נופיה הקסומים של ארץ ישראל, פיסת אדמה קטנה לחופי הים התיכון, ממגנטים אליה את תשומת לבו של העולם כולו. הראשון שגילה זאת היה אב האומה. כשאברהם אבינו הבין את הסיבות הרוחניות לכל המתרחש סביבו, הוא גילה שהשפעת הכוחות הרוחניים על עולמנו משתלשלים ובאים לידי ביטוי בצורה העוצמתית ביותר דווקא כאן, על אדמת ישראל. זו הסיבה שהניעה אותו להביא את תלמידיו מממלכת בבל אל ארץ הקודש.

חמישה כוחות – חמש ספירות – משפיעים על ארץ הקודש: כתר, חכמה, בינה, זעיר אנפין ומלכות. ספירה – מלשון "ספיר", מאיר. חמש הספירות הן חמש רמות של השפעה רוחנית על עולמנו, מעין "שורשים עליונים" שמשפיעים בדרך מסוימת על כל אחד מהאזורים הגאוגרפים של הארץ ובנויים בהתאמה אליהם.

הכוח הראשון והגבוה מכולם – ההתחלה של הכול, המחשבה שהופכת לאחר מכן גם למעשה – נקרא "כתר" והוא הכוח המשפיע על הר החרמון וסביבתו. ה"כתר" – התכונה הרוחנית הגבוהה ביותר, מכתרת את הבריאה כולה: החל ממחשבת הבריאה הכוללת את בריאת העולם, דרך תכנית התפתחותם של הנבראים ועד למצבם העתידי המושלם. לכן החרמון הוא החלק הגבוה ביותר על אדמת ארץ ישראל.

הכוח השני נקרא "חכמה". זוהי התגלמות המחשבה, הפעולה, האור, שבלעדיו אין חיים. החכמה היא הבחינה הראשונה בבריאה, ה"חומר" שממנו נבנה העולם, ה"כלי", שבתוכו מאיר האור הרוחני. הנחלים שזורמים מהחרמון ומתלכדים לנהר הירדן, וכן מעיינות המים התת-קרקעיים שנובעים באזור זה מסמלים את האור. המקובלים מכנים את השורשים הרוחניים של הזרמים הללו בשם "ל"ב נתיבות חכמה".

ההתנקזות אל הכנרת מסמלת את הכוח הרוחני השלישי – "בינה", שעומדת ביסודה של הנתינה המוחלטת, ללא כל פנייה עצמית, מחשבה טהורה על טובת האחר בלבד. בינה היא תכונת אימהית וזכה, אהבה חובקת כול, שמסוככת עלינו מפני האגואיזם ההרסני ומכוונת אותנו להשפעה ולנתינה. כך הכנרת המזינה את הארץ כולה.

בקעת הירדן, שמערבית לה נמצאים הרי יהודה מאופיינים ע"י הכוח הרוחני הנקרא "זעיר אנפין", הכוח הרביעי, האחראי על התנועה והצמיחה. זעיר אנפין הוא תכונת ההתפתחות, הכוח שנועד למלא את העולם בחיים, להפרות אותו רוחנית ולגדל אותו. בהיותו "צומח" משלושת הכוחות הראשונים, הכוח הרביעי מתקרב יותר לעולמנו, ומשפיע על האזור הסמוך לאגם הכנרת ועל מרכז הארץ – על כל הניזון מהבינה.

זרימה ייחודית זו של המים, כמו גם החכמה שחודרת אל תוך תכונת האהבה והחסד, אך אינה נטמעת בתוכה. יש באזור חקלאות ענפה וריכוז של אוכלוסייה, וכאן גם ממוקמת הבירה הרוחנית, ירושלים, לב לבו של העולם, שמצויה ממש במרכזו של זעיר אנפין. הכותל המערבי שבירושלים הוא מקום תפילה מסורתי, המסמל את כוח ההתגברות על האגואיזם האנושי.

לא רחוק מנהר הירדן נמצא ים המלח, המקום הנמוך ביותר בעולם. כאן מתגלה השפעתו של הכוח החמישי, ה"מלכות". מלכות היא ממלכת האור העתידית, שתפרח מתוך האגואיזם המוחלט. מקום בו כמעט ולא מתקיימים בו חיים, בגלל ריכוז המלחים הגבוה. המים שמצטברים בים המלח, הם בעלי תכונה ייחודית נמוכה וכבדה, ומנוגדים למקור המים ממנו התחילו את דרכם.

המלכות מסמלת את עולמנו, שהוא חסר חיים במובן הרוחני, ובה בעת מייחל לתחייה מחדש. מוזר ככל שהדבר יישמע, מלכות היא המטרה הסופית, היעד שאליו מכוונים כל השלבים שקדמו לה. החלק הזה, המת, האגואיסטי, צריך להפוך לחלק החי ביותר, לפרוח, להידמות לבינה, להיות נותן ואוהב. את המטרה נשיג בעזרת האורות המחזירים אותנו למקור החיים הרוחניים, שהם כוחות הזורמים ומשפיעים עלינו ממרומי המציאות ולעת עתה נסתרים מעינינו.

ארץ הקודש ניצבת בלב לבה של הצטלבות הזרמים, במרכז העולם, ולכן היא צצה ועולה שוב ושוב במרכז האירועים העולמיים. פיסת אדמה קטנה שכמעט ולא ניתן לראותה על פני כדור הארץ, ובכל זאת ממנה הכול מתחיל ואליה הכול חוזר. כאן דרכו הרוחנית של האדם משתלבת באופן מפליא בטבע המתגלה.

 

הרב ד"ר מיכאל לייטמן עומד בראש ארגון "קבלה לעם" העולמי, ומעניק מדי יום שיעורי קבלה המשודרים בערוץ 96 ב-HOT  ובאתר  kab.co.il .

לפרטים על מסלולי הלימוד של מכללת "קבלה לעם" התקשרו לטלפון 1-700-509-209.