הם קראו למתחם "אוהל אמפתיה". אבל העסק כשל, ודי מהר. ויכוח שפרץ בין שמאלנים לימנים בעלי עמדות קיצוניות התלקח לקטטה אלימה, שבסופה נעצרו ארבעה אנשים והרשת גועשת. קיבוץ אנשים השונים בדעתם תחת קורת בד אחת, אינה מספקת כדי להביא לאמפתיה ולהזדהות רגשית.

אז איך אפשר להגיע לקיום דיאלוג בין שונים, כדי שיוכלו לכל הפחות להגיע להידברות מתוך אמפתיה וכבוד הדדי באוהל משותף?

תחילה עלינו להכיר לעומק את טבע האדם באשר הוא אדם. לפי חכמת הקבלה, כל מהותנו וטבענו כבני אדם הוא האגואיזם שמנהל אותנו. הוא זה שחוסם בפנינו יכולת להכיל או לקבל תפיסה שאינה דומה או תומכת בזו שלנו. לכן מגוחך לחשוב כי אוהל משותף יאפשר לנו להתעלות מעל עצמנו לזמן מה ולו רק כדי לראות קצת מעבר לאגו.

כדי באמת לגלות אמפתיה ב"אוהל אמפתיה" נדרשת הכנה והדרכה צמודה למשתתפים. הם זקוקים לשיטה, לכללים הכרחיים לבניית שיח שווה, ולמדריך מקצועי שאינו נוקט צד בדיון, אלא כל תפקידו הוא לשמור על הכללים בדיון במעגל.

שיח מועיל תפקידו לבטא את עמדותיהם של כל המשתתפים, ולכוון אותם כלפי מרכז המעגל, כשווים. "מרכז המעגל" מסמל את המקום שבו כל אחד נמצא מחוץ לאגו הפרטי שלו, מכיר ולומד את מגוון הדעות מבלי לבטל את דעתו הפרטית או את דעתו של האחר. אולם איך בכלל ניתן להגיע למרכז שכזה? נקודת הפתיחה מתחילה בהסכמה על כללי השיח במעגל, אותם מוביל המנחה באוהל.

הכלל הראשון הוא שאיפה לשיח שוויוני – כל משתתף מביע את דעתו באופן חופשי ופתוח.

הכלל השני הוא רגישות חברתית – בזמן שכל משתתף משמיע את דבריו, תפקידם של המאזינים במעגל הוא רק להקשיב. להקשיב במטרה להבין ללבו. להיכנס לנעליו ולהשתדל להבין מה מניע אותו, מה רצונו, ולאן הוא שואף. שוב, במעגל שיח אין ניסיון או מטרה להגיע לדעה אחת, גם לא לטשטש את ההבדלים בין עמדות הדוברים או לייפות אותן.

את הדיון מקיימים מתוך התחשבות ומתוך רצון לשמור על מערכת יחסים תקינה מתוך מאמץ אנושי להרגיש בלב אחד. זהו עיקרון מהותי שעל המנחה לחזור עליו שוב ושוב. המעגל מעודד רק הקשבה ולא השתקה. עיקרון פשוט זה, הזוכה לחיזוק ולביסוס מדעי משלל מחקרים, חסר מאוד בחברה האנושית.

שני הכללים האלו, שוויון בשיח ורגישות חברתית, התגלו במחקר אמפירי בעשור האחרון כגורמים לאינטליגנציה קולקטיבית, לשיקוף השיתופיות בין חברי הקבוצה. הצלחת קבוצה בהתמודדות מול אתגרים תלויה במידת הליכוד בקבוצה, והשיח השוויוני בין המשתתפים.

החברה האנושית בימינו רוויה באתגרים משותפים. אם נכיר בתלות ההדדית בחברה ונרגיש את עצמנו, "האגואיסטים", כמו בקבוצה אחת, במשפחה אחת, אז נרגיש את הצורך באינטליגנציה קולקטיבית. אחרת איש מאיתנו לא יצליח. לכן עלינו לצאת ומהר מהלופ שסוחב אותנו להתפלפל ולחפש עם מי הצדק, ולהתיישב יחד במעגל. רק כשנראה את הסיטואציה בשלמותה, יתגלה מקום לכ-ו-ל-ם.

דרוש תהליך עקבי, שבוע אחרי שבוע, מעגל אחרי מעגל, ולא "אוהל אמפתי" חד-פעמי. התמדה בשיח חוזר במעגל שתבנה באדם פרספקטיבה נכונה למציאות. כזו שתוסיף לו זווית ראיה חדשה ותסייע לו. כך לומד האדם לרקום את הדעות השונות לכדי רקמה אנושית אחת, למעין "מוח-כוורת".

נשמע פנטסטי ולא מציאותי? 

לכן דווקא במצב הקיצוני שבו נתונה החברה המודרנית היום, מתגלה חכמת הקבלה, המבוססת על החוקים השזורים בטבע.

חכמת הקבלה מלמדת אותנו את שיטת החיבור: כיצד לעורר את הכוח החיובי המועיל שטמון בקשר בינינו, ובעזרתו לאזן את הכוח השלילי שמתגלה במחלוקות ובניגודים. בדומה לנַגָד במעגל חשמלי שמווסת את המתח בין הפלוס למינוס, כך פועלת גם החכמה העתיקה במערכות יחסים בין אישיות. כך נוצר בכל אדם מיני חברה מאוזנת, "אוהל אמפתיה" שיודע להכיל כל דעה ולחבק לתוכו את כולם.

חבל להמתין עד להתנגשות הבאה, עלינו ללמוד את הכללים ולהתיישב כבר עתה במעגל. היום זאת ברקלי שנדרשת להתחבר – מחר זה כל העולם.

 

הרב ד"ר מיכאל לייטמן עומד בראש ארגון "קבלה לעם" העולמי, ומעניק מדי יום שיעורי קבלה המשודרים בערוץ 96 ב-HOT  ובאתר  kab.co.il .

לפרטים על מסלולי הלימוד של מכללת "קבלה לעם" התקשרו לטלפון 1-700-509-209.