"דוח האושר העולמי לשנת 2017" שפורסם על ידי האו"ם ממקם את ישראל במקום ה-11 והמכובד במדד האושר העולמי, לפני 144 מדינות מערביות מפותחות. ישראל בצמרת מדדי האושר והרווחה העולמיים שנה אחר שנה. אולם סקר "מסע ישראלי" מציג: כשליש מהאוכלוסייה היהודית בישראל, היו עוזבים את הארץ אם רק הייתה להם האפשרות.

אם כל כך טוב לנו בישראל, איך זה שחלק לא מבוטל מוכן לארוז מזוודות ולעזוב?

שרידים של עם אחד

הבעיה המרכזית היא "הישראלי המצוי" שמפריע לנו לנהל אורח חיים נינוח. מצד אחד, אנחנו מרגישים בישראל כמו בבית, ש"הכול מגיע לנו, זה שלנו", ומצד שני, קשה לנו לסבול זה את זה. חופשה שנתית בחו"ל אפילו רק לסופ"ש, שמאפשרת הקלה ובריחה מהזהות שלנו – היא תופעה ישראלית ייחודית. שכחנו את מקור האושר האמיתי של העם היהודי, והוא הכוח הטמון באחדות בינינו.

אנחנו האומה היחידה ששרדה מאז הזמנים העתיקים. אוסף של אנשים זרים, בני שבטים ותרבויות שונות, שהתלכדו סביב האידאה של אהבת הזולת, שגילה אברהם אבינו בבבל העתיקה לפני כ-3,800 שנה. על פני התפרצות טבעית של אגואיזם, שבאה לידי ביטוי בדחייה, בריחוק ובשנאה הדדית, לימד אותנו אברהם איך לשמור על אחדות, איך לכסות את פשעי השנאה באהבה. האחדות ואהבת האחים היו החוסן הפנימי שלנו כעם במשך כ-1,500 שנה, עד להתפרצות שנאת החינם שהובילה לחורבן הבית השני לפני כאלפיים שנה. על אף שיצאנו לגלות והתפזרנו בכל קצוות תבל, וחרף אינספור הניסיונות להשמיד אותנו, אותו כוח רדום של קשר נושן היה חזק מספיק כדי לשמר את קיומנו כאומה ישראלית. האחדות היא סוד הנצחיות שלנו.

"התקווה היחידה"

אלפיים שנים חלפו מאז שהשנאה פיזרה אותנו והאגואיזם הגס עדיין נוגס בכל מערכות הקשרים שלנו. בכנסת, במגזרים  בחברה, בחוגים הדתיים, בביטויי השנאה, הדחייה והחוצפה שמחלחלים למקומות העבודה, לכבישים, למערכות החינוך ולכל בית בישראל.

שכחנו שהחזרה לאדמת ארץ ישראל היא הזדמנות זמנית בלבד: בתנאי שנתחבר "כאיש אחד בלב אחד". על פי חכמת הקבלה, הפער הקיצוני בין ההצטיינות היהודית לבין הדחייה ההדדית נועד לעודד אותנו להחכים, לפתח בנו תובנות ולהניע אותנו להתלכד. שרק מתוך קשר הדדי וטוב בינינו נגיע לאושר אמיתי, וליכולת לממש את ייעודנו האוניברסלי, להיות "אור לגויים".

החיבור שנדרש מאיתנו הוא רק תהליך חינוכי-הסברתי והעלאת המודעות למהות האמיתית שלנו כיהודים: איך נוסדה האומה הישראלית, מה קושר בינינו לעם אחד, מה מפריע לנו להתחבר בלב ונפש, מהן קורותיו של העם היהודי ומה מאיים עליו היום, מהי האידאולוגיה הרוחנית שלנו ומהי התוכנית הקבועה והידועה מראש של הטבע, שעלינו לפעול על פיה. יש לנו מדינה מיוחדת עם אנשים מיוחדים ועם משימה ייחודית לנו בלבד. כולי תקווה שנתעורר, נתחבר ונבין שהמפתח לאושר טמון בשינוי חיובי במערכת היחסים בינינו.

הרב ד"ר מיכאל לייטמן עומד בראש תנועת קבלה לעם העולמית, ומדי יום מעניק שיעורי קבלה המשודרים בערוץ 66 ב-HOT ובאתר האינטרנט. התנועה מזמינה את כולם לבוא וללמוד את חכמת החיבור המבוססת על כלל היסוד של העם שלנו, "ואהבת לרעך כמוך". לפרטים על מעגלי שיח חווייתיים ברחבי הארץ ועל מסלולי הלימוד חייגו: 1-700-509-209