינו, אך בה בעת מאיץ בכולנו להתחבר.

יום האישה הבינלאומי 2018 הוא תזכורת לכך שדווקא הכוח הנשי הוא זה שמסוגל לשנות את פני המציאות. כל שעלינו לעשות, הוא לתת מקום לכוח הזה ולעודד קשרים חיוביים בינינו. ביום חג שכזה מחויבת כל אישה להיזכר בתפקידה העוצמתי והמכריע, ולהזכירו לנשים הסובבות אותה.

תכלית העם שלנו היא להגיע לאחדות, לאהוב איש את רעהו, להתקרב זה לזה ולהרגיש כמשפחה אחת. כשנגיע למצב הזה נשמש דוגמה לכל העמים, ונהיה אור לגויים. מה עוד כמו כוח האישה יכול לעורר אור כה גדול? יחד נשים יכולות להפסיק את שנאת החינם ששומטת את הקרקע תחת רגלינו. יחד נשים יכולות לדרוש מהגברים להתחבר כדי לשקם את התא המשפחתי המתפורר ולגדל את ילדינו בשמחה. אין גבר שיכול לעמוד בפני רצון משותף של נשים. כאשר נשים יתחילו לקיים אחדות שכזו, יצטרפו אליה כל נשות העולם, וכל אישה תזכה לממש את עצמה במובן העמוק ביותר של המילה.