קודם כול חשוב לדעת שאגו זה דבר טבעי, בלעדיו לא היינו מתפתחים. האגו שלנו הוא שסורק את ההזדמנויות השונות שמולנו, בודק מה יכול להיות לנו טוב ומה עלול להזיק וכן הלאה. האגו של האדם יכול להתבטא במגוון צורות. יש אנשים עם אגו שנראה מופרז, גאוותנים, כוחניים, שתלטניים מאוד. אחרים נראים כמו עלה נידף ברוח, חסרי עמוד שדרה. גישות פסיכולוגיות שונות מנסות להתמודד עם תופעות כאלה, במטרה לשמור על האדם והחברה.

בחכמת הקבלה האגו מוגדר כרצון לקבל, רצון ליהנות. זהו מין מנוע פנימי שכל הזמן עובד בתוכנו, מעורר מחשבות, רצונות, תנועות, פעולות ותוכניות. מכיוון שכך, הדבר החשוב ביותר לדעת בחיים הוא איך המנגנון הזה של הרצון לקבל עובד, לפי איזה חוקים. מהי תוכנת ההפעלה שלו, אילו כוחות מנהלים אותו, כיצד הסביבה משפיעה עליו ולאיזה מטרה הוא בכלל ניתן לנו. מי שלומד זאת, מבין איך יוכל לקחת את חייו למקום הכי טוב שרק אפשר ואפילו לזכות בשלמות ונצחיות.

במה מדובר? חכמי הקבלה גילו כי לכל אדם שחי בעולם הזה יש תפקיד, ויש לפניו דרך. בין אם הוא מודע לכך ובין אם לאו, הטבע מקדם אותו כל הזמן הלאה בהתפתחותו אל מטרה נקובה מראש. או שההתפתחות הזו עוברת עליו בלחצים ובדחיפות מאחור, או שהוא הולך קדימה בעצמו לקראת אותה המטרה, מתוך הבנה, ראייה רחבה, שמחה וביטחון.

אדם שיודע בשביל מה הוא חי, למה הוא כאן, מה קורה לו יומיום, מאיפה באים אליו כל מיני אירועים ואיך עליו להגיב נכון, יש לו ביטחון מרמה אחרת. הוא מבין כיצד לנהל את חייו בתבונה, לקחת את גורלו בידו.

ככל שהוא מתקדם בהתפתחותו, נפתחת לו ראייה "מקצה העולם ועד קצהו", כמו שכתוב במקורות. הוא לומד להכיר את הכוח שמנהל אותו ואת תוכנת ההתפתחות הכללית של המין האנושי. נעשה לו ברור כיצד להיטיב את מצבו, איך לעבוד עם הכוחות החיוביים והשליליים שמתגלים בחייו.

הרצון לקבל, האגו שלו, כל הזמן גדל והוא לומד לכוון אותו לשימוש נכון. בעזרת עבודה מיוחדת בתוך קבוצה של אנשים לפי שיטת הקבלה, הוא מפתח בקרבו כוח נוסף, רצון להשפיע טוב לזולת. שני כוחות היסוד שבטבע, קבלה ונתינה, גדלים בו במקביל תוך שהוא שומר על האיזון ביניהם ושולט בכל התהליך.

בהדרגה, הוא מתעלה מעל מוגבלות התפיסה של זמן, תנועה ומקום,עד שמשיג את הכוח הכללי שפועל בכל הבריאה. שנזכה!

מן המקורות

"הרצון לקבל הוא כל חומר הבריאה, מראשה ועד סופה. עד שכל מיני הבריות המרובות ומקריהן שאין להן שיעור, ודרכי הנהגתן שכבר נתגלו והעתידים להתגלות, אינם רק שיעורים ושינוי ערכים של הרצון לקבל".

בעל הסולם- הרב יהודה אשלג, "פתיחה לחכמת הקבלה", א

"השפעה היא תענוג בלי שום גבול וצמצום. מה שאין כן הקבלה לעצמו, היא מוגבלת ומצומצמת מאוד, כי השְׂביעה מכבה תֵכף התענוג".

ספר הזוהר עם פירוש "הסולם", הקדמת ספר הזוהר, מאמר "ליל הכלה", קלח.

"עם הרצון להשפיע, בזמן שהאדם זוכה לזה, אז הוא מוכשר לקבל שפע עליון".

בעל הסולם, מאמרי "שמעתי", טז

"כל התכלית הנרצה להבורא מכל הבריאה אשר ברא, היא ליהנות לנבראיו, בכדי שיכירו אמיתיותו וגדולתו, ויקבלו ממנו כל הטוב והנועם שהכין בעדם".