;list=PL9_QX2EeEWuTMoOv05U3pQcEujBvR4Pw-&index=6

בתחילת מאי חזרתי מסבב כנסים שנתי לאלפי תלמידיי המתגוררים ברחבי ארצות הברית. משנה לשנה אני נדהם לגלות שאמריקה, היא כבר לא אותה אמריקה. החלום האמריקאי התנפץ מזמן לרסיסים והשאיר אחריו ציבור מאוכזב, עייף, מדוכא ועצבני.

השאיפה לעבוד קשה ולהתעשר, תחילתה עם סיום מלחמת העולם השנייה. בעזרת כוח רצון בלבד, יכול צעיר אמריקאי חסר אמצעים לטפס מעלה בסולם החברתי-כלכלי. כך הצליחו צעירים אמריקאים רבים לממש את החלום.

סיפורי הצלחה מעוררי השראה החלו להתפשט ביבשת העצומה, וכל אמריקאי גדל להבין שכדי להצליח, הוא צריך מעט השקעה, התמדה וסבלנות.

אלא שלפתע, החלו להופיע סדקים ראשונים בחלום הקפיטליסטי. האינדיבידואליזם שיעבד את האדם לעבודה ממושכת יותר, והקפיטליזם הפך להיות רווחי לאלו שעומדים בראש הפירמידה. 

בשנת 2017 רמת אי השוויון שוברת שיאים: כל ילד חמישי חי בעוני, כל אמריקאי שמיני נזקק לתלושי מזון, ו-44 מיליון סטודנטים כבולים במעגל של חובות.

הסיבה למגמת הירידה, על פי חכמת הקבלה, היא שורשית ונובעת משני משתנים: האדם והעולם.

ביסוד טבע האדם נמצא האגו – רצון להנאה עצמית בלבד, שהתפתח במהלך ההיסטוריה והגיע לשלב סיום התפתחותו. כלומר, האגו  שהניע את האדם להתקדם ולהשקיע מאמצים, ולוּ כדי לחוש תענוג רגעי, קטן וזמני, הלך ופחת. כך החל האדם להתכנס בתוך עצמו – הפך מיואש וגילה אדישות כלפי הזולת.  הוא כבר אינו מוכן לעבוד קשה תמורת כסף, חיי פאר או הקמת משפחה וגידול ילדים. כל אלו הפכו נטל עבורו.

כפר גלובלי קטן-גדול

תהליך נוסף שהתחולל במהלך הדורות הוא הגלובליזציה. העולם כולו הפך להיות כפר גלובלי קטן, וכל מדינה סיפקה ליתר המדינות את המוצרים ההכרחיים לה.  התלות בגורם אנושי זר, באירוע או בתופעה כלשהי בקצה האחר של כדור הארץ הלכה וגברה, והחשש מתגובה לא צפויה, פיתח בנו, בעל כורחנו, רגישות גבוהה ומחויבות להתחשבות הדדית. 

הטכנולוגיה ככל שהתקדמה צמצמה את הדרישה לכוח אדם, די באחוז קטן מהאנושות כדי לספק את הצרכים של כל אדם עלי אדמות. כלומר, כבר אין קשר בין עבודה, פיריון והצלחה. אבד היחס בין מידת ההשקעה של האדם לתמורה שיקבל.

השינויים המהותיים המתרחשים בעולם: במישור המדיני, הכלכלי, החברתי, התעשייתי, התרבותי, החינוכי, הבריאותי, ועוד במישורים רבים הקשורים זה בזה. כל אלו מצביעים על כך שהאדם הוא הקובע, באמצעות שינוי יחסו אל המציאות המתגלה.

להתעורר לחלום חדש

כשמביטים בתמונה השלמה, נראה שלא חסר דבר בעולמנו. יש לנו די והותר כדי להפוך את חיינו למושלמים. הבעיה הוא הטבע האגואיסטי שלנו שמונע מאיתנו הנאה אמיתית וברת-קיימא.

כשיש לאדם הכול פרט לרצון לחיות, יש מקום לשאלה אחת: לשם מה אני חי? אפשר וצריך להקדים תרופה למכה, ולעורר בהמונים את השאלה והתשובה יחדיו.

האדם חי כדי לאתר דרכים חדשות להזין את החלק האנושי שבו. כאשר האדם יחליף את הרצון הטבעי הנטוע בו "לבלוע" את כל העולם לעצמו – מה שמותיר אותו בתוך עולם צר ואפרורי, מוגבל ומלא סבל ודאגה – ברצון לחיות במרחב חדש, חופשי וללא כל הגבלות, אז ייפתח בפניו ממד חדש של חיים, תפיסת מציאות חדשנית שבה יֵדע לשלוט נכון ברצון שלו. אז יתבהר לאדם שהכול סביבו קיים בשפע ובחינם, ואין לו כל צורך לאגור רק לעצמו כי הכול נתון לרשותו.

האמצעי לשינוי המיוחל היא חכמת הקבלה, שמלמדת איך לקבל את כל ההנאה שקיימת בשפע בבריאה. קבלה אמיתית היא נתינה אינסופית! רק בצורה זו ניתן להשיג תחושת הנאה אינסופית וטעם מלא לחיים.

כך נצעד בנתיב הבטוח והמהיר להגשמת החלום הגלובלי החדש – חיים ב"ארץ אפשרויות בלתי מוגבלות" – על רסיסיו של החלום האמריקאי שהתנפץ.

הרב ד"ר מיכאל לייטמן, העומד בראש תנועת "קבלה לעם" העולמית, מעניק מדי יום שיעורי קבלה המשודרים בערוץ 66 ב-HOT ובאתר האינטרנט.  לפרטים על מעגלי שיח חווייתיים ברחבי הארץ ועל מסלולי הלימוד חייגו: 1-700-509-209 

קרדיט תמונה: טים נוקס