משה ופרעה – מאבק בין כוחות

הקבלה מתארת את המאבק בין משה לפרעה כמאבק שיכריע את עתיד בני ישראל. עימות בין שני כוחות גדולים: כוח החיבור של העם, אותו מסמל "משה", מול כוח הפירוד שמסמל "פרעה" – האגו האכזר והדורסני.

כל עוד בני ישראל, היהודים, ילמדו לשמור על קשרים של חיבור ואהבה ביניהם – יוטב להם ולכל העולם, ואם ימשיכו לחיות בפירוד ובשנאה זה מזה – יורע להם ולעולם כולו, והם יישארו לעד במצרים.

מצרים – הארץ שבה שולט האגו הגדול

"מצרים" היא צורת החשיבה האגואיסטית, החיים ב"מצרים" לא קלים. פרעה מולך בה, כלומר שנאת החינם והריחוק בינינו שולטים והדאגה להפיק תענוג על חשבון הזולת היא הערך המרכזי.

כוח הפירוד הזה, מוביל אותנו להילחם על שלנו בכל מקום שאנו נתקלים זה בזה, בתוך עולם חומרני ותחרותי, עולם שבו אדם לאדם זאב.

משה – היחיד ששולט במצב

אלא שאז נולד משה הקטן, אותה תפיסה שמואסת בבדידות. הוא מתחיל לעורר ספקות בלב האדם, וגורם לו להבין שדי עם כל הכוחניות. בהדרגה, הולכת ומתבהרת העובדה שצעידה אחר האגו מובילה את כולנו לסבל ולעבדות.

היום, גם אנחנו מתחילים להרגיש מין ריקנות שכזו. ודווקא המציאות השבורה והמפורדת הזאת שבה אנו חיים, מחדדת יותר מאי פעם את הצורך באחדות.

משה הוא היחיד שמרגיש ויודע את הדרך להימלט החוצה. מתוך הקשר שלו עם הכוח העליון, עם כוח האחדות, הוא מוביל אחריו את יתר העם לצאת ממצרים.

אחדות – כאז כן היום

הגישה של משה היא פשוטה – הוא רק קורא לאיחוד, כל השאר שולי. ככל שנתחבר בינינו נגלה שאנחנו עבדים לפרעה מלך מצרים – עבדים לאגו שממרר את חיינו. במקום להמשיך להשתעבד לפרעה עלינו לחמם את האווירה ואת הקשרים באהבה, כי רק בכוחה לכסות על כל הפשעים שמתגלים.

ככל שיגבר החיבור, פרעה, האגו, יספוג מכה אחר מכה עשר מכות. כך תגיע ההכרה החדה שבשימוש באגו לא נגיע לשום דבר טוב. במאמץ להתמיד בחיבור, יתחיל לנבוע כוח לא מוכר, כוח האחדות, שכמו נס יוציא אותנו מן העבדות אל הגאולה, אל האחדות ויגיע הקץ לכל הבעיות והצרות.

לא חסר דבר. אם כולנו נשב יחד סביב שולחן ליל הסדר, בצירוף כל הדעות המנוגדות שלנו יווצר לנו כוח חדש, כוח האחדות בעזרתו נוכל להתקשר בינינו יפה, להגיע להסכמה חברתית ולעשות סדר בחיים.

המאמר מבוסס על שיחה בנושא פסח עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן. השיחה המלאה משודרת בערוץ 66 ובאתר "קבלה לעם" – www.kab.co.il. בנוסף, בכל יום ראשון בשעה 20:00 הרב לייטמן עונה על שאלות המאזינים ברדיו 103FM